Monday ,08 March 2021
Последни:
Home > Tag Archives: sider

Tag Archives: sider

ФК Вардар на второто место на Фер-Плеј листата во ПМФЛ

131270958_3553036774791311_3571192845429171104_o

 Екипата на Вардар е втората најдобра фер-плеј екипа во есенскиот дел од сезоната во ПМФЛ. Вардар се најде веднаш зад градскиот ривал, екипата на Работнички. На 18 одиграни натпревари, вардаровите играчи добија вкупно 32 жолти и 2 црвени картони Како изгледа фер-плеј табелата во ПМФЛ: 1. Работнички  143.571 бодови 2. Вардар     143.464 бодови 3. Ренова    137.536 4. Пелистер  ... Read More »

(ВИДЕО) Победникот во Лигата на Шампионите ќе добие нов трофеј, ЕХФ го претстави истиот

106497739_10157629143038666_4047016340294602558_o

Екипата која во новата натпреварувачка сезона ќе ја освои Лигата на Шампионите, ќе добие нов трофеј. ЕХФ го претстави својот нов трофеј кој ќе се доделува на победникот, а е различен од трофејот кој се доделуваше во изминативе години. Изработен е од рециклиран материјал, а целта е да се прикаже топката која на различен начин влегува во мрежата после постигнување ... Read More »

(ВИДЕО) СЕХА-емоции, најдобрите реакции на играчите

99999999999999999999999999999999

Во очекување на тоа како ќе заврши деветтата сезона во СЕХА-лигата, медија тимот на ова натпреварување направи видео со најдобрите емоционални реакции на играчите за време на натпреварите. Тука се секако и играчите кои доаѓаат од најтрофејниот тим во СЕХА-лигата, тоа е нашиот Вардар. Погледнете го ова интересно видео, во кое се застапени и вардаровите играчи.   Read More »

Сите во сала, Вардар со триумф против Мотор може да го завери пласманот во 1/8 финалето

resourceimage

Денес, Вардар го игра решавачкиот натпревар за пласман во осминафиналето. Во С.Ц. Јане Сандански ќе гостува екипата на Мотор Запорожје. И двете екипи ќе влезат ослабени на овој дуел, на кој победата е императив за Европскиот Шампион. Кристопанс и Атман на сред сезона го напуштија Вардар и се преселија во други екипи, што само ги зголеми проблемите за екипата во ... Read More »

Жозе Де Толедо: Дојде време да го облечам дресот на Вардар, пред нас се тешки предизвици

82386432_10158893766495348_4899096777380069376_o

Вардар во пролетниот дел од сезоната ќе влезе засилен за десниот бек, Жозе Де Толедо. Бразилскиот интернационалец кој на почетокот од сезоната пристигна од екипата на Висла Плок, го пропушти првиот дел од сезоната, со оглед дека имаше операција и подолг период на рехабилитација. Толедо се врати на тренинзите и се чувствува подготвен да му помогне на Вардар во одбраната ... Read More »

( ФОТО) Алушовски го имаше првиот тренинг со Европскиот Шампион

1

Вчера, Европскиот шампион тргна со подготовки за вториот дел од сезоната. Новиот тренер Алушовски ја имаше првата прозивка со новиот клуб. На собирот се појавија сите играчи кои не се дел од Европското првенство, како и Калифа Гедбан кој со селекцијата на Алжир ќе се натпреварува на Африканскиот Куп на нации. Со екипата ќе тренираат и неколку играчи од тимот ... Read More »

Кристопанс е номиниран во изборот за најдобар Европски ракометар во 2019 година

72581002_10158542797990348_7181213270559162368_o

Летонскиот „џин“ во редовите на Вардар, Даинис Кристопанс, е номиниран во изборот за најдобар ракометар на Европа за 2019 година. Кристопанс беше еден од предводниците на Вардар во освојување на втората Европска титула и најдобар стрелец на црвено-црните, а заврши и како втор најдобар стрелец во Лигата на Шампионите. Во изборот се најдоа уште и : Роман Лагард, Микел Хансен, Баруш ... Read More »

Калифа Гедбан со Алжир ќе настапи на Африканскиот Куп на нации

gedban

Еден ракометар на Вардар ќе биде дел од Африканскиот Куп на нации, кој ќе се одржи во периодот од 16-26 јануари. Се работи за голманот на Европскиот Шампион, Калифа Гедбан, кој со репрезентацијата на Алжир ќе биде дел од ова натпреварување. Во составот на Алжир се наоѓаат само пет играчи кои настапуваат надвор од земјата, а еден од нив е ... Read More »

Индира Кастратовиќ доби награда за „животно дело“, Андреа Седлоска беше номинирана за најнадежна спортиска, Стојановска е најдобар тренер

vardarfans-nagradi

Актуелниот координатор во младинската школа на ракометниот клуб Вардар, Индира Кастратовиќ, на манифестацијата “Вечер за жените во спортот“ доби признание за „Награда за животно дело“ Наградата и ја врачи поранешниот претседател на Кометал Ѓорче Петров, Трифун Костовски. На истава манифестација, за награда беше номинирана и  ракометарката на Вардар, се работи за Андреа Седлоска која беше во изборот во за најмлади спортски надежи ... Read More »

Дуелот од ЛШ, Монпелје – Вардар, само на Арена Спорт 4

vardarfans-najava

Денес започнуваат возбудувањата во ракометната Лига на Шапиони, за екипата на Вардар. За сите црвено-црни навивачи и за љубителите на ракометот во Македонија, единствено пренос од денешниот дуел против Монпелје можете да проследите на Арена Спорт 4. Македонската радио телевизија оваа сезона нема да ги пренесува мечевите од ЛШ, а неофицијално од октомври истите ќе бидат пренесувани на телевизија Телма. ... Read More »