Sunday ,21 July 2019
Последни:

Кошарка

Пораз и од Словачка на ЕП, тројца вардарци впишаа поени, Крстевски прв „скокач“

92156-uzhasen-prv-mech-mladincite-zamrznati-na-minus-39-na-startot-na-ep-vo-portugalija-foto-640x330

Повторно бледа партија на ЕП од Б-дивизијата во Португалија, за М20 репрезентацијата на Македонија. Иако одлично тргнаа, сепак момците  не успеа да врзат две победи. Вчера поразени бевме и од Словачка. Селекцијата на  Словачка  не совлада со резултат  64:46, по што црвено-жолтата селекција ја  освои четвртата позиција во групата Д.  Навидум го контолиравме дуелот, првиот период од 1о.минути го добивме со девет ... Read More »

(ФОТО) Нема одмор за кошаркарските надежи на Вардар, се работи и преку лето во две сали

w2

 За најдобрата младинска кошаркарска школа нема одмор ни во летниот период. Кошаркарскиот клуб Вардар ги спроведува своите активности постојано и ова лето без прекин во две негови сали. Станува збор за салата „Кале“ и салата при гимназијата “Јосип Броз-Тито“. Read More »

Македонија конечно победи, Луксембург „лесен залак“, вардарецот Крстевски прв стрелец со 22 поена

mkd-3

Конечно, Македонската кошаркарска репрезентација до 20 години ја забележа првата победа на Европското Првенство – Б дивизија. Конечно, победа на собирот  во Португалија, по катастрофалните игри  против Белгија и Португалија. Вчера црвено-жолтите млади кошаркари го надиграа тимот на Луксембург со 93-64.  Избраниците на  Радуловиќ прв пат покажаа дека може да доминираат на дуелите, во текот на цел натпревар ја контролираа играта и резултатот. Вардарецот ... Read More »

Жаклина Стојановска: Во земјава нема систем во женската кошарка последниве 20 години, треба сериозна работа за успех

66770894_10157734277472642_1508225964113395712_n

Европското првенство во женска кошаркарска конкуренција за дами до 18 години    се одржa во Скопје од , 5-ти  до 14 јули.  Во стручниот штаб доминираат црвено-црните, Жаклина Стојановска (селектор), Благоја Трифуновски (асистент), Емилија Никочевиќ (физиотерапевт). Селекцијата заврши на 21.место на овој собир, па тренерот на Вардар и селектор на оваа селекција јавно се обрати за состојбите во македонската кошарка: Почитувани ... Read More »

(ФОТО) Три вардарки беа дел од ФИБА самитот во Постојна

67402994_1731841920281534_1475192717804830720_n

На ФИБА кампот поточно самитот  во Постојна каде имаше преставнички од женската кошарка од дури 29 земји присустуваа и три вардарки. МВП-играчот на лигата и Купот оваа сезона и перспективен тренер Славица Наков беше во  друштво со  Тамара Гилева која е М16 репезентативка на Република Македонија. Присуствуваше и Никочевиќ Еми која е перспективен судија. Еми Никочевиќ (лево), Славица Наков и Тамара Гилева ... Read More »

Кошарка: Две победи за македонските јуниори на турнирот во Скопје, вардарецот Ташковски дел од оваа селекција

13120120190702

Две победи од вкупно три одиграни натпревари запишаа нашите јуниори на турнирот кој се одигра изминатиот викенд во Скопје. Тони Симиќ и неговите избраници ги нагостија соодветните селекции на Албанија, Бугарија и на Косово во рамки на подготвителниот период во пресрет на Европското првенство за кошаркари до 18 години (дивизија Б) кое ќе се одигра во Орадеа, Романија. Натпреварите, нашите ... Read More »

Португалија пресилна за црвено-жолтите, вардарецот Крстевски втор стрелец

64714345_645104996004360_4199926636176474112_n-750x330-660x330

Кошаркарите на Македонија М20 имаа уште една  „бламажа“ на младинското Европско првенство (ЕП), дивизија Б, откако  беа декласирани и во вториот меч и тоа против  домаќинот Португалија. Противникот дојде до убедлива победа со резултат 39-73. Жолто-црвените  тргнаа катастрофално во овој меч, па така  првата четвртина постигнаа само три поени, по што се беше предодредено потоа. Ниту измените не му донесоа бенефит ... Read More »

ЕП М20 Португалија: Македонија немоќна пред налетот на Белгија, вардарци со „епизодни“ улоги

92156-uzhasen-prv-mech-mladincite-zamrznati-na-minus-39-na-startot-na-ep-vo-portugalija-foto

Вчера, младата македонска репрезентација до 20 години доживеа висок пораз на првиот меч на Европското првенство во Португалија. Белгија беше подобра од нашиот национален тим со убедливи 95-56 и ги запиша првите бодови на шампионатот. Нашиот противник ги доби сите четвртини, а уште во првата најави лошо попладне за македонските репрезентативци. Се секој одминат период предноста на Белгијците растеше и ... Read More »

Кошарка: Голем број вардарци се дел од неколку селекции на Македонија (список)

64714345_645104996004360_4199926636176474112_n-750x330

По успешната клупска сезона, голем дел од играчите како и стручниот штаб на Вaрдар се дел од националните селекции на нашата држава. Кошаркарскиот клуб Вардар на својата официјална веб – страна го наведе долгиот список на црвено-црни членови на македонските селекции. Ова се вардарците кои се дел од селекциите на Република Македонија: M20 мажи – ЕП (Б дивизија) , 12-21 ... Read More »

Младинската кошаркарска селекција замина на ЕП во Португалија, седум вардарци дел од експедицијата

14313020190709

Haшата младинска репрезентација вчера попладне замина за Португалија каде во наредните денови ќе земе учество на Европското првенство за кошаркари до 20 години, дивизија Б. Дарко Радуловиќ започна со официјални тренинзи со кошаркарите родени 1999 година и помлади на 1. јуни. Подготовките се одвиваа во Скопје, во Маврово, а се одиграа пријателски натпревари на домашен терен и на гости. На контото, ... Read More »