Sunday ,12 July 2020
Последни:

Одбојка

На денешен ден лани: ОК Вардар дојде до младинската круна

60262388_310428459900100_3338075301442748416_n-660x330

Одбојкарскиот клуб Вардар го подигна трофејот откако стана шампион на Македонија во младинска конкуренција. „Црвено-црните“ на денешен ден лани  во исцрпувачки натпревар за трофејот го совладаат ривалот Јанта Волеј. Победата на вардарците дојде  со резултат 3:2. Read More »

(Видео) Одбојкарите на Вардар демонстрираат вежби во домашни услови за учениците од основно образование

ok-2

Одбојкарите на ОК  Вардар демонстрираат вежби во домашни услови за учениците од основно образование. Клубот ги постави на официјалната страница во текот на вчерашниот ден, истите  видеа погледнете ги во продолжение.   Read More »

ОК Вардар е најуспешниот црвено-црн клуб во ЕХ ЈУ

istorija-odbojka-vardarfans

Одбојкарскиот клуб Вардар е најуспешниот клуб од нашето спортско друштво за време на Југославија. Постојан учесник на првата Југословенска лига од 1967 година се до распадот на Југославија (со исклучок на сезоната 1967/1968). Шампион на Југославија во сезоната 1975/76, освојувач на купот во сезоната 1979/80, како и освојувач на четвртото место во одбојкарската лига на шампиони во сезоната 1976/77. Одбојкарскиот клуб Вардар во почетокот на 60-тите години почнува со селекција ... Read More »

(ФОТО) Шампиони на Република Македонија 1994, ОК Вардар

90814999_10216992773951822_1727059517121757184_n

Одбојкарскиот клуб Вардар е најуспешен црвено-црн колектив во поранешната СФРЈ, по осамостојувањето исто така доаѓаше до трофеи. Вчера на нивната страница потсетија на една шампионска генерација. Шампиони на Република Македонија 1994 Стојат од лево на десно: Миле Младеновиќ (тренер),Владо Ѓорчевски(капитен), Владимир Коциќ,Дејан Димоски, Александар Витанов и  Глигур Добривојевски. Клечат од лево на десно:Небојша Младеновиќ, Марјан Трајковски,  Горан Алексов, Митко Стојанов и ... Read More »

Одбојка: Девојките на Вардар во дербито го совладаа Работнички, победа за лидерско место

76612146_10221062312968430_4789169455965929472_n-660x330

 Шампионот, ЖОК Работнички  беше фрлен на колена од одбојкарките на Вардар во дербито од второто коло во разигрувањето за плеј-офот. Нашите дами му вратија на градскиот ривал за идентичниот пораз во есенскиот меѓусебен дуел. Дуелот го добивме со максимални 0:3 (20:25, 23:25, 20:25). Со ова  ние дојдовме на врвот на табелата во нашата најквалитетна женска одбојкарска конкуренција. По 13.рунди имаат биланс ... Read More »

Вардар го доби дербито со Џио Струмица

okvardar-odbojka

Големото дерби на македонскиот шампионат во одбојка заврши во полза на Вардар кој со 3-2 успеа да ја надигра второпласираната Џио Струмица на домашен терен (25-14, 20-25, 25-21, 20-25, 15-6). Вардар перфектно го отвори натпреварот и го доби првиот сет со 25-14. Противникот се враќаше на два пати, но Вардарци го добија најважниот, решавачкиот сет за голема победа и останување на ... Read More »

Одбојка: И машкиот тим на Вардар започна со 0-3 во Купот

87028258_10216662666659346_2649929512359297024_o

Момците од одбојкарскиот клуб “Вардар“ како и дамите претходно настапија во првиот меч од 1/4-финалето во Купот на Република Македонија. Исто така и одбојкарите на Вардар тргнаа со гостинска победа со високи 0-3. Наш ривал во оваа рунда е тимот на ОК Весна Пробиштип. Реваншот би требало да бида само формалност.  Следен предизвик за лидерот на табелата во одбојкарската машка ... Read More »

Одбојка: Дамите на Вардар тргнаа со победа 0-3 во Купот

76612146_10221062312968430_4789169455965929472_n

Првите  осум екипи на табелите од двете конкуренции, машки и женски  до крајов на месецот ќе играат мечеви во одбојкарскиот куп на Македонија. На програмата се првите мечеви од четвртфиналната фаза. Дамите  на ОК.Виктори волеј и ОК Вардар го одиграа премиерниот меч од женското четвртфинале. Црвено-црните одбојкарки ја оправдаа фаворитската улога и славеа во три сета. Победата како гостин дојде со максимални 0-3. ... Read More »

Одбојка: Вардар во сабота домаќин на ОК Весна Пробиштип

ok-vardar

Започнуваат пролетните возбудувања и во машката сениорска одбојкарска конкуренција. Пред црвено-црните одбојкари овој викенд е сериозeн предизвик. ОК Вардар ќе биде домаќин на тимот од Пробиштип, екипата на ОК Весна А. Дуелот е закажан за задутре, сабота 15.фебруари. Натпреварот кој ќе се игра во   Спортски центар “Кале“ (мала сала) ќе започне во 17-00 часот. Да напоменеме во пролетниот дел ние ... Read More »

Одбојка: Вардар започна со пријателски мечеви, прв ривал ни беше ОК Ниш

ok-vardar

Црвено-црниот одбојкарски колектив, Вардар вчера ги започна пријателските дуели кои се подготовка за пролетниот дел во лигата. Нашиот тим е актуелниот лидер во машкиот одбојкарски шампионат. Вардар денеска ќе одигра  серијата на пријателски натпревари во зимските подготовки и тргна со пораз на гостувањето кај српски Ниш. Српскиот тим не совлада со резултат 3:1 (25:22, 21:25, 25:20, 25:15). О првиот меч од серијата ... Read More »