Wednesday ,17 July 2024
Последни:
Home > Историја

Историја

Девет години заедно, “Вардар фанс“ на веб , благодариме на довербата

000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000

Нашиот црвено-црн вардаров веб-сајт започна активно да функционира на македонското спортско “новинарско небо“ пред точно 9 години, во 2015 на овој ден започнавме официјално да ги промовираме нашите статии до нашите читатели.  Четири години пред тоа фунциониравме како Фб-страница. Во меѓувреме од тогаш до денес споделивме со вас десетици илјади текстови за големото црвено-црно семејство. Нашата визија вроди со плод пред 9 години, се ... Read More »

Комити со соопштение до јавноста

347416439_773766851067176_9078443592066530548_n

На својата официјална страница, навивачката група Комити излезе со соопштение кое ви го пренесуваме во целост: СООПШТЕНИЕ ДО ЈАВНОСТА! Како што ветивме, нашата борба е целосно транспарентна. Затоа, водени од мотото “Вардар – клуб на народот”, би сакале на секој навивач и симпатизер да му ги презентираме досегашните резултати од борбата, како и чекорите кои во наредниот период ќе ги ... Read More »

Историја и традиција! За 75.години АК Вардар има 21 актуелни национални рекорди

55

Атлетскиот клуб “Вардар”- Скопје е формиран заедно со спортското друштво Вардар 1947 година. Големи атлетски имиња го имаат носено дресот на Вардар. Самиот факт што Вардар има актуелен рекорд поставен 1950 година говори за историската тежина на клубот. До ден денешен на атлетските настани помеѓу гледачите дресот на Вардар предизвикува посебно чувство, воздишки, аплаузи. Вардар е бренд, бастион на градот ... Read More »

Среќен роденден ЛЕГЕНДО ВАРДАРОВА, Драган Мутибариќ полни 76 години

muto3

Денес својот 76-ри роденден го прославува најголемото голманско име во фудбалскиот клуб Вардар од основањето, далечната 1947 до ден денес, Драган Мутибариќ. Тој на денешен ден далечната 1946 се роди во Сомбор-Србија, сепак животот посака да биде скопјанец и вардарец да биде играчот со бројот еден во скопски Вардар каде највеќе се афирмираше. Редакцијата на Вардар фанс му посакува долг живот ... Read More »

ФК Вардар на денешен ден пред 35 години стана првак на Југославија

20220614102208

Денешниот ден 14 јуни е со златни букви запишан во историјата на нашиот клуб, бидејќи на овој ден во 1987 година, Вардар стана шампион на Југославија и е единствен клуб од Македонија кој успеал во тоа. Тимот предводен од Андон Дончевски и помошниците Методије Спасовски и Кочо Димитровски успеа да освои 38 бодови, со 15 победи и 8 нерешени средби, ... Read More »

МИРЈАНА ВАСИЛЕВСКА ТАШКОВСКА АК “ВАРДАР” – МАКЕДОНСКА РЕПРЕЗЕНТАТИВКА И УНИВЕРЗИТЕТСКА ВИЦЕШАМПИОНКА НА СФРЈ..пишува проф. Бошковиќ

7

Пензионерските денови професорот Мирослав Бошковиќ ги користи за да ни долови епизоди од долгата историја на АК Вардар. Во новото четиво тој пишува за поранешен член на црвено-црниот тим: Една од најдобрите атлетичарки во историјата на АК “Вардар” е и Мирјана Василевска Ташковска Како ученичка во Средното фискултурно училиште во Скопје, во 1966 година, Мирјана пристапува во клубот, каде работи со тренерот ... Read More »

Пред точно 34 години ФК Вардар стана шампион на Југославија!

vardarfans

Пред 34 години на денешниот ден 14 јуни, се случи нешто што тој датум го направи еден од најзначајните датуми во историјата на ФК Вардар. Во 1987 година со одигрувањето на последното коло, Вардар стана нов шампион на тогашна Југославија во сезоната 1986/87. Со тоа, дојдовме до првата шампионска титула на нашиот тим, воедно беше прославена и 40-годишнината од постоењето ... Read More »

(ВИДЕО) Интервју со Стеван Панов – еден од основачите на ФК Вардар

fkv

Интервју со Стеван Панов – еден од основачите на ФК Вардар, извадок од емисијата „Полн Кадар“, Телевизија Скопје, 1987. Интервјуто во кое можете да дознаете многу интересни работи за ,,црвено -црните”, можете да го погледнете ОВДЕ. Read More »

(ФОТО) ДОБРА ВЕСТ! ЛЕГЕНДАТА МУТИБАРИЌ ЗАСТАНА НА НОЗЕ, ТЕРАПИИТЕ ДАВААТ ПЛОД

muto

Одлични вести пристигаат од југо-истокот на Македонија, тарапиите и рехабилитацијата во „Негорски Бањи“ на легендата на Вардар, македонскиот и југословснски фудбал даваат позитивни резултати. Драган Мутибариќ се опоравува повторно е на нозе, има доста до конечно оздравување, но напредокот е огромен. За оваа одлична вест за легендарниот „чувар на мрежата“ Муто извести неговиот син, исто така екс вардаров голман и тренер. ... Read More »

Сите кугларски шампиони! Вардар втор по пехари, црвено-црните први државни прваци `93, Макпетрол најдоминантен..

kugla2-540x330

Ви носиме преглед на шампионите во македонската машка кугларска лига од почетоците 1992 годидина до денес. Поточно од осамостојувањето до денешен ден. Макпетрол е неприкосновен со 20.титули,  од кој 18 последователни до годинава во низа. КК Вардар е втор со пет пехари во националните првенства. Црвено-црните се први шампиони во сезоната 1992/1993 година кога се основала македонската лига. Исто така тие се и „последни“ ... Read More »