Tuesday ,21 September 2021
Последни:

У-19

Вардаровите младинци го „прегазија“ градскиот ривал на контролен натпревар

10505499_772557442839272_5255736213670435255_n

Младинците на ФК Вардар убедливо го победија тимот на Работнички. На натпревар кој се одигра на Алумина, црвено-црните го прегазија градскиот ривал со убедливи 5:1. Тренерот Глигоров стартуваше со следниве 11-сетмина: Јовчев, Трпезановски, Ѓоргоски, Ѓоргиевски, Ричков, Марковски, Хасани, Здравковски, Живков, Андрески и Мирков.  Самиот резултат говори за доминацијата на вардаровите младинци кои одиграа одличен натпревар. По првото полувреме резултатот беше ... Read More »

Уште една висока победа за младинскиот состав на ФК Вардар во подготвителниот период

162581018_216218963283756_5668878423450509784_n

Младинците на ФК Вардар стигнаа до уште една победа на подготвителните натпревари. Утрово гостувавме кај екипата на Македонија Ѓ.П, која ја победивме убедливо со резултат 0:4. Тренерот Глигоров стартуваше со следниве 11-сетмина: Јовчев, Трпезановски, Ѓоргиевски, Ричков, Давков, Марковски, Хасани, Здравковски, Живков, Андрески и Мирков.  Уште по првото полувреме ги решивме дилемите околу победникот, кога резултатот беше 0:3. Антонио Мирков беше ... Read More »

Само во Македонија не се игра младински фудбал

241642788_3104971766487929_1516829688108941641_n-1

Долго време размислувавме да ја започнеме оваа тема, но чекавме дали може да се случи „чудо“ и да започне сезоната во младинските фудбалски категории. Дефинитивно само во Македонија не се игра младински фудбал, збориме секако за официјални натпревари во првата, втората и третата младинска лига, како и оние на помалите петлиња во детската лига. Очигледно е дека само во нашата ... Read More »

Нема старт на младинските фудбалски лиги, вардаровите екипи ќе одиграат пријателски натпревари

0a

За претстојниов викенд беше предвиден старт на новата сезона во младинските фудбалски лиги, но истиот е одложен, прашање е дали и воопшто ќе се игра сезонава младински фудбал во Македонија. Вардаровите екипи кои треба да се натпреваруваат во Супер лигата, утре ќе одиграат контролни натпревари против екипата на Македонија Ѓ.П. Натпревари за сабота (12.09) на теренот со вештачка трева во ... Read More »

Реми за Македонија У19 на натпреварот со С.Арабија, Јовчев и Давков повторно стартери

241185970_372424007866486_4921564337431686657_n

Македонија У19 одигра со нерешен резултат (1:1) на вториот контролен натпревар против репрезентацијата на Саудиска Арабија, на меѓународниот младински турнир во Словенија. Избраниците на Дашмир Беари први успеаа да го отворат резултатот, додека противникот со удар од белата точка го израмни резултатот. Повторно во стартниот состав се најдоа вардаровите играчи, Гоце Јовчев и Грегори Давков, кои го одиграа целиот натпревар. ... Read More »

Вардаровите младинци ја наполнија мрежата на ФК Скопје

162581018_216218963283756_5668878423450509784_n

Младинците на ФК Вардар стигнаа до убедлива победа на контролен натпревар против екипата на Скопје. Момците на Никола Глигоров славеа убедливо со резултат 8:1, на натпревар кој се одигра на спортскиот комплекс во населбата Хиподром. Самиот резултат говори за доминацијата на вардарци на овој натпревар. По првото полувреме имавме високо водство од 4:0. Антонио Мирков беше стрелец на првите два ... Read More »

Македонија У19 загуби од Словенија, Јовчев и Давков одиграа цел натпревар

mkd

Со пораз, македонската фудбалска репрезентација до 19 години го стартуваше меѓународниот турнир во Словенија. Иако имавме предност од два гола, сепак на крајот Македонија загуби со резултат 4:3 од репрезентацијата на Словенија. Македонија водеше со 2:0 и со 3:1, но дозволи во последните 25 минути од натпреварот да прими три гола и да го загуби натпреварот. Цел натпревар за Македонија ... Read More »

Познат распоредот за младинските екипи на ФК Вардар, прв ривал Брегалница, во 2.коло против КУЛ

414-660x330

ФФМ го закажа почетокот на младинските лиги за идниот месец. Познат е распоредот за младите екипи на ФК Вардар (младинци, кадети, пионери и пом.пионери).  Во првото коло закажано за на 11/12.август ривал ние е Брегалница, во второто коло за противник ја имаме екипата на ФК КУЛ од Скопје која прв пат игра во Суперлигашката конкуренција. Во 3.коло за ривал го ... Read More »

Македонија У19 на турнир во Словенија, повик за Јовчев, Давков и Ѓорѓиевски

217454197_4143200025774980_3093911728742783138_n

Македонската фудбалска репрезентација до 19 години во периодот од 2-7.септември ќе настапи на меѓународен турнир во Словенија. Селекторот на нашата млада репрезентација, Дашмир Беари, повика четворица играчи од редовите на Вардар. Се работи за голманот Гоце Јовчев, и играчите од одбраната, Грегори Давков и Филип Ѓорѓиевски. Распоред на натпревари: 2.09. 17:30 Македонија – Словенија  (Крањска Гора) 4.09. 17:30 Македонија – Саудиска Арабија ... Read More »

Од утре со тренинзи стартува младинската школа на ФК Вардар, познати се тренерите на генерациите

13403983_619891941505294_6494602894258407134_o

Од утре со тренинзи стартува и младинската школа на фудбалскиот клуб Вардар. На својата официјална страна клубот излезе со соопштение кое ви го пренесуваме во целост: Веќе од утре стартува со работа најтрофејната и најуспешна Младинско – пионерска школа, па ви ги претставуваме новините: За Координатор на Младинско Пионерската школа е назначен Зоран Бошковски – Чоко. Тренери по генерации: Генерација ... Read More »