Monday ,22 April 2024
Последни:
Home > Останати спортови > Кошарка (page 6)

Кошарка

Водно Санс ривал на КК Вардар во предпоследното коло

kk vardar

Во втората кошаркарска сениорска лига на програмата овој викенд е 21.рунда, ова е предпоследно коло од регуларниот дел на сезоната пред плеј-офот кој ќе ги даде новите учесници во најквалитетната кошаркарска лига за идната сезона. КК Вардар во оваа рунда е гостин, ние ќе гостуавме во Скопје кај тимот на КК Партизан Водно Санс, натпреварот се игра задутре, недела (2.април). ... Read More »

Преглед 20.коло! КК Вардар „по старо“, реди победи

kk var

По 20 одиграни коло, само уште две непознати во Втората лига. Кои две екипи ќе ги пополнат последните две места кои водат кон доигрувањето за место во Првата лига. Лидерот во првенството, екипата на Вардар, го доби локалното дерби против вториот тим на Работнички со резултат (90:84), и остана два чекори пред првиот следбеник на табелата, екипата на Соколи 1933. ... Read More »

КК Вардар ја потврдува лидерската позиција на дуелот со Работнички

kk-vardar-660x3302-660x330-660x3301-660x330

Во втората кошаркарска сениорска лига за одигрување има уште три кола од регуларниот дел, овој викенд на програмата е 20.рунда од сезоната 2022/2023 година. Лидерот на табелата во ова коло, нашиот КК Вардар со победа на две кола до крај ќе ја обезбеди првата позиција предвремено и ќе има најдобра стартна позииција за плеј-офот. Црвено-црните се домаќини на КК Работнички ... Read More »

ЖКК Вардар го заврши регулариот дел на 4.позиција, противник во плеј-офот ни е Аеродром

zkk

Екипата на Баскет Кам 2011, една од најдобрите во изминатите неколку сезони, ги дочекува натпреварите од плеј-офот, од најдобрата, од првата стартна позиција. Кошаркарките од Македонска Каменица го добија дерби дуелот од 14, и последно коло од регуларниот дел од сезоната. Беа подобри од Вардар, на гостувањето во „Кале“ славеа со (73:65). И тоа со голем пресврт кој го направија ... Read More »

КК Вардар триумфално и кај Баскет Кам, остануваме први на табелата

kk-660x330-660x330

На програмата во втората кошаркарска сениорска лига минатиот викенд беше  19.рунда, во ова коло црвено-црните беа гости во Македонска Каменица. КК Вардар како лидер на табелата гостуваше кај екипата на Баскет Кам,  на дуелот во во салата „Кирил и Методиј“ во Македонска Каменица бевме подобар противник и дојдовме до победа. Веќе од самиот старт најавивме дека атакуваме на зачувување на ... Read More »

ЖКК Вардар домаќин на лидерот, тимот на Баскет Кам

zkk-zkk

Вардаровите девојки како и машкиот тим за противник во викенд колото ја имаат екипата од Македонска Каменица, црвено-црните дами во рамки на 14.коло од женската сениорска лига се домаќини на Баскет Кам. Тимот на, ЖКК Вардар во дуел од групата-А ќе го пречека лидерот на табелата и актуелниот шампион на Република Македонија. Ние ќе ги пречекаме ривалките  на домашен терен ... Read More »

Лидерот, КК Вардар гостува кај Баскет Кам

kk vardar

На програмата во втората кошаркарска сениорска лига овој викенд е 19.рунда, во ова коло црвено-црните ќе бидат гости во Македонска Каменица. КК Вардар како лидер на табелата гостува кај екипата на Баскет Кам, ние сме фавориити на оваа средба кај тимот кој е предпоследен на табелата во втората лига. Дуелот ќе се игра утре, сабота (17.март) во салата „Кирил и ... Read More »

Преглед 18.коло! КК Вардар лидерски, ривалите држат чекор

kk-vardar-660x330-660x3301-660x330-660x330-660x330-660x330

Само уште четири  кола од регуларниот дел се пред екипите од втората лига. Доста извесно е дека плеј-офот, и доигрувањето за местата (две) кои водат во првата лига, екипата на Вардар ќе го дочека од најдоброто стартно место-првото. Во ова коло „вардарци“ го декласираа составот на Црн Дрим (116:62), и го задржаа чекорот во однос на конкуренцијата.По ова коло, неа ... Read More »

Преглед 13.коло! ЖКК Вардар поразен од Бадел, паднавме на 4.позиција

zkk-2-660x330

Кошаркарките на Баскет Кам 2011 ќе тргнат од првата стартна позиција во плеј-офот во Првата лига-жени. Ја потврдија „единицата“ девојките од Македонска Каменица со победа против МЗТ Скопје Аеродром со резултат (69:63). Па на коло пред крајот имаат две победи повеќе во однос на својот голем ривал во изминатиот период – Бадел 1862. Во дуелот на финалистите во Купот на ... Read More »

КК Вардар со 116.поена против Црн Дрим

kk-vardar-660x3302-660x330-660x3301-660x330

Во рамки на 18.коло од втората лига имаше дуел помеѓу лидерот на табелата, нашиот КК Вардар и „фенерџијата“ во лигата тимот на КК Црн Дрим 007. На оваа средба која ја одигравме како домаќини дојдовме до победа, сега со скор 15-03 сме лидери на табелата со 33.бода. На вчерашниот натпревар во малата сала „Кале“ црвено-црните уште на почетокот почнаа да ... Read More »