Wednesday ,06 July 2022
Последни:
Home > Историја (page 2)

Историја

АТЛЕТИЧАРОТ КОЈ НЕ ДОЗВОЛИ ДА ЗГАСНЕ АК “ВАРДАР” – МАРКО ИВАНОВСКИ..пишува: Проф. Бошковиќ

134140715_419884149210585_8152492768374029153_n

Професорот Бошковиќ Мирослав, во своите пензионерски години постојано дава допринос со нови „парчиња“ од богатата црвено-црна историја. Овој пат посвети четиво на се уште актуелен атлетичар. Ивановски Марко е цели 19 години член на црвено-црниот колектив АК “Вардар”. Својата атлетскакариера ја започнува во 2001 г., во годините кога сите си заминаа од клубот, а тој беше единствениот кој остана да ... Read More »

ЦВЕТАН ПАНЕВ, ПОРАНЕШЕН АТЛЕТИЧАР НА АК “ВАРДАР”..пишува: Проф.Бошковиќ

120426315_353304345868566_4284709535157977692_n

Повторно професорот Бошковиќ Мирослав низ својте длабоки пензионески години не носи на ново патување низ историјата на АК Вардар, на Македонската и југословенската атлетика. Со доаѓањето на Ѓорѓи Нечев за тренер во АК “Вардар”, во средината на 60-те години доаѓа до омасовување на клубот и неговата консолидација. Речиси сите дисциплини биле пополнети со мошне квалитетни атлетичари. Особено се чувствувал подем ... Read More »

„Комити“ до Груби: Го замолуваме присутниот џган да не нè става в уста!

77777777777777777777777777777777777

Со реплика од култниот македонски игран филм „Тетовирање“, навивачката група „Комити“ му реплицира на вицепремиерот Артан Груби за неговата осуда на нивното однесување пред вчерашниот првенствен дуел Вардар – Шкупи. Read More »

АЛЕКСАНДАР АНГЕЛОВСКИ, ЕДЕН ОД НАЈДОБРИТЕ СПРИНТЕРИ НА АК “ВАРДАР”..пишува Проф. Бошковиќ

119437245_342849413580726_4648338035702822761_o

Во своите пензионерски денови, професорот Мирослав Бошковиќ повторно не води низ истороријата на АК Вардар со уште една нов епизода. По Сачевски Сокол, како нова надеж на Вардар се јавува Ангеловски Александар, еден од најдобрите спринтери на АК “Вардар” во историјата на клубот. Уште како млад младинец, влезе во просториите на АК “Вардар”, каде ја започна соработката со тренерот Симе ... Read More »

Развој на мак.сениорски рекорд на 400 метри со пречки, Јовчевски Раде од АК Вардар 4.пати го подобруваше..пишува проф.Бошковиќ

118677175_334963867702614_1694614293955957862_n

Повторно во свoите пензионески денови, професорот Мирослав Бошковиќ не води на „патување“ низ атлетската историја за земјава. Атлетската дисциплина 400 м. со пречки е една од потешките атлетски дисциплини. Подразбира поседување повеќе елементи,: брзина, одраз, скочност, издржливост… Оваа дисциплина кај нас започнала да се развива уште во првите години по Втората светска војна. Во табелата, дадени се сите сениорски рекорди ... Read More »

АК “ВАРДАР” 1950-1960 ГОДИНА….пишува проф.М.Бошковиќ

a1

Пишува, проф.Мирослав Бошковиќ, пензиониран професор по историја и современик на АК Вардар, човек кој во целиот свој работен век бил дел од црвено-црниот атлетски тим. Тој своите пензионерски денови ги намени за пишуваше да историјата на нашиот вардаров тим. Во мојот осврт на историјата на АК “Вардар”, периодот од 1950-1960 година, го прескокнував сѐ доега, поради тоа што имав многу ... Read More »

На денешен ден 2017: Вардар го „изгаси“ Фенер во Скопје, победа со 2-0

78781-660x330

На денешен ден пред три години, 2017 на Градскиот стадион во Скопје се одигра дуел од баражот за пополнување на групата во Лигата на Европа. ФК Вардар беше домаќин во првиот дуел од двомечот на турскиот гигант, Фенербахче. Вардар не признава sвезди и фаворизирани тимови. Нашиот тим уште еднаш покажа дека пред својата публика е несовладлив. Тимот предводен од Чеде Јаневски ... Read More »

АК “ВАРДАР” 1960 – 1965 ГОДИНА пишува проф.Бошковиќ

107994621_299518124580522_6189954581566119025_n

Пишувајќи го фељтонот за АК “Вардар”, објаевен во Вардар.фанс.мк, поради оскудноста на материјалот кој што го поседував, чувствував доста тешкотии за периодот на 50-те години, како и за првата половина на 60-те. Но, со помош на моите стари пријатели од АК Вардар и АК Работнички, дојдов до нови информации кои даваат нова светлина за историјата на клубот од овие периоди. ... Read More »

МТВ носи уживање за спортските носталгичари, Вардар-Пелистер снимка од Куп финале 1993 година

fb_img_1590058850651

Вистински „десерт“ за фудбалските сладокусци нуди МТВ. Тие ќе емитуваат видео од првото Куп финале на Република Македонија одиграно 1993 година. Во истото ФК Вардар се сретнува со големиот ривал, битолски  Пелистер пред преполниот Градски стадион. Првата Куп титула во независна Македонија ја обезбедивме со 1-0, стрелец на голот на овој епски меч беше Жанко Савов. Во објавата на државната телевизија ... Read More »

Погледнете ја табелата на сите одиграни мечеви на ФК Вардар во Првата Југословенска лига

vardarfans-1961

ФК Вардар е најголемиот македонски клубски спортски бренд кој засебе има голема историја уште од далечната 1947 година.  На  табелата може да се види успехот на Вардар за време на поранешната држава и неговите настапи во најсилната државна лига. Вардар по број на мечеви во истата е на 9то место, а по остварен успех е на 11 место на вечната ... Read More »