Friday ,22 November 2019
Последни:
Home > Author Archives: М.Т - Лико

Author Archives: М.Т - Лико

Кошаркарските надежи на Вардар ги очекуваат четири натпревари

kk-vardar-m16

Четири  дуела ги очекуваат момците од Кошаркарскиот клуб „Вардар“ овој викенд. Највозрасните се гости во СЦ “Јане Сандански“, трите помлади екипи ќе бидат домаќини во малата сала при СРЦ “Кале“. Дамите од екипата М18 се слободни ова коло. Вака изгледа распоредот и саатниците на дуелите: М18: МЗТ-Вардар (Ј.Сандански) 24/11/19 18-15ч. М16: Вардар-ФМП Акаденија (Кале) 23/11/19 15-00ч. М15: Вардар-ТМФ (Кале) 23/11/19 11-00ч. М14: Вардар-Ролинг 08  (Кале) 23/11/19 ... Read More »

Скубе: Не погрешив што останав во Скопје, покрај проблемите ќе се бориме до крај

skube

Словенецот, Сташ Скубе  минатата сезона беше еден од главните „виновници„ за освојувањето на ЛШ. Тој и оваа сезона е „моторот“ на Вардар. Средниот бек на црвено-црните, пред мечот во ЛШ против  Мешков Брест даде интервју  за рускиот сајт „БрзЦентар“. Одговараше на повеќе прашања, во продолжение најинтересните за вардаровата јавност: -Вардар бележи тежок период: Многу повреди, промена на тренер. Жалиш што остана во ... Read More »

Преглед 8.коло! „Мириса“ на нова црвено-црна круна, пионерките на Вардар максимално доминантни

888

Со дуелот Аеродром-Вардар, кој беше средба на првопласираните две екипи се окочна 8та „епизода“ од пионерската група-1. По ова предпоследно есенско коло многу работи веќе се познати.  Алушовски беше единствената домашна екипа која дојде до победа во ова 8.коло. На сите останати дуели триумфираа гостинските екипи, победи впишаа: Делчево, Куманово и Металург. Пионерскиот тим на ЖРК Вардар гостуваше кај тимот ... Read More »

Во Прилеп ќе се одигра 2.коло од Вардар Јуниор лига

9999999999

Прилеп е домаќин на натпреварите од Вардар Јуниор лигата, а таму ќе не пречека и нашата локална школа, Филип Вардар. Во организација на Ракометната академија Вардар, Вардар Јуниор лигата годинава се организира по петти пат, а натпревари играат деца родени 2006 и помлади. Натпреварите во Прилеп почнуваат во 12-00 часот вo сабота, а се игра во спортскиот центар “Добре Јовановски”. ... Read More »

ЖКК Вардар утре на мегдан со Баскет Кам, двата тима се единствени без пораз досега

zkk2

ЖКК Вардар во петто коло од Првата лига на женската кошаркарска сениорска конкуренција ќе одигра натпревар со тимот на Баскет КАМ од Македонска Каменица. Во ова коло „гостуваме“ во малата сала при СРЦ „Кале“, поточно ќе бидеме гости во нашиот дом на ривалот. Дуелот се игра утре, сабота (23/11/2019), на мечот со почеток во 18:30 часот судиската правда ќе ја ... Read More »

Вардар Јуниор нема време за одмор, веќе утре гостува во Бутел

398-660x330

Вардар Јуниор нема многу време за одмор, по вчерашниот домашен дуел со тимот на Металург во кој ривалот одвај се извлече, веќе утре, петок (22/11/2019) ги очекува натпревар од 12.коло. Момците на Стојан Петрушевски и Пепи Манасков во меч од 12.коло во Супер лигата, гостуваат кај екипата на РК Бутел Скопје. Натпреварот кој ќе се игра  од 19-00 часот во ... Read More »

Четири дуели за младите машките екипи на РК Вардар, пионерите стартуваат денес

g

Младите машки екипи на РК Вардар ги очекуваат четири натпревари со своите врсници. Тие ќе одигаат три меча како гости и само еден домашен дуел. Екипата на Зоран Петковски-Зенга, пионерите, вечер прва настапува. Момците на Будимир и Станковски, кадетите на Вардар Јуниор играат два гостински дуели. Вака изгледа распоредот и саатниците за мечевите: Пионери: Бутел-Вардар 21/11/`19 (Кочо Рацин-Скопје) 19-00ч. Кадети: ... Read More »

Пионерките со два дуели викендов, младинките во дербито го пречекуваат Металург

d

Женските млади екипи на ракометниот клуб „Вардар“ ги очекуваат три меча во своите конкуренции, сите мечеви ќе ги играме како домаќини. Викендов тимот на Платон и Папуџиева, пионерскиот тим на Вардар ќе одигра два домашни меча во пионерската и кадетската лига. Младинките, поточно првотимките на ЖРК Вардар ќе се сретнат во дербито со Металург, поради фактот што три девојки на црвено-црните се ... Read More »

Вардар гостува кај Академија ФМП

thumbnail-7-750x330

По седум кола од сезоната 2019/2020, во Првата сениораска кошаркарска лига КК Вардар има скор од една победа и шест неуспеха. Во ова 8.коло гостува екипа со идентичен скор, тимот на Академија ФМП. Црвено-црните избраници на Радуловиќ задутре, во сабота (23/11/2019),  ќе играат гостински дуел во салата „Независна Македонија”  во  Скопје. На мечот кој започнува во 18-00 часот, кошаркарската правдеа ќе ... Read More »

ЕСЕНСКИ ПРВАК! Пионерките на Вардар дојдоа до висока победа на дерби гостувањето кај Аеродром

a6

Во дербито на двата  најдобри тима досега во пионерската конкуренција, Вардар како гостин успеа да ја совлада екипата на РК Аеродором. „Лавиците“ дојдоа до директна и висока победа со ривалот, тие осмиот успех во ова 8.коло го запишаа со резултат 11-21(4-9). Тргнавме фуриозно на почетокот, веднаш им покажавме кој е кој во оваа група. Отворивме со одлична одбрана, Ѓорѓиевска не ... Read More »