Thursday ,28 May 2020
Последни:
Home > РК Вардар (page 30)

РК Вардар

Стоилов: Се наоѓаме во тешка ситуација, треба да дадеме се од себе, за навивачите, за градот да го победиме Мотор и да се пласираме во осмина-финалето

vardarfans-stoilov

Во сабота, Вардар на домашен терен ќе го одигра натреварот од Лигата на Шампионите против екипата на Мотор Запорожје. Со евентуална победа, црвено-црните можат после одигрување на ова 12.коло и да го заверат пласманот во осминафиналната рунда. Денес, клубот одржа прес-конференција на која ги изнесе очекувањата за овој дуел, на истата говореше капитенот Стоилов, кој покрај другото се проговори и ... Read More »

Павел Атман: Никој не знае до кога ќе биде вака, добив чисти документи!

vardarfans-atman

Павел Атман, сега веќе екс играчот на Вардар, за руските медиуми говори за крајно неповолната ситуација во клубот. За тоа дека нема земено ниту денар, дека Вардар му излегол во пресрет со чисти документи, но и дека сопругата му е бремена затоа било потребно да донесе и одлука. „Добив чисти документи од Вардар, го реализирав трансферот во Спартак и веднаш се враќам во ... Read More »

Во наредниве денови, Вардар Јуниор ќе одигра три контролни натпревари

vardarfans-junior

Екипата на Вардар Јуниор која е дел од најсилната Супер-лига максимално се подготвува за пролетниот дел од сезоната. Во следниве денови младиот состав кој е предводен од Стојан Петрушевски ќе одигра вкупно три контролни натпревари. Денес со почеток од 18:00 часот ќе гостуваме кај уште еден суперлигаш, тоа е тимот на Пролет 62. Во сабота ќе одиграме натпревар против екипата ... Read More »

Вардар и Нексе во 1/4 финалето на СЕХА-лигата

vardar-nekse-seha-24-09-2019-217981

Нексе ќе биде последната пречка за вардарци, кон пласманот на завршниот турнир во СЕХА-лигата. Вечерва во спортската сала „Боро Чурлевски“ во Битола се одигра реванш мечот од 1/8 финалето меѓу екипите на Еурофарм Пелистер и Нексе од Нашице. Иако домашниот тим славеше со резултат 24:22, сепак Нексе е екипата која се пласира во следната елиминациска рунда, со оглед дека на ... Read More »

Прес-конференција на РК Вардар за мечот со Мотор Запорожје

pokana-za-pres-konferencija-22630

На 15.февруари ( сабота), Европскиот ракометен Шампион во рамките на 12.коло од најсилната група Б на домашен терен го пречекува тимот на Мотор Запорожје. По тој повод од клубот закажаа прес-конференцја, на која ќе ги изнесат очекувањата за овој меч. Истата ќе се одржи во четврток во прес-конференциската сала на С.Ц. Јане Сандански со почеток од 12:00 часот. Натпреварот е ... Read More »

Дибиров: Вардар бил и ќе биде, ве повикувам во сабота да покажеме што е љубов, заедно можеме да победиме секого

vardarfans-dibirov-660x330

Денес беше лош ден за Вардар, веќе двајца играчи се збогуваа од Европскиот Шампион и го потврдија доаѓањето во нови клубови. Кристопанс и Атман не се веќе дел од црвено-црните, но и во една таква ситуација, играчот кој со Стоилов имаат најдолг стаж во Вардар даде поддршка во пресрет на решавачкиот натпревар во ЛШ. На својот инстаграм профил се обрати ... Read More »

Гедбан во Адемар Леон, заминува и Скубе!

vardarfans-gedban

После Даинис Кристопанс и Павел Атман екипата на Вардар ја напушта уште еден играч. Голманот од Алжир, Калифа Гедбан кариерата ќе ја продолжи во Асобал лигата во редовите на Адемар Леон. Сепак, овој трансфер на вардаровиот голман ќе се случи по крајот на оваа сезона, не како оние на Атман и Кристопанс. Покрај овие тројца, според „Вардар Фанс“, следен кој ќе си замине ... Read More »

Кристопанс: Благодарам за се Вардар, не може секој да се пофали со трофеј од ЛШ

61819004_10158136914210348_7231115692412502016_n-660x330-660x330

Европскиот ракометен Шампион денес остана без еден од своите најдобри ракометари. По нецели три сезони поминати во црвено-црниот дрес, дојде време за разделба, Даинис Кристопанс од денес е нов член на екипата на Фуксе Берлин. Клубот веќе го претстави како нов играч, а Кристопанс ја имаше првата изјава после заминувањето од Вардар, клубот во кој го направи својот најголем успех ... Read More »

Вечерва, Вардар го дознава својот противник во рамките на 1/4 финалето во СЕХА-лигата

83016143_10158929924250348_8614214707844218880_o

Вечерва, актуелниот Шампион на СЕХА-лигата ќе го дознае својот противник во рамките на четврт-финалето. Противник ќе биде подобриот од дуелот меѓу екипите на Еурофарм Пелистер и Нексе Нашице. Нексе допатува во Битола со предност од три гола, позитива со која ќе го започне вечерашниот реванш меч во спортската сала „Боро Чурлевски“, откако славеше на домашен терен со резултат 23:20. Мечот ... Read More »

Очекувано, европскиот шампион Вардар доби најголем ваучер од АМС

rkv

Денес, Агенцијата за млади и спорт ги објави вредноста на ваучерот кој ќе заврши во касите на екипите од ракометната Суперлига, Женската лига и прволигашите. Сосема очекувано, највисок износ на “ваучер“ доби европскиот шампион Вардар, истиот изнесува 21 милион денари(21.000.000 денари). Потоа следат   вицешампион,  битолски Еурофарм Пелистер кој доби 17.9 милиони денари и тимот од скопска Автокоманда, екипата на РК Металург ... Read More »