Sunday ,31 May 2020
Последни:
Home > Останати спортови > Реално Аикидо /Борење

Реално Аикидо /Борење

(ВИДЕО) На денешен ден лани, Нуров со технички туш во репасаж дојде до „бронза“ на ЕП

nurov-660x330

Лани, на денешен ден вардаровиот борач Могамедгаџи Нуров (97 кг) беше поразен со  0-4 во борбата за бронзениот медал на Европското првенство во борење слободен стил во Касписк, Русија. Црвено-црниот борач имаше најдобар пласман од македонците кои учестуваа на ЕП. Сепак подота истата година на СП успеа да дојде до „бронза“ и „виза“ за Олимпијадата во Токио која се одложи поради корона вирусот. Нуров иако беше повторно ... Read More »

Добри вести! Пешко полека го совладува корона вирусот, пуштен дома со значајно подобрување

67786036_366875307561106_3513707255889395712_n-660x330

Вардарецот, Љубиша Пешко е прв позитивен  на коронавирусот меѓу спортистите во Македонија. Љубиша Пешко e поранешен македонски и југословенски репрезентативец во борење, а сега селектор на македонската репрезентација во грчко-римски стил, но и претседател на боречкиот клуб Вардар. Откако мина неколку денови во болница и го преброди најтешкиот дел пристигнаат убави вести. Поради одличното опоравување, добриот степен на напредок истиот е ... Read More »

Нуров во 2021 ќе ја претставува Македонија на Олимписките игри поради одложувањето

nurov-na-sp-vo-francija-2017

Од македонските спортисти единствено вардарецот, Могамедгаџи Нуров (-97 кг) на Светското првенство во борење што се одржува Нур Султан, Казахстан успеа да обезбеди олимписка виза. Тој го освои „бронзениот“ медал па така визираше пат за Токио. Олимписките игри требаше да се одржат оваа година во Јапионскиот главен град. Вчера, претседателот на МОК, Томас Бах и јапонскиот премиер Шинзо Абе се согласија да ... Read More »

Борење: Вардар ќе го отстапи олимпиецот Нуров во Бундес лигата за следната сезона 2020/21

nurov

Вардаровиот „бисер“ , репрезентативецот на Македонија кој освои  бронза на Светското првенство и обезбеди олимписка норма, Могамедгаџи Нуров (-97 кг) го очекува нов предизвик. Вардарецот во идната сезона 2020/2021 ќе биде дел од најсилната европска конкуренција, Бундес Лигата. Тој ќе биде дел од тимот на RSV Rotation Greiz, каде ќе биде отстапен од екипата на Вардар. Германскиот тим со гордост потврди ... Read More »

(ВИДЕО) Потсетување како Нуров со пресврт дојде до “бронза” на СП и олимписка “виза”

nurov-pobedni-vo-tbilisi

Минатата година борач на Вардар направи голем успех, во ова време кога се сопрени сите активности еве ни можност да се потсетиме. Борбата за бронзениот медал на нашиот репрезентативец Могамедгаџи Нуров (-97 кг) против Алишер Јергали од Казахстан на Светското првенство во борење во Нур Сулатан, Казахстан, е прогласена за  највозбудливите  на финалниот  ден од СП. Нуров славеше со 8-5. Иако губеше Нуров во последните ... Read More »

(ВИДЕО) Презентација на вештина од мајсторите на Р.Аикидо Вардар, Бојана и Андреа Диневски

109-660x330

Клубот за Р.Аикидо „Вардар“ постои повеќе од пет и пол години.  Станува збор за екипиран колетив со повеќе од полудецениска активност во оваа вештина.  Ви носиме презентација на техники мајсторите на Реал  Аикидо клубот  Вардар, Бојана Диневска  2ри дан и Андреа Диневска 1дан, погледнете дел од нивните вештини во ова време кога сите спортови се застанати поради ситуацијата со пандемијата во земјава и светот. #СедиДома ... Read More »

Нуров со награда „Оскар“ за најдобар спортист во 2019

89049677_217714186140109_5920751836469395456_n

Изминатиот викенд во Хотелот „Монтенегро Ривиера-СПА“ во Велес, на манифестацијата АСОВИТЕ БИРААТ АСОВИ награда доби еден член на Вардар. Наградата на најдобар спортист во Република Македонија беше доделена за еден член на црвено-црното семејство. Борачкиот Ас, Могамедгаџи Нуров кој обезбеди место на олимписките игри во Токио-2020 со „бронзениот“ медал за Македонија на Светското првенство е лауреат. Тој доби признание „Оскар“ Read More »

(ВИДЕО) Од победата на Нуров со „туш“ на ЕП во Италија

86448461_2578441655734001_6621394962476957696_n-660x330

На ЕП во Рим, македонскиот репрезентативец  Могамедгаџи Нуров беше дел од репасажот. Во првата борба за ривал го имаше Болукбаши од Турција, на оваа средба вардаецот  доминираше  во целосно, одлично ја водеше борбата. Водеше постојано, водеше со 1-0 , потоа и со 3-0. Нуров, како да небеше свесен за својата сила, тргна силно и успеа да победи со „туш“. Ривалот едноставно беше немоќен ... Read More »

(ВИДЕО) Нуров заврши на 7.позиција на ЕП во Рим

86700439_608346483098604_2719599469652869120_n

Могамедгаџи Нуров на патот до медалот преку репасажот беше сопрен од Азербејџаневот Нурмагомед Гаџиев кој го совлада со 4-7 во последната препрека до мечот за бронзата на Европското првенство во Рим, Италија. Нашиот репрезентативец успеа да ја мине првата репасажна борба во категоријата до 97 килограми преку извонреден настап и се избори победа од 7:0 над Турчинот Болукбаши. Тој со ... Read More »

EП: Нуров, одлично тргна во репасажот , доминација и победа со „туш’

86448461_2578441655734001_6621394962476957696_n

Вчера, на Европското првенство 2020 кое се одржува  во Рим, Италија, македонскиот репрезентативец  Могамедгаџи Нуров очекувано беше поразен  од апсолутниот фаворит на за европски првак,  Абдулрашид Садуалев од Русија. Сепак токму таа средба му донесе шанса за медал. Русинот кој е супериорен во оваа категорија и е актуелниот олимписки и светски првак  дојде до финалето со што му даде шанса низ репасажот на Нуров ... Read More »