Thursday ,22 August 2019
Последни:
Home > ЖРК Вардар > Младински лиги (page 10)

Младински лиги

(Фотогалерија) Доделени пехарите и медалите за победниците во „Јуниор лигата“ на вчерашните Ф-4 турнири кај момците и девојките

aa-2

Вчера во салата “Јане Сандански“ во рамки на Јуниор лигата се одиграа два завршни турнири. По истите беа доделени признанија на екипите учесници, односно медали и пехари. Наградите ги доделуваа тренерот на првиот тим на Вардар, Гарсија Парондо, потоа тренерот на кадетско/младинскиот тим Аце Станковски и ракометарката од сениорскиот тим на ЖРК Вардар, Кети Ангеловска.  Кај девојките во генер.2006/07. пласманот изгледа вака: ... Read More »

(ВИДЕО) Кадетките на Деспина немоќни пред налетите на мотивираните пионерки на ЖРК Вардар

1

Вчера одличните  пионерки на ЖРК Вардар, во дуел со повозрасниот тим кој беше лидер на табелата, ЖРК Деспина го фрлија на “колена“.  На дербито во “Јане Сандански“  избраничките на Платон и Папуџиева издоминираа и победија со 29-24. Девојките одиграа тимски, победата дојде со заложба на целиот тим. Од овој дуел може да погледнете видео-извештај кој ви го овозможуваме во соработка со нашиот ... Read More »

Тие не признаваат повозрасни и лидери, тие се неверојатни, пионерките на ЖРК Вардар ја фрлија на “колена“ Деспина

60761127_10214403809831263_7125012923411333120_n

Феноменални се пионерките на ЖРК Вардар, во дуел со повозрасниот тим кој беше лидер на табелата ЖРК Деспина го фрлија на “колена“.  На дербито во “Јане Сандански“  црвено-црните дами одиграа “машки“ и победија со 29-24. Отворивме со гол од крило, Ива Ангеловска погоди од нејзина позиција за 0-1. Борјана Коцева започна со нејзиниот танц потоа, беше најактивна, серија фаули се ... Read More »

Јуниор лига: Девојките на РК Будимир дојдоа до пехарот, Делчево “сребрени“, 3то место за РК Кале Вардар

y13

По утринските 1/2-финални мечеви, попладнево се одигаа дуелот за злато и малото финале кај дамите во Јуниор лигата, генер.2006/07. Во големото финале РК Будимир Вардар дојде до пехарот во мечот со одличниот тим на РК Делчево Вардар. Златото го освоија со гол предност, победата дојде со 14-13. Првиот дел започна со водство на РК Делчево, девојките на Горан Велков отворија ... Read More »

(Фотогалерија) Се одигаа полуфинални дуели кај момците и девојките во Јуниор лигата

z10

Денес во Јуниор лигата кај момците родени 2008 и 2009 година  и кај дамите родени 2006/07  се игра завршните Ф-4 турнир. По двете полуфиналиња кои се играа во малата сала при СЦ “Јане Сандански“ во Скопје пласман во големото финале обезбедија РК Седмерец Вардар и РК Ангели Вардар кај момците, и тимовите на Будимир и РК Делчево кај дамите. Read More »

Јуниор лига: РК Будимир Вардар и РК Делчево ќе играат во женското финале

f1-2

Денес во Јане Сандански се игра Ф-4 завршниот турнир кај девојките во Јуниор лигата. Финалисти во генерацијата родени 2006/2007 се екипите на РК Будимир Вардар од Скопје и РК Делчево Вардар. Првиот патник во големото финале го добивме на првиот меч утрово, во истиот РК Будимир Вардар ја совлада екипата на РК Ново Лисиче Вардар со 9-5. Девојките на РК ... Read More »

Браво! Одиме на Ф-4 во кадетската лига, ЖРК Вардар веќе е пласиран на две кола до крајот, Лихнид однесен од “црвено-црниот тајфун“

vardarfans-kadetki1-660x330

БРАВО! Обезбеден ф-4 во кадетската лига за пионерките на ЖРК Вардар. Девојките на Платон и Папуџиева кои играат во повозрасна категорија покажаа квалитет, на две кола до крајот обезбедија завршен Ф-4 турнир откако денес победија во гости кај РК Лихнид од Охрид. Ние поведовме преку Бојана Коцева со 0-1, домаќинот врза два гола во серија и го презема водството со ... Read More »

Претстојниов викенд ќе се одиграат последните завршни турнири во ракометната „Јуниор Лига“

2-2

Во недела во малата сала на С.Ц. Јане Сандански ќе се одиграат последните завршни турнир во „Јуниор Лигата“. Тоа ќе бидат во машкиот дел кај генерацијата родени 2008/09 година и во женскиот дел кај генерацијата 2006/07. Со овие мечеви ќе заврши и сезоната во ова натпреварување. Ви го претставуваме распоредот на одигрување натпревари во недела: Почнуваат прво девојките родени 2006/2007: ... Read More »

Кадетките викендов “заверуваат“ Ф-4, кадетите ќе играат дерби со РК Металург (распоред)

zrk22

Овој викенд ќе се одиграат три меча за двете кадетски екипи на ракометниот клуб Вардар. Момците гостуваат во дербито гостуваат кај Металур во Автокоманда, а пак пионерките ќе одиграат еден домашен и еден гостински дуел во женската кадетска лига.  На девојките им е потребна една победа за Ф-4. Распоредот, противниците и термините на тритте кадетски средби е следен. Kадетки: Лихнид- ... Read More »

Царчев: Грујовска е перфектен голман со голема интелигенција и храброст, Ѓорѓиевска е талентиран голман пред кого е многу работа

zrk11

Секогаш е тешко да се започне вовед за една ваква црвено-црна величина како што е Александар Царчев. Тој е поранешниот голман на РК Вардар потоа тренер во машкиот, а сега во женскиот тим.  Има еден интересен факт  за него, тоа е дека тој како и РК Вардар се “родени“ во истата 1961 година, токму црвено-црниот тим му го одбележа поголем дел од ... Read More »