Monday ,25 June 2018
Последни:
Home > РК Вардар > Младински лиги

Младински лиги

Одлична шампионска сезона за пионерите на РК Вардар под водство на Будимир, кои имаа стопроцентен ефект во лигата

vardarfans-naslovna3-660x330

Пиопнерите на ракометниот клуб Вардар имаа одлична сезона, во која успеаа да станат шампиони на Македонија. Избраниците на Андријана Будимир доминираа и успеаа да ја завршат сезоната со стопроцентен ефект. Одиграа вкупно 14 натпревари на кои забележаа исто толку победи. Во конкуренција на 25 екипи, црвено-црните на крајот заслужено се најдоа на врвот. Во регуларниот дел од сезоната беа дел ... Read More »

Вардарецот, Мартин Карапалевски најефикасен играч во поразот на кадетската репрезентација, на контролен меч против Ј.Кореја

vardarfans-karapalevski1-640x330

Кадетската ракометна репрезентација се наоѓа на турнир во Унгарија, каде одигра контролен натпревар со селекцијата на Јужна Кореја. Овој дуел го загубивме со резултат 27:32. Во најголем дел од дуелот, противникот имаше предност, која на полувреме беше изразена со седум голови разлика (16:9). Најефикасен на овој меч беше играчот на Вардар, Мартин Карапалевски кој постигна шест голови. Од играчите на ... Read More »

Шест играчи од РК Вардар, дел од кадетската репрезентација за подготовките за ЕХФ шампионатот

vardarfans-kadeti

Кадетската ракометна репрезентација денес го има својот прв собир, во склоп на подготовките за ЕХФ шампионатот претстојното лето. Оваа селекција е предводена од поранешниот репрезентативен голман, Данило Брестовац, кој повика 18 ракометари, од кои 5 доаѓаат од ракометниот клуб Вардар. Се работи за Андреј Петковски, Игор Ѓорѓиев, Мартин Карапалевски, Ален Ќосевски, Васе Наков и Кристијан Анѓелковски. Според програмата, кадетите на ... Read More »

(ФОТО) РК Кузман Вардар организираше турнир во мини ракомет, победник РК Ангели Вардар

34880158_1899064420114549_5700548279087923200_n

Вчера во спортската сала “ Гоце Делчев“ во  скопската населба Илинден се одржа турнир во мини ракомет организиран од ракометната школа РК Кузман Вардар. Истата е дел од Академијата на Ракометниот клуб Вардар, како и екипите учеснички. На овој турнир победник беше екипата на РК Ангели Вардар од Скопје. Ова  е прв турнир во мини ракомет организиран од РК Кузман ... Read More »

РК Делчево Вардар го освои првото место на хуманитарен ракометен турнир во Тетово организиран од Балтепе Вардар

34259049_1960844543926845_8156430992920281088_n-678x381

Машката екипа на РК Делчево Вардар од генерацијата 2003 и помали изминатиот викенд учествуваше на хуманитарниот ракометен турнир „Балтепе 2018“ во Тетово каде го освои првото место. На турнирот учествуваа две екипи од градот домаќин Тетово, две екипи од Скопје како и претставниците од Делчево. Истиот беше организиран од домаќинот, РК Балтепе Вардар кој како и Делчево Вардар и РК ... Read More »

Григор Трајковски: Проектот “Јуниор“ лига е добро замислен, преку натпреварите се стекнавме со големо искуство и знаење за ракометната игра

vardarfans-naslovna

Пред нас е четвртата сезона во ракометната “Јуниор“ лига. Дефинитивно најновиот проект на ракометниот клуб Вардар донесе новитети во Македонија за сите деца кои сакаат да се занимаваат со ракомет. Со “Јуниор лигата“ се зголеми интересот за играње ракомет, а токму ова натпреварување им ја исполнува желбата на сите да започнат да се занимаваат со овој спорт. Целта е да се ... Read More »

(ФОТО) Карпош-Куманово победник на турнирот во нивна организација, на кој настапија школи од академијата на РК Вардар

vardarfans-rk-karpos

Во саботата во градот Куманово се одигра ракометен младински турнир “Куманово сака ракомет-Карпош 2018“ во организација на ракометната школа Карпош од Куманово. Оваа година учество земаа четири екипи кои се дел од академијата на Вардар. Тоа се селекцијата на Вардар (пионери) генерација родени 2004/05 година, потоа Илинден, ГРК Гостивар и домашниот тим на Карпош. Турнирот свечено го отвори градоначалникот на ... Read More »

Тренирајте ракомет во регионални единици на “Ракометната академија Вардар“

a131-660x330

Проектот Јуниор лига, кој три години успешно се реализира како и зимскиот турнир покажува со колкава сериозност се работи во Ракометната академија Вардар. Истата  со своите 22 регионални единици ве очекува на уписите за новата, четврта сезона од Вардар Јуниор лигата. Бидете дел од најголемата лига во Македонија каде ќе имате можност да се натпреварувате само со своите врсници, и ... Read More »

Пионерите на РК Вардар предводени од Зенга, ќе бидат дел од турнир во организација на Карпош-Куманово

33708911_589007324800511_5420091420079816704_n

Ракометната школа, РК Карпош Вардар од Куманово, која е дел од академијата на РК Вардар, во сабота ќе организира турнир, на кој ќе се натпреваруваат екипи од генерацијата родени 2004/05 година. Покрај домаќинот Карпош, дел од турнирот ќе биде и екипата на РК Вардар, РК Илинден и Аеропос Едеса-Грција. Натпреварите ќе се одиграат во спортската сала “Перо Наков“ во Куманово. ... Read More »

Бронзен медал за вардаровите кадети на Будимир, Чакалиќ е најдобар стрелец на Ф4 турнирот, уште двајца вардарци во идеалниот тим

vardarfans-naslovna-2

Градот Прилеп во текот на денешниот ден беше домаќин на завршниот турнир во машката кадетска ракометна лига. Токму домашниот тим на Прилеп го освои првото место откако во големото финале ја победи екипата на Струга, третото место е за Вардар кој во малото финале по изведување на удари од седум метри го совлада тимот на Астраион. Да напомене дека црвено-црните ... Read More »