Tuesday ,18 December 2018
Последни:
Home > ЖРК Вардар > Втор тим

Втор тим

Кои ракометарки од Вардар Јуниор најдоа нови екипи, кои остануваат во клубот, а кои се уште се во преговори за менување на средината

vardarfans-vardar-junior

Познато е дека во новата натпреварувачка сезона нема да постои женската екипа на Вардар Јуниор, односно ќе се настапува со само една екипа во супер лигата, која ќе ја сочинуваат ракометарки кои се родени 2000 година. Дел од играчите кои минатата сезона настапуваа за вториот тим на Вардар си најдоа и нови, екипи, дел се уште  ги разгледуваат понудите и ... Read More »

Ракометарките на Вардар Јуниор, Кицеска, Николовска и Божиноска се нови играчи на Пелистер

vardarfans-vardar-junior

Со оглед дека во новата сезона, ЖРК Вардар ќе настапува само со една екипа во супер-лигата, тоа значи дека нема да постои ниту Вардар Јуниор. Сите девојки кои се родени 1998 и 1999 година добија исписници од клубот, па мораа да си бараат нови екипи каде ќе ја продолжат својата играчка кариера. Анастасија Николовска, Ива Божиноска и Слободанка Кицеска, кои ... Read More »

Преглед на сезоната во супер лигата, за женската екипа на Вардар Јуниор

vardarfans-vardar-junior

Младиот состав на Вардар Јуниор ја заврши сезоната во најсилната супер лига, на петтото место на табелата. Екипата која ја предводеше Симе Симовски ја сочинуваа ракометарки кои претходните години настапуваа во младинските екипи на клубот. Одиграа вкупно 28 кола, остварувајќи 15 победи, 3 нерешени резултати и 10 порази. Ова беше големо искуство за овие млади ракометарки, кои имаа можност да ... Read More »

Симовски со подмладен состав на Медитеранските игри, на списокот се најдоа младите вардарки Мицевска, Николиќ и Гичевска

vardarfans micevska

Покрај момците на  Медитеранските игри во Тарагона-Шпанија   ќе игра и женската сениорска репрезентација. Истата ќе има изменет  составот во однос на  списокот за  натпревари во квалификациите за Европското првенство во Франција. Селекторот и тренер на Вардар, Симе Симовски во составот ќе има неколку од младинските репрезентативки  пред се од црвено-црните редови  за кои ова ќе биде големо искуство.  На списокот се ... Read More »

Селекторот Симовски со седум вардарки во составот на селекцијата ги почна подготовките за Шведска и Србија

sime-simovski-660x330

Селекторот на женската сенироска ракометна репрезентација, Симе Симовски  утрово во Кале го имаше првиот  собир и ги почна  подготовки за квалификациските натпревари за ЕП во Франција 2018. Црвено-жолтите ќе одржат денес уште еден тренинг попладнево во 18-30 часот. Повикани и присутни беа седум девојки од црвено-црните тимови. Станува збор за: Мицевска, Ристовска, Саздовска, Гичевска, Керамичиева, Бајрамовска и Николиќ.  Македонија треба ... Read More »

Андреа Илиќ: Наградата “најдобар кадетски голман“ ми е поттик за нови успеси

333

Минатата недела во Куманово се одигра завршниот Ф4  ракометен турнир во кадетска женска конкуренција. Вардар Јуниор по храбрата игра во полуфиналето во кое го победија Металург обезбеди финале со домаќинот, ЖРК Куманово. Сепак Александар Царчев на располагање имаше само десет ракометарки, од кои два голмани,  и две повреднеи, и така го одигравме и финалето против екипата на Куманово. Сребрената позиција ... Read More »

Младиот состав на ЖРК Вардар Јуниор со победа на гостувањето против Куманово, ја заврши сезоната во најсилната супер лига

33401112_1706636756070997_576236597960245248_n

Младите ракометарки на Вардар Јуниор со победа ја завршија сезоната во најсилната супер лига, откако славеа на гостувањето против екипата на Куманово. Уште од првата минута имавме предност, која ја задржавме до самиот крај на мечот. Интересно, домашниот тим ниту во еден момент немаше позитива, што говори за заслужениот триумф на вардарки. Имаше само едно израмнување и тоа во првата ... Read More »

Вардар Јуниор утре гостува кај ЖРК Пелистер во последниот дуел сезонава

2311-660x330

На младите девојки од сениорскиот тим на Вардар Јуниор им преостанува да  го одиграат последното коло во натпреварувачката сезона 2017/2018 во женската суперлигашка конкуренција. Тие во овој дуел од 28.коло ќе го играат в гости во салата “Младост“ – Битола. Натпреварот против  екипата на ЖРК Пелистер на програмата е утре, четврток, 24.мај со почеток во  19-30 часот. Истиот е без посебно ... Read More »

КУП: Вардар обезбеди финале по “потопувањето“ на ЖРК Пелистер, Вардар Јуниор на пенали испушти “сестрински дуел“

ds2

Денес во малата сала на С.Ц “Јане Сандански“ се одигра 1/2-финалето во Купот на Македонија во женска конкуренција. Во истиот учество земаа двете женски сениорски црвено-црни екипи. Во второто полуфинале девојките на Дибирова, тимот на  ЖРК Вардар очекувано славеше над Пелистер со 27-58 (16-29). Нашите дами  го обезбедија своето шесто финале во Kупот на Македонија, каде ќе ја бранат утре ... Read More »

КУП: Во 1/2фин. Пелистер ривал на РК и ЖРК Вардар, Вардар Јуниор на “мегдан“ со ЖРК Металург

vardarfans kup dvojki

Ракометниот клуб Вардар со три екипи, две женски и машката сениорска ќе земе учество на завршните Ф4 турнири во Купот на Република Македонија. Првите тимови ги браната ланските круни и се фавориити за нивно освојување. Ова се двојките кои беа извлечени денеска во просториите на Ракометната федерација на земјата. Европскиот првак и актуелен освојувач на  Куп на Македонија во машка конкуренција, ... Read More »