Tuesday ,25 June 2024
Последни:
Home > ЖРК Вардар > Младински лиги (page 60)

Младински лиги

Кадетките на РК Вардар го победија конкурентот за пласман на Ф4 турнирот, црвено-црните влегуваат во отворена борба за второто место во групата

vardarfans-kadetki

Кадетките на ракометниот клуб Вардар стигнаа и до втората пролетна победа, откако денес успеаа да ја совладаат екипата на РК Алушовски во рамките на групата 2 од кадетската лига. На мечот кој се одигра во С.Ц. Форца, славеше Вардар со резултат 21:24. Домашниот тим покажа сила во првите 8.минути од натпреварот кога имаше предност од 4:2, но црвено-црните му дадоа ... Read More »

(ФОТО) Најмладите вардарци во Јуниор лигата генер.2010 со свои дуели

9-2

Денес во малата сала при СЦ “Јане Сандански„ во Скопје се играше ново коло во  Јуниор Лига. Најмладите учесници во лигата, дечињата родени 2010 година и помали имаа свои дуели. Тие играа мини-ракомет, 4+1 во мешани тимови, во продолжение неколку фотографии од нивните дуели.           Read More »

Црвено-црната пионерска чета „маршира“ кон перфекција, Гостивар лесен плен за вардарки кои имаат 9/9

vardarfans-pionerki

Нивниот „марш“ во најмладата женска конкуренција е перфектен. Пионерките на ракометниот клуб Вардар стигнаа до нова, вкупно 9.победа од исто толку одиграни мечеви, во рамките на пионерската лига. Денес избраничките на Анжела Платон и Марија Папуџиева гостуваа во Гостивар, кај истоимената екипа, која ја совладаа убедливо со резултат 7:36. Резултатот по првото полувреме говори за одразот на силите на овој ... Read More »

Викендов пионерките на Вардар со два гостински дуели, кадетите домаќини на Драчево

a9-660x3301-660x330

Викендов три млади екипи на ракометниот клуб Вардар ќе имаат свои натпревари, на програмата се два кадетски и еден пионерски, женски натпревар. Ние еден мечеви ќе играме во СЦ “Јане Сандански“, а на два дуели сме гости. Распоредот за овој викенд на дуелите на црвено-црните екипи е следен: Пионерки: Гостивар-ЖРК Вардар 20/04/2019 (10-00 часот, сала Младост)   Кадетки: Алушовски- ЖРК Вардар ... Read More »

Преглед 8.коло! Пионерките на Вардар играат како по “ноти“, ракометната симфонија донесе максимални 24.бода

gh-660x330

Пионерките на ЖРК Вардар по осум кола имаат максимални 24.бодови во лигата, што ги прави најуспешен пионерски колектив во земјава, покрај доминацијата во нашата група тие имаат подобар скор и од лидерот во другата група. Во последното коло на домашен терен во дуелот кој требаше да биде дерби му одржаа ракометна лекција на второпласираниот тим на Металург. Девојките на Платон ... Read More »

Пионерките на ЖРК Вардар се неверојатни, кадетската лига ја започнаа со 56 гола во мрежата на РК Филип на гостински дуел

s-2-660x330

Денес конечно по огромна пауза пионерскиот состав на Вардар го одигра првиот кадетски дуел во 2019 година. Гостувавме в Прилеп кај тимот на РК Филип Вардар. Девојките на Платон и Папуџиева беа неверојатни погодува речиси секоја минута по еднаш, победувајќи со неверојатни 56-6 на оваа средба. Нема што да се опишува многу околу текот на дуелот, во кој целосно доминиравме. ... Read More »

Јуниор лига: Екипите на Будимир,Карпош, Бисинов и Седмерец лидери на табелите

gr2

Зад нас е и  во осмото коло од Вардар Јуниор лигата. Момчињата од генерацијата 2006/07 доиграа натпревари од седмото коло, и сега сите се на заслужен одмор пред следната рунда натпревари.Се дружевме со момчињата и девојчињата од Делчево, Охрид, Прилеп, Куманово, Велес и Скопје, а заедно испишуваме уште една одлична сезона од најдобриот проект на Ракометната академија – Вардар Јуниор лигата. ... Read More »

Среќен роденден Ангела Гроздановска

grozda

Денес својот 17-ти роденден го прославува “специјалистот“ за одбрана во редовите на  ЖРК Вардар, талентираната и одлична ракометарка пред која е блескава иднина,  Ангела Гроздановска. Девојка која пред се игра во дефанзивата, вреден работник на теренот, неуморен борец, не така често се сретнува во нашите текстови поради тоа што стручниот штаб претежно ја користи за зајакнување на “бедемот“ пред црвено-црниот гол. Позиција на ... Read More »

(Фотогалерија) Пионерките на Вардар со 8/8 во лигата, падна и Металург пред нашите налети

6

Вчера во големата сала при СЦ “Јане Сандански“ во Скопје во рамки на  8.коло од пионерската лига односно првото пролетно коло на домашен терен пионерките на ЖРК Вардар ја пречекаа екипата на Металуг во дербито.  Со доминанта игра  вардарки ја потврдија лидерската позиција со висока побеа од 13 гола предност, тие триумфираа со 26-13. Read More »

Пионерките на Вардар со “ракометна лекција„ за Металург, победа со двојна предност

c4-2

Денес во 8.коло од пионерската лига односно првото пролетно коло на домашен терен пионерките на ЖРК Вардар ја пречекаа екипата на Металуг во дербито на првиот и вториот тим од табелата. Вардарки ја “забетонираа“ лидерската позиција со висока побеа од 13 гола предност, девојките на Анжела Платон доминираа и триумфираа со 26-13. Противникот поведе од пенал со 0-1, ние веднаш ... Read More »