Monday ,08 March 2021
Последни:
Home > РК Вардар

РК Вардар

Познати термините за двобојот со Веспрем, на 1.април Вардар е домаќин

154135424_10160311695810348_5878912688493132227_o

Познати се термините за осмина-финалниот натпревар на Вардар во Лигата на Шампионите против екипата на Веспрем. ЕХФ ги објави термините за елиманциската рунда во ЛШ. Најпрво на 1.април, црвено-црните се домаќини во С.Ц. Јане Сандански, додека една недела подоцна ќе се одигра реваншот во „Веспрем арената“. Двата натпревари ќе се одиграат во терминот од 18:45 часот. Во случај да го ... Read More »

Душебаев прв, Дибиров шестти најдобар стрелец сезонава во ЛШ

153332443_10160311695290348_4795447734256201425_o

По завршување на групната фаза во Лигата на Шампионите, ЕХФ објави листа на најдобри стрелци во најголемото ракометно натпреварување. После 14 одиграни натпревари на врвот се наоѓа поранешниот ракометар на Вардар, моментално член на тимот на Киелце, Алекс Душебаев кој има постигнато 80 голови, додека втор е Михел Хансен од ПСЖ со 72 голови. Од вардаровите играчи највисоко котира Тимур ... Read More »

Вардар со триумф над Еурофарм Пелистер 2 ја започна одбраната на титулата

157540739_10160340240345348_6454372906960838619_o

Вардар со триуф ја стартуваше одбраната на домашната круна, откако денес во С.Ц. Јане Сандански го победи младиот тим на Еурофарм Пелистер 2, со конечни 34:30. Младиот тим на битолчани даде отпор, но сепак победата им припадна на вардарци. Во најголем дел од натпреварот имавме предност, иако на моменти во првото полувреме избраниците на Јовиќ се закануваа на резултатот, неколку ... Read More »

Вардар ја започнува одбраната на домашната круна, со натпревар против Еурофарм Пелистер 2

152085918_10160302738340348_7254388907984784254_o

Денес, ракометниот клуб Вардар ја стартува одбраната на титулата во домашната супер-лига. Вардар е актуелен Шампион на Македонија од сезоната 2018/19, со оглед дека минатата беше прекината поради пандемијата со корона вирусот, па од РФМ се одлучија да нема прогласување на шампион. Вардар е домаќин на тимот на Еурофарм Пелистер 2, во рамките на првото коло од плеј-офот во супер ... Read More »

(ВИДЕО) Ристовски и Кантегрел најдоа место во ТОП-10 најдобри одбрани за месец февруари во СЕХА-лигата

122193446_10159929088055348_6474785205930880660_o

Медија тимот на СЕХА-лигата направи избор на најдобрите десет одбрани за месец февруари во ова натпреварување. Во изборот со по една одбрана се најдоа и голманите на Вардар, Борко Ристовски и Робин Кантегрел. Двојната одбрана на Ристовски која ни донесе победа против Нексе и одбраната на Кантегрел во поразот против Мотор Запорожје најдоа место во ТОП-10 одбрани. Најдобрите десет одбрани ... Read More »

(ВИДЕО) Сите голови на Анте Гаџа против Брест Мешков

vardar-meshkov-lsh-04-03-2021-249391

Во отсуство на Јотиќ, кој ги пропушти последните три натпревари, како организатор на играта во Вардар се наметна Анте Гаџа. Хрватскиот интернационалец на последните три натпревари во ЛШ постигна вкупно 19 голови, додека на последниот дуел со Брест Мешков, Гаџа беше втор најдобар стрелец во тимот со вкупно 7 постигнати голови. Сите погодоци на Гаџа против Брест Мешков можете да ... Read More »

Шеваљевиќ ќе игра за Црна Гора на квалификацискиот дуел со Шведска

sevaljevic

Васко Шеваљевиќ се најде на списокот од 16-ракометари во составот на Црна Гора за претстојниот натпревар против селекцијата на Шведска. Се работи за дуел од квалификациите за пласман на ЕП во 2022 година. Натпреварот меѓу Црна Гора и Шведска ќе се одигра на 9.март, а Шеваљевиќ ќе настапи за својата репрезентација. Шеваљевиќ настапи на шест натпревари на Вардар во ЛШ ... Read More »

Во можно 1/4 финале на ЛШ, Вардар би играл од подобриот меѓу Нант-Киелце

157193586_10160334783470348_6804316054553139289_o

После одигрување на вчерашните натпревари, кои беа последни во групата А и Б, познати се сите осмина-финални двојки во Лигата на Шампионите. Познато е дека Вардар за противник го има тимот на Веспрем, а најинтересно треба да биде на дуелот меѓу Пик Сегед и Кил. Вака изгледаат осмина-финалните парови во ЛШ: Мотор Запорожје – Брест Мешков Елверум – Барселона Порто ... Read More »

Алушовски: Многу работи треба да се сменат ако сакаме добри резултати

153635399_10160311698665348_5740439393992691129_o

Вардар со осми пораз ја заврши групната фаза во Лигата на Шмпионите. Вечерва во СЦ. Јане Сандански по втор пат сезонава црвено-црните беа поразени од екипата на Брест Мешков (32:36). Своите впечатоци од натпреварот ги искажа и Стевче Алушовски кој истакна дека многу работи треба да се променат во тимот. Најпрво, сакам да испратам честитки за Мешков Брест. Натпреварот го ... Read More »

Стоилов: Најголемиот проблем е што некои играчи не сфаќаат за каков голем и специјален клуб играат

153339937_10160311345080348_999636969773787969_o

Вардар со осми пораз ја заврши групната фаза во Лигата на Шмпионите. Вечерва во СЦ. Јане Сандански по втор пат сезонава црвено-црните беа поразени од екипата на Брест Мешков (32:36). На прес-конференцијата своето незадоволство го изрази капитенот Стоилов, кој истакна дека некои играчи  не сфаќаат за каков клуб играат. Сакам да му честитам на Мешков Брест за победата и му ... Read More »