Thursday ,20 February 2020
Последни:
Home > Останати спортови > Реално Аикидо /Борење (page 20)

Реално Аикидо /Борење

БОРЕЊЕ! Вардарецот Гаџиханов ќе настапи на С.П за кадети, повторно Вардарци со самофинансирање, ФБСМ индиферентна

bz2

Во моментов во тек е Светското првенство во борење за кадети во Тибилиси-Грузија. Интересен факт е дека ФБСМ воопшто не обрнува внимание и интерес кон официјалните светски збиднувања, па репрезентативците се препуштени само на себе со својот ентузиазам и можности да партиципираа и да ја преставуваат државата. Никој од ФБСМ до толку ги игнорира интересите на клубовите и репрезенацијата, што ... Read More »

(Видео) БОРЕЊЕ! Гаџиханов машки се бореше со русинот Саидалханов на кадетското ЕП во Стокхолм- Шведска

bz2

Вардаровиот кадет, борачот Рамазан Гаџиханов  кој настапува во категоријата до 58 кг во слободен стил ги бранеше боите на Република Македонија на Европското Првенство во Стокхолм- Шведска.Тој имаше  борба  која беше навистина впечатлива, во која имаше неколку  пресврти,  за жал и покрај доброто издание на крајот беше  поразен од рускиот репрезентативец Ајубхан Саидалханов  во квалификациите на Е.П за кадети -2016. Македонскиот ... Read More »

(Видео/Фото) Вардарецот Гаџиханов одлично се спротистави на русинот Саидалханов на ЕП за кадети

bz

Вардаровиот кадет, борачот Рамазан Гаџиханов  кој настапува во категоријата до 58 кг во слободен стил ги бранеше боите на Република Македонија на Европското Првенство во Стокхолм- Шведска.Тој вчера имаше  борба  која беше навистина впечатлива, во која имаше неколку  пресврти,  за жал и покрај доброто издание на крајот беше  поразен од рускиот репрезентативец Ајубхан Саидалханов  во квалификациите на Е.П за кадети ... Read More »

БОРЕЊЕ! Вардарецот Рамазан Гаџиханов ќе настапи на Е.П за кадети, БК Вардар ќе го финансира со свој стрества неговиот настап

gpre

Од 19-24 јули во Стокхом ќе се одржи најсилното Европско Првенство за кадети досега во историјата на борењето. Оваа година сите земји имаат право да пријават и настапат со по два преставника во секоја тежинска категорија. Водечките велесили Русија, Грузија, Азербеџан, Турција и Украина… ќе настапат во полни состави со двапати поголем број преставници. Со самото тоа , конкуренцијата ќе ... Read More »

БОРЕЊЕ! (ВИДЕА) Од освојувањето на “бронзата” на Халил Зубаиров на Европското првенство У-23

bk111-660x330

Лани Црвено-Црното семејство со гордост ја прими прекрасната вест од Полска на Европското првенство за борачи до 23 години нашиот Репрезентативец и член на БК Вардар се закити со бронзен медал. Премрежјата до ова европско одличје беа долги. Лошата финансиска состојба на Македонското борење и неможноста да се подготви и реализира едно европско со многу залагање лично на Професорот Пешко шефот ... Read More »

БОРЕЊЕ! Вардар бара Чифлиганец да се врати, воедно најјави одличен настап за Гаџиханов на Е.П.

nas2

БК Вардар излезе со став во однос на  вчерашните случувања во Федерацијата за боречките спортови на Македонија (ФБСМ).  Сите се затекнати од  оставката на претседателот Ванчо Чифлиганец и на Насе Насев, од челните фунции  на Управниот одбор, со функција на спортски директор. Во нивниот допис до јавноста за ова случување , нивниот предлог, став и за настап хна Европско на ... Read More »

(ФОТО) БОРЕЊЕ! Тренерот на БК Вардар проф. Пешко оствари средба со првиот човек на ФБСМ Чифлиганец

nas

Минатата недела  имаше средба меѓу претседателот на Федерацијата за боречки спортови на Македонија (ФБСМ), г-н Ванчо Чифлиганец и тренерот на црвено-црниот боречки колектив професорот Љубиша Пешко. Како што донесува единствениот веб-сајт за боречки вештини во земјава IPON.MK , истата била со цел  пеглање на ставовите и случувањата во Федерацијата. За средбата професорот Пешко вели: “Бев во работна посета кај претседателот г-н Ванчо ... Read More »

(Формирање) Боречки клуб Вардар

vardarfans borenje

Боречкиот клуб Вардар е формиран 1960 година и може слободно да се каже дека е еден од оние клубови што постигнале одлични резултати и од чиј редови излегле голем број на државни репрезентативци. Овој клуб бил член на првата сојузна боречка лига и со години бил шампион на Југославија и учесник на голем број мегународни натпревари. Под раководство на нашиот познат тренер ... Read More »

(ФОТО) Борење! Тренерот на БК Вардар проф.Пешко презентираше атрактивни зафати и техники на тренингот на БК Спартак

bk

Вардаровиот тренер професорот Љубиша Пешко кој е и поранешен професионален тренер и на БК Спартак во периодот 1995 -1999 година вчера присуствуваше на тренинг на својот поранешен клуб. Тој присустваше  заедно со поранешниот македонски селектор, а сегашен Спортски директор на ФБСМ г-н Насе Насев. Оваа посета на тимот од Кочани беше  со цел : запознавање со правилна физичка подготовка и ... Read More »

(Фото) Борење: Вардарецот Магомедгаџи Нуров победник во категоријата до 97кг на јубилејното 40-то издание на “Македонски бисер“

bk

Овогодинешното   јубилејното 40-то издание на “Македонски бисер“ се одржа во малата сала при спортскиот центар “Борис Трајковски“. На истиот тројца македонски борачи беа победници во своите категориии, во категоријата до 97 килограми шампион беше  Вардарецот Магомедгаџи Нуров. Предводен од неговиот тренер професорот Љубиша Пешко одличниот  Вардарец Магомедгаџи Нуров дојде до злато во својата категорија. Мораме да напоменеме дека до највисокото место на пиедесталот  Нуров ... Read More »