Sunday ,01 October 2023
Последни:
Home > ЖРК Вардар > Младински лиги (page 40)

Младински лиги

Два домашни меча и две дерби гостување за младите екипи на РК Вардар

8421-660x330

Викендов ќе се одигаат четири дуели во младинските лиги каде ќе земат учество црвено-црните ракометни надежи. Кадетите се слободни, два домашни мечеви за момците на Зенга и две дерби гостувања. Пионерките гостуваат кај Делчево во дербито за врвот, дерби ги чека и момците на Будимир и Станковски кој гостуваат во Автокоманда. Ова се натпреварите за ракометните надежи: Пионерки: Делчево-ВАРДАР 19/10/2019, ... Read More »

Интервју со Марија Папуџиева: Освојувачот на Купот со Вардар `94г, сега дел во црвено-црните, личноста која беше вардарка кога сите беа за Кометал ЃП

39891538_10215143217667296_4583284288757170176_n

Обично воведот е најлесниот дел за изготовка на некое интервју, сепак кога ќе имаш чест да разговараш со посебна личност како неа, истото станува далеку потешка задача. Во следното интервју ви носиме одговори на неколку прашања со единствената, Марија Папуџиева. Вработена во ракометниот клуб Вардар, една од ретките со црвено-црна крв. Некаде на средината од 90сетите, кога сите фокуси беа ... Read More »

По 4.коло во пионерската лига, ЖРК Вардар и Аеродром со максимални 12.бода

72729019_2360922260904490_6711408453274828800_n

Викендов се комплетираше четвртото коло во женската пионерска група-2 каде настапува ЖРК Вардар. Девојките на Платон и Папуџиева успеаа да го задржат максималниот ефект по четири кола. Покрај нас исти број бодови, максимални 12 има и тимот на Аеродром. Другиот конкурент за врвот, екипата на Делчево има десет бода. Вардарки имаат најдобар напад со 115 гола, или во просек речиси  ... Read More »

(Фотогалерија) Пионерките на Вардар го совладаа ЖРК Металург во дербито

2

Дербито кое се одигра на 11-Октомври, во пионерската женска лига им припадна на девојките на Вардар. Тие во Јане Сандански го совладаа тимот на Металург со 26-15. Беше тежок и цврст натпревар сепак избраничките на Платон и Папуџиева покажаа дека се најсилен тим во оваа конкуренција. Read More »

Лавиците го натераа Металург да им се поклони во дербито, нова победа да се потврди епитетот „владетел“

a2

Дербито во пионерската лига им припадна на девојките на Вардар, тие во Јане Сандански го совладаа тимот на Металург со 26-15. Беше тежок и цврст натпревар сепак избраничките на Платон и Папуџиева покажаа зашто го носат „шампионскиот ореол“. Се играше крајно неефинасно беше 1-0 се до 10.минута, првиот гол во 4.минута го постигна Наталија Максимовска. Вероника Ѓорѓиевска суверно владееше со ... Read More »

Пет мечеви за младите ракометни екипи на Вардар, првиот дуел е вечерва

1188-660x330

Младите екипи на ракометниот клуб Вардар ги очекуваат повторно пет нови средби со своите врсници. Распоредот е „растеглив“, па првиот дуел го имаме денес, а последниот дури идната среда.  Ривалите и термините изгледаат вака:   Пионерки: ВАРДАР-Металург 11/10/`19, 12:30ч. (СЦЈС) Пионери: Металург2-ВАРДАР 14/10/`19, 13:00ч. (Автокоманда) Кадети: Бутел-ВАРДАР Јуниор 10/10/`19, 20:30ч. (с.Антон Димитров) Младинци: Работнички-ВАРДАР  13/10/`19ч. (ФФСЗО ) Младинци: ВАРДАР Јуниор-Радовиш ... Read More »

(ФОТО) Интерактивно дружење со ракометарките на Вардар, имаа докторите од „Систина“ за подигање на свеста за женското здравје

71146361_3215359538506629_4879508260471701504_n

Вчера се оддржа, интерактивно дружење во кое учестуваа ракометарките на женскиот ракометен тим  „Вардар“ и доктори од „Аџибадем Систина“. Беше  реализирана  едукативна работилници за подигнување на свеста за женското здравје. Месец октомври е месец за подигнување на свеста за ракот на дојка, а Клиничката болница „Аџибадем Систина” го одбележува со неколку работилници и едукативни средби во институции и домашни компании ... Read More »

(Фотогалерија) РК Делчево дојде до пехар на турнирот „Еден живот-една љубов“ по победата во клучниот дуел со РК Будимир(1)

30

Викендов се одигра првиот дел од  6-тиот  турнир „Еден живот, една љубов“.  Кај девојките во генерација родени 2006/2007 година  победата ја однесе екипата на РК Делчево Bардар.   Екипата на РК Будимир беше „сребрена“, 3.место е РК Драчево Вардар. Девојките на Горан Велков во најважниот дуел за титулата ја совладаа екипата на РК Будимир(1) Вардар со резултат 14-12 и дојдоа до ... Read More »

(ФОТО) Доделени награди на најдобрите момци и девојки на турнирот „Еден живот, една љубов”

4

Победници на шестиот по ред турнир „Еден живот, една љубов” во женска категорија е екипата на Делчево Вардар, а кај момците  Бисинов Вардар. Турнирот што е во организација на Ракометната академија Вардар годинава се одржуваше во СЦ „Јане Сандански. По крајот на истиот беа доделени и наградите на најдобрите поединци во двете категории: МОМЦИ: Најдобар стрелец: Давид Јовчевски од Урдаревски Вардар, Најдобар ... Read More »

(Фотогалерија) Завршна церемонија од доделување на трофеи и медали за најдобрите екипи кај генер. 2006/2007 на турнирот „Еден живот, една љубов“

6

Изминатиов викенд во С.Ц. Јане Сандански финишираше првиот дел од 6.издание на младинскиот ракометен турнир “Еден живот, една љубов“ во организација на РК Вардар. Имавме можност да гледаме натпревари во машка и женска конкуренција кај генерацијата родени 2006/07 година. Во женскиот дел првото место му припадна на РК Делчево, додека второто место е за екипата на РК Будимир 1. На ... Read More »