Friday ,12 April 2024
Последни:
Home > ЖРК Вардар > Младински лиги (page 11)

Младински лиги

Најдобриот голман од Купот `19, Грујовска повеќе не е член на ЖРК Вардар

000

Еден од најталенираните млади голмани во земјава, Симона Грујовска и ЖРК Вардар ставија крај на соработката која траеше повеќе од половина деценија. На младиот 18.годишен голман и на црвено-црните им се разделија патиштата, таа сега е „слободен агент“ па познавајќи го нејзиниот квалитет веројатно брзо ќе биде “зграбена“ од некој од Суперлигашите во земјва. Грујовска е девојката која помести многу граници ... Read More »

Четири вардарки на списокот за настап на СП

qqqqqqqqqqqqqqqq-660x330

Селекторот на женската кадетска ракометна репрезентација, Љубомир Савевски го објави списокот на повикани ракометарки за собир за настап на претстојното Светско ракометно кадетско женско првенство за девојчиња до 18 години. На списокот има четири вардарки, сестрите Коцеви, крилото Равојска и Стефаноска. Македонија е домаќин на овој планетарен собир кој што стартува на 30 јули, а ќе трае до 10 август. ... Read More »

Савевски одбра четири вардарки за подготовките за кадетското СП

4a-660x330

Селекторот на женската репрезентација на Македонија, Љубомир Савевски го објави списокот на повикани ракометарки за собир и подготовки за престојното Светско  кадетско првенство, кое ќе се одржи во нашата држава. На списокот од 20 ракометарки се наоѓаат четири девојки од тимот на ЖРК Вардар, според планот припремите за Светското кадетско првенство ќе започнат на 10 јули во Маврово.     ... Read More »

МИ: Миновска и Коцеви со 10.гола во мрежата на Алжир

w3-660x330

Денес, женската ракометна репрезентација на Македонија го освои седмото место на ракометниот турнир на Медитеранските, во   град Оран, Алжир. Ракометарките во мечот за седмото место беа подобри  домаќинот Алжир со убедливи 31-23. Веќе од првите минути од средбата, црвено-жолтите избранички на Савевски тргнаа  силно, па на полувреме имаа предност од пет гола, 17-12. Во вториот дел само рутински го приведоа ... Read More »

МИ: Момците убедливи со Турција, девојките со нов пораз

y3

На вчерашниот натпреварувачки ден на   Медитеранските игри во Алжир двете ракометни селекции на земјава имаа свои предизвици. Машката репрезентација на Македонија славеше против Турција со 22-31 на натпреварот од четвртото коло во групната фаза на Медитеранските игри. Предводник на нашата селекција беше десното крило Александар Петковски кој даде дури 11 погодоци. Женската репрезентација на Македонија која на  во Алжир настапува ... Read More »

Џатевска и Коцева со дури 9.гола во мрежата на Турција, пораз на стартот на МИ

1145-660x330-660x3301-660x330

Вчера, женската репрезентација на Македонија која е комбинирана кадетско-младинска, загуби на стартот на Медитеранските игри во Оран. За ривал го имавме  искусниот состав на Турција  кој дојде до победа со  резултат 27-34. Противникот на МИ е пристигнат  комплетен  сениорски состав и со романскиот селектор Костика Бучечи,  тие во вториот дел го скршија нашиот отпор. Во првите дваесетина минути се играше гол ... Read More »

Среќен 18.роденден Борјана и Бојана Коцева

y

Ракометниот клуб „Вардар“  во својата женска селекција има голем број на одлични ракоментатки. Дел од кадетскиот тим на Вардар, кои се стандардни  првотимки и во сениорската екипа на црвено-црните се сестрите близначки Коцева Борјана и Бојана Коцева, кои денес слават роденден. Младите таленитани девојки се „бисерите“ на Вардар, тие моментално се дел со А-селекцијата на Македонија на Медитеранските игри во Алжир што само го одсликува нивниот ... Read More »

Савевски со пет вардарки на Медитеранските игри

makedonija-bih-u19-zeni-6-5-of-5-1068x712

Селекторот на женската репрезентација на Македонија, Љубомир Савевски, ги одбра 16 ракометарки што ќе настапат на Медитеранските игри во Алжир. Дамите заминaa вчера  за Оран вечерва  заедно со цела македонската делегација, а од 22 ракометарки што ги стартуваат подготовките, отпаднаа шест.    Македонија се наоѓа во групата Б на Медитеранските игри и ќе игра против Србија, Турција и Португалија, а ... Read More »

Савевски со 4 вардарки на списокот за изборниот тренинг

a1-660x330

Селекторот на женската репрезентација на Македонија, Љубомир Савевски, ќе изврши изборен тренинг за ракометарките од генерацијата 2006 и 2007. Денеска беше објавен и списокот на кадетките, кои ќе партиципираат на изборниот тренинг, кој е закажан за в четврток (16 јуни). Савевски ќе има можност да го провери квалитетот на секоја ракометарка, а најдобрите ќе бидат селектирани за настап на кадетскиот ... Read More »

Стружанка шампион, вардарки совладани во „пенал рулетот“

4444

Се одигра големото финале во женската кадетска ракометна конкуренција во Градот Струга. Во финалниот дуел на Ф-4 турнирот, Вардар се соочи со домаќинот тимот на Стружанка. Девојките на Платон и Папуџиева беа совладани по изведувањето на  пеналите.. Првиот дел почна со борбена игра на двата тима на теренот, двата колектива поскауваа да дојдат до осетна предност. Вардар беше подобар во првата ... Read More »