Friday ,21 September 2018
Последни:
Home > Останати спортови > Кошарка (page 4)

Кошарка

Кадетите се пласираа во 1/4-финалето на ЕП, Норвешка лесен “плен“

87244520180728-1

Со убедливи 86-70 против Норвешка, нашите кадетски репрезентативци се пласираа во четвртфиналните разигрувања на Европското првенство (дивизија Б) кое од деветти август се одигрува во босанската престолнина, Сараево. Натпреварот го добивме со 16 коша позитива, ние триумфиравме со резултат 86-70 на мечот. На овој дуел резултатот по четвртини изгледаше вака: 9-16, 29-2, 15-28 и 17-20. Нашиот Марко Величковски на овој дуел по претходните тешки ... Read More »

ЕП М16: Данска совладана со 99.поена, Величковски повторно “двоцифрен“

81153620180813

Четвртиот натпреварувачки ден на Европското првенство (дивизија б) ја донесе и третата победа за нашите репрезентативци во кадетска машка конкуренција. Со речиси сто поени на нашиот дел од семафорот (99-89 конечен резултат) кадетите ја совладаа соодветната репрезентација на Данска. По периоди дуелот течеше вака: 21-27, 21-19, 28-19, 29-24.  Вардарецот во оваа екипа Марко Величковски на теренот почна како стартер и одигра 22:18.минути, зад своето име ... Read More »

Андриевски- идеен творец младинската кошаркарска школа на Вардар

888-660x330

КК Вардар ги црпи талентите од својата младинска школа. Таа е без сомнение најквалитетна во Македонија, и овој спој совршено функционира веќе цели десет години. Откако клубот го доби својот кошаркарски дом, малата сала во СРЦ „Кале“ и ја заокружи како кошар­кар­ско катче со одлични услови за работа, беше фор­ми­рана и младинската школа. Во 2007 година, кога на чело на ... Read More »

Македонија со нова победа на ЕП М16 во Сараево, Величковски повторно “двоцифрен„

87244520180728

Репрезентацијата во машка кадетска конкуренција запиша уште една победа, втора во низа, на Европското првенство (дивизија б) за кошаркари до 16 години кое се одигрува во босанската претстолнина Сараево. Кадетите првин запишаа несреќен пораз од силната Русија, а потоа го забележаа првиот триумф против Белгија. Во рамки на третиот натпревар нашите репрезентативци славеа против Словачка. Словаците беа рамноправен противник во три периоди, ... Read More »

ЕП М16: Македонија поразена во Русија, Марко Величковски “двоцифрен“

kk-660x330

Кадетите го започнаа настапот на Европското првенство (дивизија Б) за кошаркари до 16 години со пораз. Во рамки на групната фаза, нашите кошаркари ќе разигруваат со селекциите на Данска, Белгија, Словачка, Норвешка и со Русија која вчера ни го нанесе првиот пораз. Избраниците на Алекандар Јованчев резултатски заостануваа во првиот период, но во десетте минути што следеа успеаја да ја ... Read More »

Кошарка: Јуниорот Какруки останува во црвено-црното семејство

85a

Кошаркарскиот машки колектив оваа сезона ќе биде дел од најсилната кошаркарска лига во земјава откако лани преку натпреварувањето во втората лига обезбеди промоција во елитата. Досега четири играчи го засилија црвено-црниот тим. Станува збор за тројца американци и повратникот Робев Дамјан. Покрај тоа ангажиран е и кондиционен тренер, Сашо Пецев. Вардар покрај ова продолжи договор и на еден млад играч ... Read More »

Кошарка: Македонија М16 замина на ЕП во Сараево, вардарци се дел и од оваа селекција

85962320180808

Нашата кадетска репрезентација синоќа замина за Сараево каде во наредните десет дена ќе земе учество на Европското првенство (дивизија Б) за кошаркари до 16 години. Оваа репрезентација е единствена која тренира заедно веќе две години во рамки на проектот „Заедно до М16“, одобрен од ФИБА. Кадетите го одржаа првиот собир на 30. јуни, оттогаш одиграа седум пријателски натпревари, а непосредно пред ... Read More »

Двејн Мајнер е ново големо засилување за КК Вардар

vardarfans-kk-vardar-2

Двејн Мајнер ќе биде последното странско засилување за кошаркарскиот клуб Вардар, кој во новата сезона ќе биде дел од првата лига. Претходно црвено-црните ги засилија уште двајца кошаркари од Америка, се работи за  Џамаркус Херстон и Џуниус Проуел. Мајнер доаѓа од Универзитетот Харис Стоу Стејт за кого последната сезона одиграл 34 натпревари (33 како стартер) и просечно постигнувал по 10,9 поени, 4,3 ... Read More »

(ВИДЕО) Проуел за посилен Вардар

kkvardar-sad

Aмериканскиот бек Џуниус Проуел ќе го разигрува Вардар во новата сезона. Проуел доаѓа во редовите на “црвено-црните” од Раховеци од Косово, каде беше најдобар поентер со просек од 13,5 поени, 4 скока и 3 асистенции. Покрај Проуел, во Вардар досега пристигна уште еден играч од САД, а тоа е Џамаркус Херстон. Видео од најновото засилување: Read More »

Ново американско засилување во редовите на КК Вардар

vardarfans-kk-vardar

Кошаркарскиот клуб Вардар кој во новата сезона ќе се натпреварува во првата лига, донесе уште едно странско засилување. Се работи за американскиот бек, Џуниус Проуел кој во Скопје доаѓа од прволигашот на Косово, Раховеци. Таму ја помина последната сезона и беше најдобар играч во екипата со просек од 13,5 поени, 4 скока и 3 асистенции. Претходно од клубот го потпишаа  Џамаркус Херстон, ... Read More »