Tuesday ,25 June 2024
Последни:
Home > Останати спортови > Кошарка > КК Вардар стартува со првото пролетно коло и тоа дерби против Ангели , Комбат повикуваат : Сите во Кале
КК Вардар стартува со првото пролетно коло и тоа дерби против Ангели , Комбат повикуваат : Сите во Кале

КК Вардар стартува со првото пролетно коло и тоа дерби против Ангели , Комбат повикуваат : Сите во Кале

Конечно по долгата пауза за почнува продолжението до Лигата во Кошарка за КК Вардар . Првиот меч е закажан за Сабота во 19-00 часот во Кале противник е тимот на Ангели . Овој меч е клучен за КК Вардар со победа ќе бидат многу блиску до промоција во Втората Кошаркарска лига.

Тимот на Ангели е едниствениот кој му нанесе пораз на КК Вардар со тесен резултат 69-67 . Тоа беше во првото коло од Третата македонска кошаркарска лига во која се натпреваруваат Црвено-Црните оваа натпреварувачка сезона . Во сите други натпревари КК Вардар во есенскиот дел од сезоната оствари успех.

Табела ! Вардар е лидер по крајот на есенскиот дел .

Табела ! Вардар е лидер по крајот на есенскиот дел .

Вардар е првопласиран со 11 бода и скор од 5 победи и 1 пораз во есенскиот дел од третата Македонска кошаркарска лига.Исти скор на втората позиција има и тимот на Академија ФМП . КК Вардар има убедливо најголема позитивна кош-разлика во лигата 166+ кошеви , најефикасен напад во лигата со 535 постигнати кошеви или со изворенден просек од речеси 90 постигнати коша по натпревар, категоријата најдобра одбрана во овој дел од првенството ја има резервирано за себе дирекниот  конкурен  Академија ФМП  .

Навивачката група на КК Вардар позната како КОМБАТ 87 ги известува и повикува подржувачите на Вардар да го следат овој меч :

Во сабота 19.00 часот дерби во македонската НБА лига, Вардар против Ангели. Екипата на Ангели не преслуша за задушница на стартот на сезоната. Овојпат не смее да се повтори тоа, без разлика дали пак имаме некој христијански празник или не, во сабота мора да ги победиме инаку јок втора лига. СИТЕ НА КАЛЕ, САБОТА 19.00 ЧАСОТ. ЗА ВАРДАР ЗА ЧЕСТА КОМБАТ 87!!!