Sunday ,16 June 2019
Последни:
Home > ЖРК Вардар > Младински лиги

Младински лиги

(Фото+Видео) „Лавиците“ го одиграа последниот меч во супер успешната сезона, ривал на пионерките нивните најголеми поддржувачи- родителите

gg7

Пионерската екипа на ЖРК Вардар вчера ја “спушти“ завесата на супер успешната сезона 2018/2019 година. Девојките на Анжела Платон и Марија Папуџиева освоиа се на што се појавија како екипа оваа сезона. Најпрвин беа “златни“ на меѓународниот турнир “Гази Баба Куп“, потоа дојдоа до пехарот и на силниот меѓународен турнир “Трофеј Белград“. Во земјава тие поставија нови граници на домашна ... Read More »

(ФОТО) Голема беше радоста по победите и доделувањето на кадетскиот Пехар за пионерките на ЖРК Вардар

d4

Пионерките го направија незамисливото, овој викенд успеаа да дојдат до кадетската круна. Девојките на Платон и Папуџиева успеаа да направат огромен успех. На завршницата во Прилеп, по пенали во 1/2-финалето го совладаа тимот на РК Шампион. Во финалето беа подобри од Металург, погледнете ја нивната радост по победите и по примањето на златните медали. Покрај ова имавме и три поединечни ... Read More »

Повикани се 14 вардарки за собирот на црвено-жолтите кадетки

888888888888888

Селекторот на женската репрезентација на Македонија во кадетска конкуренција, Владимир Пановски утре ги собира ракометарките од кои ќе треба да го одбере најдоброто за ЕХФ-шампионатот. Пановски првпат ја собира оваа генерација во која се наоѓаат ракометарки родени во 2002 година и помали. Тој се одлучи да повика вкупно 32 ракометарки и од нив ќе има можност да ги избере најдобрите ... Read More »

Затоа ги нарекоа „Лавици“, пионерките на Вардар оваа сезона имаат 397 повеќе голови од ривалите, пролетва со 16/16 ги обединија пионерската и кадетската круна

62780545_854708321575058_9086426089793781760_n

Цела сезона се на ниво, но оваа пролет тие играат на левел погоре, односно небото е лимит за нив.  Пионерската екипа на ЖРК Вардар пролетва е хит во женскиот македонски ракомет. Тие направија нешто неверојатно, ги обединија двете титули, пионерската и кадетската. Најавата за вакво нешто дојде уште  пред нова година  кога триумфираа на  двата турнири “Гази Баба“ и “Трофеј Белград“. ... Read More »

Сара Стефаноска е „МВП” на кадетскиот Ф-4, Борјана Коцева и Бојана Радевска се најдоа во идеалниот тим

a-2

Вчера ја пренесовме веста која се покажа како најчитана за вчерашниот ден, пионерките на Вардар повторно блеснаа и се себенадминаа. Успеаа во кадетска лига да дојдат до шампионска круна, тие во повозрасна категорија издоминираа. Не беше лесен патот до врвот, сепак го изодеа. Во полуфиналето на пенали го совладаа Шампион, а во големото финале беа подобри од Металург. Стандардно ние ... Read More »

ЛАВИЦИТЕ СЕ ШАМПИОНИ! РОДЕНИ СЕ ЗА ВРВОТ, ПИОНЕРКИТЕ НА ВАРДАР ГО ФРЛИЈА НА „КОЛЕНА“ КАДЕТСКИОТ ТИМ НА Металург И ГИ ОБЕДИНИЈА ДВЕТЕ ТИТУЛИ

62124088_2421046414790878_5534066997278539776_n

ШАМПИОНИИИ…тие се родени под шампионска ѕвезда. Оваа пролет наредија во сите конкуренции 16 победи од 16 меча. Денес на најголемиот “тест“ кадетското финале пионерките на ЖРК Вардар се издигнаа и го совладаа Металург. Тимот на Платон и Папуџиева кој е пионерски состав по пионерската лига завладеа и со кадетската. Нема епитетни кои не ги заслужија денес.  Лавиците владеаат со женскиот пионерско/кадетски ракомет ... Read More »

Ау.. нема препрека која ќе ги сопре! Пионерките на Вардар обезбедија кадетско финале и покажаа дека се тим од кој секој треба да стравува

f

ФИНАЛЕ… најмалите вардарки, пионерките на ЖРК Вардар покажаа дека имаат најголемо срце. Тие во кадетското 1/2-финале на турнирот за титула во Прилеп обезбедија меч за златен медал. Најмали, но најхрабри во оваа конкуренција. Во денешниот меч на мегдан излеговме со екипата на ЖРК Шампион, дуелот заврши реми. По пенали ние сме финалисти, честитки за сите девојки на Платон и Папуџиева ... Read More »

По пионерската титула, пионерките на Вардар ќе ја напаѓаат и кадетската

1511

Одамна се знаеше  дека се шампионски тим, во својата пионерска категорија издоминираа со максимален ефект во групата, таму имаа десет победи во исто толку меча. На Ф-4 турнирот во Делчево, пионерките на ЖРК Вардар се “прошетаа“ до пехарот. Остана пред нив кадетската лига, конкуренција во која се значајно помали и во која сите мислеа дека само ќе збираат искуство, но ... Read More »

Женскиот кадетски Ф4 турнир се игра во Прилеп, пионерките на Вардар на “мегдан“ со ЖРК Шампион

vardarfans-pionerki

Завршниот турнир во Кадетска женска конкуренција ќе се одржи во салата „Р. Р. Ричко“ – Прилеп, натпреварите ќе се одиграат во сабота (08.06.2019). Организатор на Фајнл Фор турнирот е екипата на ЖРК Деспина. Девојките на Платон и Папуџиева завршија како лидери во групата-2 и така обезбедија завршен турнир. Одличната пролет и седумте победи за пионерките на Вардар во исто толку ... Read More »

Мислеа дека само собираат искуство, но ги демантираа! Пионерките како лидери обезбедија кадетски Ф-4, победа над РК Илинден за крај

60761127_10214403809831263_7125012923411333120_n-660x330

Пионерките на ЖРК Вардар од претходно имаа “визиран“ пласман на Ф-4 турнирот во повозрасната категорија. Тие денес на дуел од последното 18.коло во кадетската лига го пречекаа тимот на РК Илинден. Лесно го исконтролираа дуелот и дојдоа до победа со девет гола. Многумина мислеа дека во кадетската лига овој тим ќе настапи само за да собере искуство, сепак храбрите девојки ... Read More »