Saturday ,26 September 2020
Последни:

Кошарка

КК Вардар дојде до победа над КК ТФТ на тест-меч

kk-vardar-m16

Вчера во малата сала при Спортскиот центар „Кале“ Кошаркарскиот тим на Вардар го одигра тест-напревар. Ривал на момците на Александар Јовнчав беше тимот на КК ТФТ.  Вардарци се подготвуваат за 1.коло во сезоната 2020/2021 година која започнува на 3ти идниот месец. Во првото коло играме со екипата на Црн Дрим од Струга. На вчерашниот пријателски наппревар покажавме добра игра, тимот ... Read More »

Кошарка: Провел и Холанд ги минаа медицинските тестови

120088959_333262367787187_7883375775295628807_n

Двајцата, афро-американци од редовите на КК Вардар,   ги минаа рутинските медицински тестови кои се задолжителни. Кошаркарите од Соединетите американски држави, Провел и Холанд ќе се стават на располагање на Александра Јованчев за престојната сезона. Подготовките за новата сезона која ќе се игра по посебен протокол заради пендемијата со Ковид-19 се во пол ек. Кошаркарскиот тим Вардар во првото коло на 3.октомври ќе игра ... Read More »

ЖКК Вардар започнува со Пробаскет, во 2.коло гостува кај МЗТ Скопје

zkk

Црвено-црните дами се дел од групата Исток, избраничките на Жаклина Стојановска натпреварувањето ќе го започнат со дуел на 10.октомври. Ние ќе ја пречекаме екипата на Пробаскет во салата „Кале“ во Скопје. Согласно со Бергеровиот систем за натпреварување, канцеларијата на Здружението на сениорски лиги го направи распоредот на натпреварување за сезоната 2020/2021 во двете натпреварувачки групи од Првата лига-жени. Распоред на ... Read More »

Распоред за мечевите на КК Вардар

kk-vardar

На 3.октомври ќе започне со одигрување првата кошаркарска машка лига. Вардар ќе има тешка задача во лигата која брои оваа сезона 12.тима, да ги избегне последните четири места кои водат во понизок ранг. Познат е распоредот за момците на Александар Јованчев, во првото коло сме домаќини на Црн Дрим во Кале, во следното гостуваме во Битола кај зелено-белите, екипата на ... Read More »

Распоред! ЖКК Вардар започнува со Пробаскет

1009-baner-prva-liga-zeni

Согласно со Бергеровиот систем за натпреварување, канцеларијата на Здружението на сениорски лиги го направи распоредот на натпреварување за сезоната 2020/2021 во двете натпреварувачки групи од Првата лига-жени. Црвено-црните дами се дел од групата Исток, избраничките на Жаклина Стојановска натпреварувањето ќе го започнат со дуел на 10.октомври. Ние ќе ја пречекаме екипата на Пробаскет во салата „Кале“ во Скопје. Распоред на ... Read More »

КК Вардар на 3.октомври ја започнува сезоната против Црн Дрим

kk-vardar

Новата сезона во Првата лига-мажи ќе почне на 3.октомври, одлучи Здружението на претставниците на клубовите кои се дел од прволигашката конкуренција, на состанокот кој го водеше новиот претседател на Здружението, Мери Ковачевска. Меѓу нив и двата нови членови на елитното друштво, КК „ТФТ“ од Скопје и КК „Црн Дрим“ од Струга, што ја прават бројката на екипи-учесници на 12. Согласно ... Read More »

ЖКК Вардар во групата „исток“ ќе го започне првенството на 10.октомври

zkk

Новиот женски кошаркарски шампионат на Македонија ќе започне на 10 октомври. Во првиот дел ќе се одиграат 14 првенствени кола, а по одигрувањето на првата фаза (дома и гости, по еден натпревар) најдобрите три екипи од двете групи ќе се пласираат во Лигата за првак, која ќе стартува со пренесени бодови освоени во првиот дел од натпреварите. По одигрувањето на ... Read More »

(ФОТО) КК Вардар го промени паркетот, одлични услови во малата сала „Кале“

119109429_318713389189882_7208508442730453865_n

Кошаркарскиот клуб Вардар во својот дом, малата сала при Спортско рекреативниот центар „Кале“ изврши неколку зафати. Извршена е реконструкција на подлогата, паркетот повторно е во одлична состојба, покрај тоа се направени уште неколку интервенции во салата. Сега истата нуди одлични услови за машкиот, женскиот и младинските тимови на црвено-црниот кошаркарски колектив. Read More »

(ФОТО) КК Вардар успешно го заврши летниот камп

118702294_2137163449749377_787776689457042774_o

Кошаркарскиот клуб Вардар, колективот кој е најдобара младинска школа во земјава секоја година органзира летни кошаркарски кампови. По сила на приликите во оваа пандемија, истиот беше реализиран во Скопје. Се огранизираше индивидуален машки кошаркарски камп, се работеше по посебни Ковид-19 протоколи со цел заштита на здравјето на младите кошаркарски надежи. Тренинзите се одвиваа на терените при хотелот „Александар Палас“ во ... Read More »

(ФОТО) Јованчев и кошаркарите на падините на Водно

0000000000000000000

Во новата сезона 2020/2021, по заминувањето на Радуловиќ кормилот на КК Вардар го презема Александар Јованчев. Тоа беше природен тек на настапите поради негоиот напредок на клубски и репрезентативен план како тренер. За нашиот сајт, новиот шеф на стручен штаб даде изјава, истата може да ја најдете на следниот ЛИНК Започнати се летните подготовки за новата сезона, црвено-црните ќе имаат ... Read More »