Monday ,22 April 2024
Последни:
Home > Историја (page 2)

Историја

Почина Мирко Илиевски, играч кој го освои Купот 1961, постигна гол и имаше асисенција во финалето

21212121-296908

Мирко Илиевски беше еден од најзаслужните фудбалери за освојување на Националниот Куп на поранешна Југославија со тимот на Вардар во 1961-та година. На финалниот натпревар против Вартекс во Белград, Илиевски беше асистент при постигнувањето на првиот и стрелец на вториот погодок на натпреварот што заврши со резултат од 2:1 и му овозможи на ФК Вардар да стане шампион во купот ... Read More »

Петре Завировски, АК Вардар ретроспектива на настапи…пишува проф. Бошковиќ

fb_img_1615371702428

Пензионерските денови професорот Мирослав Бошковиќ ги користи за да ни долови епизоди од долгата историја на АК Вардар. Во новото четиво тој пишува за актуелен член на црвено-црниот тим: Во 2010 година, во редовите на АК “Вардар”, покрај Марко Ивановски, се приклучи уште еден атлетичар, кој ќе остане лојален до денес да ги брани боите на клубот, Петре Завировски. Од ... Read More »

Историја на АК Вардар, Илија Чашуле

fb_img_1613818032805

 Одново ве водиме низ блескавата историја на Атлетскиот Клуб “Вардар” – Скопје. Овој пат во целост ви ја пренесуваме атлетската сторија на едно големо име на атлетиката во Македонија, Илија Чашуле. Атлетичар кој бележеше исклучително врвни резултати во 70-тите години на минатиот век. Потоа животниот пат го одведе во Австралија. уживајте… 1976 година. Атлетско првенство на Македонија. Главни ривали: ВАРДАР ... Read More »

Тој има само датум на раѓање…Тоше Проески

12625680_10205675581151001_1495026920_n-640x330-640x330-640x330-640x330-640x330

На 25.01.1981 се роди најголемиот и најдобриот музички вокал во Македонија, Тоше Тодор Проески. За жал нашиот ангел веќе не е помеѓу нас на земјата. Денеска, Тоше требаше да го прослави својот 40.роденден. Вардар Фанс и Комити, Тоше никогаш не го забораваат. Вечна слава, Тоше Тодор Проески. Read More »

АТЛЕТИЧАРОТ КОЈ НЕ ДОЗВОЛИ ДА ЗГАСНЕ АК “ВАРДАР” – МАРКО ИВАНОВСКИ..пишува: Проф. Бошковиќ

134140715_419884149210585_8152492768374029153_n

Професорот Бошковиќ Мирослав, во своите пензионерски години постојано дава допринос со нови „парчиња“ од богатата црвено-црна историја. Овој пат посвети четиво на се уште актуелен атлетичар. Ивановски Марко е цели 19 години член на црвено-црниот колектив АК “Вардар”. Својата атлетскакариера ја започнува во 2001 г., во годините кога сите си заминаа од клубот, а тој беше единствениот кој остана да ... Read More »

ЦВЕТАН ПАНЕВ, ПОРАНЕШЕН АТЛЕТИЧАР НА АК “ВАРДАР”..пишува: Проф.Бошковиќ

120426315_353304345868566_4284709535157977692_n

Повторно професорот Бошковиќ Мирослав низ својте длабоки пензионески години не носи на ново патување низ историјата на АК Вардар, на Македонската и југословенската атлетика. Со доаѓањето на Ѓорѓи Нечев за тренер во АК “Вардар”, во средината на 60-те години доаѓа до омасовување на клубот и неговата консолидација. Речиси сите дисциплини биле пополнети со мошне квалитетни атлетичари. Особено се чувствувал подем ... Read More »

„Комити“ до Груби: Го замолуваме присутниот џган да не нè става в уста!

77777777777777777777777777777777777

Со реплика од култниот македонски игран филм „Тетовирање“, навивачката група „Комити“ му реплицира на вицепремиерот Артан Груби за неговата осуда на нивното однесување пред вчерашниот првенствен дуел Вардар – Шкупи. Read More »

АЛЕКСАНДАР АНГЕЛОВСКИ, ЕДЕН ОД НАЈДОБРИТЕ СПРИНТЕРИ НА АК “ВАРДАР”..пишува Проф. Бошковиќ

119437245_342849413580726_4648338035702822761_o

Во своите пензионерски денови, професорот Мирослав Бошковиќ повторно не води низ истороријата на АК Вардар со уште една нов епизода. По Сачевски Сокол, како нова надеж на Вардар се јавува Ангеловски Александар, еден од најдобрите спринтери на АК “Вардар” во историјата на клубот. Уште како млад младинец, влезе во просториите на АК “Вардар”, каде ја започна соработката со тренерот Симе ... Read More »

Развој на мак.сениорски рекорд на 400 метри со пречки, Јовчевски Раде од АК Вардар 4.пати го подобруваше..пишува проф.Бошковиќ

118677175_334963867702614_1694614293955957862_n

Повторно во свoите пензионески денови, професорот Мирослав Бошковиќ не води на „патување“ низ атлетската историја за земјава. Атлетската дисциплина 400 м. со пречки е една од потешките атлетски дисциплини. Подразбира поседување повеќе елементи,: брзина, одраз, скочност, издржливост… Оваа дисциплина кај нас започнала да се развива уште во првите години по Втората светска војна. Во табелата, дадени се сите сениорски рекорди ... Read More »

АК “ВАРДАР” 1950-1960 ГОДИНА….пишува проф.М.Бошковиќ

a1

Пишува, проф.Мирослав Бошковиќ, пензиониран професор по историја и современик на АК Вардар, човек кој во целиот свој работен век бил дел од црвено-црниот атлетски тим. Тој своите пензионерски денови ги намени за пишуваше да историјата на нашиот вардаров тим. Во мојот осврт на историјата на АК “Вардар”, периодот од 1950-1960 година, го прескокнував сѐ доега, поради тоа што имав многу ... Read More »