Thursday ,28 May 2020
Последни:
Home > РК Вардар (page 20)

РК Вардар

Одиграни се сите први 1/4 финални мечеви во СЕХА-лигата

89560944_10159091405090348_4607596226014085120_o

Екипите кои реванш натпреварите ќе ги одиграат на домашен терен, се поблиску до пласман на завршниот турнир во СЕХА-лигата. Тоа посебно важи за екипите на Вардар, ППД Загреб и Веспрем, кои се стекнаа со позитивен резултат од гостувањата во Нашице, Прешов и Војводина. Најнеизвесно треба да биде на реваншот во Запорожје, каде екипата на Брест Мешков има само два гола ... Read More »

Вардар Јуниор во среда го пречекува „фенерџијата“ РК Рабонички

vardarfans-junior-660x3301-660x330

На програмата во машката ракометна Супер лига е 17-тото вонредно коло, истото ќе се игра на средината од оваа работна седмица. Во ова предпоследно коло од т.н регуларен дел односно разигрувањето за плеј-офот и плеј-аут сегментите, Вардар Јуниор ќе биде домаќин. Момците на Стојан Петрушевски и Пепи Манасков задутре (среда), во Спортскиот центар “Јане Сандански“ во Скопје ќе ја пречекаат ... Read More »

Ристовски: Вардар ја има најдобрата публика на светот, тоа е ветар во грб за екипата!

rkv-borko

По повеќе од двегодишна пауза Вардар повторно победи во Нашице кај Нексе, а овојпат триумфот од 30-31 (15-15) е особено вреден со оглед на фактот што истиот е дел од четврт-финалето на СЕХА Газпром лигата. Петкратниот победник во ова ракометно регионално натпреварување направи сериозен чекор кон пласманот на Ф4 турнирот. По дуелот, голманот на Вардар, Борко Ристовски изјави: „Говорејќи за нашата игра, ... Read More »

Алушовски: Мора да одиграме уште еден добар меч доколку сакаме пласман на Ф4 турнирот

4553_1583695901

Вардарци со позитива од еден гол ќе го започнат реванш дуелот од 1/4 финалето против екипата на Нексе. Ова е епилогот од вечерашниот дуел одигран во Нашица, кој му припадна на нашиот Шампион. Иако имавме во еден момент негатива од четири гола, Вардар направи пресврт и на крајот победи со резултат 30:31. По завршување на натпреварот, своите впечатоци од триумфот ... Read More »

(ВИДЕО) Дибиров го постигна најубавиот гол на мечот со Нексе

4552_1583693228

Вардар успеа да излезе како победник во дуелот со екипата на Нексе, во рамките на првиот 1/4 финален меч од СЕХА-лигата. На гостувањето во Нашице, Вардар славеше минимална победа со резултат 30:31 и на тој начин има големи шанси да се пласира на завршниот турнир. Одличен натпревар одигра Дибиров кој имаше 12 голови, од исто толку обиди, а еден од ... Read More »

Дибиров ја наполни мрежата на Нексе, Вардар со победа се враќа од гостувањето во Нашице

vardarfans-rk-vardar

Иако во поедини моменти од натпреварот имаше негатива од четири голови, Вардар сепак со позитивен резултат ќе го стартува реваншот од 1/4 финалето против екипата на Нексе. Денес го одигравме првиот дуел во Нашице, кој заврши со победа на Вардар. Тренерот Алушовски во нападот започна со Горбок, Скубе, Чупиќ, Стоилов, Дибиров и Шишкарев, додека на голот беше младиот Кизиќ, а ... Read More »

Момците на Будимир и Станковски тргнаа триумфално во 2020, Пролет совладан со 13 гола повеќе

b8

 Moмците на Будимир и Станковски новата пролетна полу-сезона ја отворија со доминантна игра како што не навикаа и во есенскиот дел. Кадетите на Вардар Јуниор ја совладаа екипата на Пролет во меч од младинската лига со резултат 32-19. Отворивме со 1-0 преку Бојан Чакалиќ, доминиравме во сите аспекти на ракометната игра на самиот почеток. По 10.минути ракомет ние водевме со ... Read More »

Пионерите на РК Вардар немаа сили да се носат со младинскиот тим на КЛ7

00000000000-2

Пионерите на РК Вардар денес во младинската лига го одиграа првото пролетно коло, тие ја пречекаа екипата на КЛ7. Ривалот кој е поврозрасен од нашите момчиња  ни нанесе пораз со 21-36 на оваа средба. Oтворивме многу лошо во нападот, ривалот поведе со 0-6 на самиот почеток. Ние не можевме да ги поврземе своите линии. Момците имаа пеколен распоред, во четвртокот ... Read More »

Ристовски: Многу добро го познавам Нексе – Алушовски: Верувам дека можеме да стигнеме до победа

88978889_10159070658590348_2105767420927934464_o

Денес со почеток од 17:00 часот, Вардар ќе гостува во Нашице, каде ќе го одигра првиот 1/4 финален меч во СЕХА-лигата. Противник е екипата на Нексе, која е последна пречка за пласман на завршниот турнир. Во пресрет на овој дуел, своите очекувања ги сподели Алушовски кој го изјави следново: -И покрај сите проблеми со кои се соочивме во изминатиов период, ... Read More »

Самсоненко: Сите долгови кон ракометарите ќе бидат исплатени оваа година

samosonenko

Откако изминатиов период низ медиумите се изнесоа информации за неисплатени долгови во редовите на Европскиот Шампион, првиот човек на Вардар и сопственикот на клубот, Сергеј Самсоненко во изјава за Фокус кажа дека сите ракометари ќе бидат исплатени до крајот на 2020 година. „Ја преземам обврската да ги исплатам сите долгови на сите ракометари во оваа 2020-та година. Од државата добивме ... Read More »