Saturday ,27 November 2021
Последни:
Home > Историја

Историја

Пред точно 34 години ФК Вардар стана шампион на Југославија!

vardarfans

Пред 34 години на денешниот ден 14 јуни, се случи нешто што тој датум го направи еден од најзначајните датуми во историјата на ФК Вардар. Во 1987 година со одигрувањето на последното коло, Вардар стана нов шампион на тогашна Југославија во сезоната 1986/87. Со тоа, дојдовме до првата шампионска титула на нашиот тим, воедно беше прославена и 40-годишнината од постоењето ... Read More »

(ВИДЕО) Интервју со Стеван Панов – еден од основачите на ФК Вардар

fkv

Интервју со Стеван Панов – еден од основачите на ФК Вардар, извадок од емисијата „Полн Кадар“, Телевизија Скопје, 1987. Интервјуто во кое можете да дознаете многу интересни работи за ,,црвено -црните”, можете да го погледнете ОВДЕ. Read More »

(ФОТО) ДОБРА ВЕСТ! ЛЕГЕНДАТА МУТИБАРИЌ ЗАСТАНА НА НОЗЕ, ТЕРАПИИТЕ ДАВААТ ПЛОД

muto

Одлични вести пристигаат од југо-истокот на Македонија, тарапиите и рехабилитацијата во „Негорски Бањи“ на легендата на Вардар, македонскиот и југословснски фудбал даваат позитивни резултати. Драган Мутибариќ се опоравува повторно е на нозе, има доста до конечно оздравување, но напредокот е огромен. За оваа одлична вест за легендарниот „чувар на мрежата“ Муто извести неговиот син, исто така екс вардаров голман и тренер. ... Read More »

Сите кугларски шампиони! Вардар втор по пехари, црвено-црните први државни прваци `93, Макпетрол најдоминантен..

kugla2-540x330

Ви носиме преглед на шампионите во македонската машка кугларска лига од почетоците 1992 годидина до денес. Поточно од осамостојувањето до денешен ден. Макпетрол е неприкосновен со 20.титули,  од кој 18 последователни до годинава во низа. КК Вардар е втор со пет пехари во националните првенства. Црвено-црните се први шампиони во сезоната 1992/1993 година кога се основала македонската лига. Исто така тие се и „последни“ ... Read More »

Почина Мирко Илиевски, играч кој го освои Купот 1961, постигна гол и имаше асисенција во финалето

21212121-296908

Мирко Илиевски беше еден од најзаслужните фудбалери за освојување на Националниот Куп на поранешна Југославија со тимот на Вардар во 1961-та година. На финалниот натпревар против Вартекс во Белград, Илиевски беше асистент при постигнувањето на првиот и стрелец на вториот погодок на натпреварот што заврши со резултат од 2:1 и му овозможи на ФК Вардар да стане шампион во купот ... Read More »

Петре Завировски, АК Вардар ретроспектива на настапи…пишува проф. Бошковиќ

fb_img_1615371702428

Пензионерските денови професорот Мирослав Бошковиќ ги користи за да ни долови епизоди од долгата историја на АК Вардар. Во новото четиво тој пишува за актуелен член на црвено-црниот тим: Во 2010 година, во редовите на АК “Вардар”, покрај Марко Ивановски, се приклучи уште еден атлетичар, кој ќе остане лојален до денес да ги брани боите на клубот, Петре Завировски. Од ... Read More »

Историја на АК Вардар, Илија Чашуле

fb_img_1613818032805

 Одново ве водиме низ блескавата историја на Атлетскиот Клуб “Вардар” – Скопје. Овој пат во целост ви ја пренесуваме атлетската сторија на едно големо име на атлетиката во Македонија, Илија Чашуле. Атлетичар кој бележеше исклучително врвни резултати во 70-тите години на минатиот век. Потоа животниот пат го одведе во Австралија. уживајте… 1976 година. Атлетско првенство на Македонија. Главни ривали: ВАРДАР ... Read More »

Тој има само датум на раѓање…Тоше Проески

12625680_10205675581151001_1495026920_n-640x330-640x330-640x330-640x330-640x330

На 25.01.1981 се роди најголемиот и најдобриот музички вокал во Македонија, Тоше Тодор Проески. За жал нашиот ангел веќе не е помеѓу нас на земјата. Денеска, Тоше требаше да го прослави својот 40.роденден. Вардар Фанс и Комити, Тоше никогаш не го забораваат. Вечна слава, Тоше Тодор Проески. Read More »

АТЛЕТИЧАРОТ КОЈ НЕ ДОЗВОЛИ ДА ЗГАСНЕ АК “ВАРДАР” – МАРКО ИВАНОВСКИ..пишува: Проф. Бошковиќ

134140715_419884149210585_8152492768374029153_n

Професорот Бошковиќ Мирослав, во своите пензионерски години постојано дава допринос со нови „парчиња“ од богатата црвено-црна историја. Овој пат посвети четиво на се уште актуелен атлетичар. Ивановски Марко е цели 19 години член на црвено-црниот колектив АК “Вардар”. Својата атлетскакариера ја започнува во 2001 г., во годините кога сите си заминаа од клубот, а тој беше единствениот кој остана да ... Read More »

ЦВЕТАН ПАНЕВ, ПОРАНЕШЕН АТЛЕТИЧАР НА АК “ВАРДАР”..пишува: Проф.Бошковиќ

120426315_353304345868566_4284709535157977692_n

Повторно професорот Бошковиќ Мирослав низ својте длабоки пензионески години не носи на ново патување низ историјата на АК Вардар, на Македонската и југословенската атлетика. Со доаѓањето на Ѓорѓи Нечев за тренер во АК “Вардар”, во средината на 60-те години доаѓа до омасовување на клубот и неговата консолидација. Речиси сите дисциплини биле пополнети со мошне квалитетни атлетичари. Особено се чувствувал подем ... Read More »