Sunday ,17 October 2021
Последни:
Home > РК Вардар > Младински лиги (page 20)

Младински лиги

Термини за петте дуели на младите машки и женски екипи на РК Вардар

71969121_432436177389394_3406837113671385088_n

Викендов не очекуваат дури пет дуели на младите машки и женски ракометни екипи на Вардар. Своите дуели од 3.коло во кое влегуваат со по две победи ќе имаат машката и женската екипа на Вардар во пионерска конкуренција. Овој викенд стартува и младинскиот шампионат каде имаме два тима, РК Вардар и Вардар Јуниор.  Први  со меч ќе отворат кадетите кои тргнаа ... Read More »

Традиционалниот, шестти турнир „Еден живот, една љубов“ започнува на 5. октомври

shestiot-turnir-eden-zhivot-edna-ljubov-startuva-na-5-oktomvri-15075

Традицијата продолжува, ракометната академија Вардар годинава по шестти пат го организира традиционалниот турнир „Еден живот, една љубов″. Во изминатите пет години турнирот прерасна во силен и квалитетен настан каде членовите на Академијата ги развиваат и унапредуваат ракометните вештини. Турнирот годинава ќе се игра во два викенда, и тоа викендите 5 – 6 октомври и 19 – 20 октомври. Во спортскиот ... Read More »

Покани за кадетската селекција добија вардарците: Савревски, Калајџиески и Грујоски

ggggggggg-660x330-660x330

Денес, селекторот на кадетската машка ракометна репрезентацијата, Данило Брестовац, го објави списокот на повикани ракометари за подготовки пред настапот на Балканскиот кадетски шампионат. На списокот за  шампионатот кој  ќе се одржи во Бугарија има три имиња од црвено-црниот состав.  Станува збор за: Савревски, Калајџиески и Грујоски. Шампионатот во Бугарија ќе се игра од  11 до 13 октомври, а покрај Македонија ќе ... Read More »

Убедлив старт на сезоната за кадетите на Будимир, Драчево отпишан уште во првото полувреме

71184825_461866311075604_2537599818168008704_n

Кадетите на ракометниот клуб Вардар со убедлива победа ја стартуваа новата натпреварувачка сезона, откако вечерва славеа на гостувањето кај екипата на Драчево со резултат 12:37. Ако постоеше некаква неизвесност, кој ќе биде тимот кој ќе го освои првите бодови, се беше јасно уште по првите 30 минути, кога момците на Будимир и Станковски имаа убедлива предност од 3:18. Речиси цели ... Read More »

Пионерите на РК Вардар редат победи, совладан Аеродром во гости

842

Пионерите на РК Вардар имаат 100% ефект во лигата, тие денес дојдоа до втора победа во пионерската лига. Ние во 2.коло гостувавме кај тимот на РК Аеродром, момците на Зоран Петковски-Зенга триумфираа со резултат 14-18 (8-10) на оваа средба. Црвено-црните момци отворија со одлична игра во одбраната, тоа беше наградено во напад за почетни 0-4. Веќе на стартот се насетуваше ... Read More »

Кадетите ја стартуваат сезоната во Драчево, пионерските екипи на РК Вардар одат на втора победа

69836094_1405219139653383_9037207336539652096_n

Викендов на програмата се три дуели на младите ракометни екипи на Вардар. Пионерките и пионерите тргнаа со победа во 1.коло, пред нив е втората рунда. Кадетите на Будимир и Станковски сезоната ја започнуваат со дуел во гости кај Драчево. Ова е распоредот на мечеви:   *Пионерки: ВАРДАР- 29/09, 13-30 часот  (СЦ Ј.Сандански) *Пионери: Аеродром-ВАРДАР 29/09, 11-00 часот (Сала: Автокоманда) *Кадети: Драчево-ВАРДАР 29/09, 19-00 часот ... Read More »

Скапоцениот трофеј од Лигата на Шампионите патува во Охрид

vardarfans-trofej

Еуфоричната треска што завладеа по второто освојување на тронот во најелитното европско клупско натпреварување Лига на шампионите, повторно се разбуди со втората победа на двократниот шампион Вардар во СЦ “Јане Сандански” против Порто. Среќата и возбудата што ги предизвика Вардар кога го донесе пехарот во Скопје сѐ уште изнудуваат насмевки, особено кај оние кои ја искористија можноста да се сликаат ... Read More »

(Фотогалерија) Пионерите на Вардар го „наполнија“ голот на РК Алушовски

23

Пионерите на РК Вардар,  викендов со  убедлива победа ја отворија новата сезона во пионерската конкуненција. Момците на Зоран Петковски-Зенга во СЦ „Јане Сандански“ ја совладаа екипата на РК Алушевски со високи 31-13 (16-7). На овој меч кај нас: Симоновски Кирил постигна 5 гола, Аритонов Тадеј имаше 4, а по три гола имаа Петрушевски Андреј, Петковски Христијан, Писонеро Алесандро, Спасовски Ѓорги. Read More »

Биди дел од Вардар! Ракометната Академија врши упис на нови ракометари во 17 регионални школи низ Македонија

71118179_2498754347020084_8590061143211376640_n

Информации и контакти за упис во школите на Вардар во Скопје и низ Македонија ❗️Уписите во регионалните единици на Ракометната академија Вардар се во тек, а нашите членови веќе се подготвуваат за турнирот „Еден живот, една љубов“, како и за петтата сезона од Вардар Јуниор лигата. Биди и ти дел од најдобрите, од шампионската приказна на РК Вардар, преку нашите ... Read More »

Момците на Зенга со фуриозен старт, пионерите на Вардар го „прегазија“ РК Алушовски

1

Пионерите на РК Вардар со убедлива победа ја отворија новата сезона во пионерската конкуненција. Тие денес во СЦ „Јане Сандански“ ја совладаа екипата на РК Алушевски со високи 31-13 (16-7). На самиот почеток отворивме одлично, во одбраната одигравме на ниво, ривалот неуспеваше да го совлада Колевски ние во напад погодувавме. Отворивме со серија 6-0, противникот имаше мал период во кој ... Read More »