Tuesday ,31 March 2020
Последни:
Home > Останати спортови > Реално Аикидо /Борење (page 18)

Реално Аикидо /Борење

Борење! Вардарецот Нуров на 8.место на ранг листата на ОБС, бронзата на „Дан Колов“ го вивна во топ-10 борачите во светот

nurov

Вардаровиот борач, македонскиот репрезентативец Могамедгаџи Нуров се најде на 8-мото место на ранг листата на најдобрите борачи на Обединетото светско борење (UWW/ОБС) во категоријата до 97 килограми за јуни. Тој најде место во топ-10 борачите во светот во неговата категорија. Нуров е единствениот македонски борач во рангирањето на ОБС. Вака добриот пласман тој  го заслужи со бронзениот медал од силниот ... Read More »

Борење! БК Вардар АПСТИНИРА од понатамошните активности и натпревари поради хаосот во делувањето на федерацијата

bk

Oгромен број наталожени проблеми има во македонското борење, истите раководството на ФБСМ само ги игнорира. Тие  одбиваат да ги разгледуваат барањата и предолозите упатени до нив од БК Вардар за наталожените проблеми. Таа непрофесионалност и инертност веќе неможе да се поднесе па Вардар се одлучи на радикален чекор. БК Вардар , АПСТИНИРА од понатамошните активности и натпревари, како од државни, ... Read More »

БК Вардар им овозможува одлични услови на нивните млади надежи (Фото+Видео)

10

 Боречкиот клуб Вардар покрај сериозната работа во сениорската селекција значајно внимание и посветеност им посветува и на младите црвено-црни надежи. Тие на истите како и на сениорите им овозможуваат опрема, услови и внимание за нивни правилен напредок. Од нашиот клуб за овој племенит ангаржман велат: Вардар ги следи новите правила на UWW , каде се во воведени и измени во ... Read More »

(ВИДЕА) Борбите на вардарци на Европското првенство, Борачите-ветерани со критики до ФБСМ поради неажурноста и тоа што Вардар сам се бори за мак.борењето

nurov

Од 2ри до 7ми месецов се оддржа  Европското првенство во борење, овој собир на борачите од “стариот континент“ се одвиваше во  Нови Сад, Србија. На него земаа учество двајца вардарци во Македонската репрезенација и иден во селекцијата на нашиот северен сосед Србија. За српскиот состав настапи Ефендиев, а за црвено-жолтите Нуров и Егоров. Најзабележителен настап дефинитивно имаше Нуров Магомаедгаџи кој стигна ... Read More »

Борење! Нуров не дојде до “бронза“ ама покажа квалитет и континуитет на квалитетната работа во Вардар

nurov

Вардаровиот борач и македонски репрезентативец Магомаедгаџи Нуров вчера се бореше за бронза во категоријата до 97 кг на Европското првенство во Нови Сад, Србија.  За жал и покрај одличниот настап на првенството  тој неуспеа да го освои долго очекуваниот бронзен медал за Македонија. Во клучниот меч се сретна со   грузиецот Елизбар Одикадзе, каде   Нуров беше поразен  со технички туш 10-0. ... Read More »

Борење! Нуров со победа во репасажот обезбеди борба вечер за медал на Европското во Србија

kb0

Одлични вести ни стигнаа утрово од Нови Сад, Србија каде во тек е Европското првенство во борење. Нашиот вардарец и македонски репрезентативец Нуров Магомедгаџи вечер ќе се бори во борбата за “бронзен“ медал во категоријата до 97 килограми. Утрово во 1/8-финалната борба се сретна со  со борачот од Србија, Марко Јовановиќ. Oткако ја мина  првата препрека во четвртфиналето се сретна со ... Read More »

Борење! Вардарецот и мак.репрезентативец Нуров утре со настап на Е.П, очекуваме одлични борби од нашето момче

nurov

Најголемиот боречки европски спектакл  се одржува во Нови Сад , Србија каде што  се собрани  и присуствуваат најдобрите Европски борачи во трите стила. Тие се  во борбата за освојување на титулата на “Стариот континент” од истото. ЕП стартуваше денес и ќе трае до 7 мај 2017. На натпреварувањето настапуваат двајца вардарци Егоров  кој настапи денес и Нуров кој има настап ... Read More »

Борење! Денес од 10-00 часот Егоров настапува на Европското првенство (стрим во живо)

bk2

Репрезентативецот и вардаров борач Владимир Егоров денес во 10 часот го почнува настапот  на Европското сениорско првенство во борење слободен стил во Нови Сад. Нашето момче Егоров (57 кг) имаше тешка ждрепка и го доби за противник  Залум Угуев од Русија. Ја исконтактиравме вардаровата делекација во Србија која ни кажа дека од организаторот биле известени дека “нелегитимното раководство на ФБСМ“- стрикно барало ... Read More »

Борење! Двајца вардарци ќе ја преставуваат Македонија на Е.П во Србија кое ќе се одржи од 2 до 7 мај

dd2

Најголемиот Европски спектакл ќе се одржи во Нови Сад , Србија каде што ќе се соберат и присуствуваат најдобрите Европски борачи во трите стила , во борбата за освојување на титулата на “Стариот континент” од 02-07 мај 2017. Македонија ќе учествува само со претставници во слободен стил , иако местото на одржување е во непосредна близина и не би имало ... Read More »

(ФОТО) Вардарецот и мак.репрезентативец Нуров освои бронзен медал на “Дан Колов“ во Бугарија

bk0

Меѓународен силен борачки турнир “Дан КОЛОВ-Никола Петров″ 2017 се одржа во градот Русе на реката Дунав, на границата помеѓу Романија и Бугарија. На четирите душеци во “Булстрад Арената” излегоа рекорден број на учесници , близу 500 борачи од 41 земја во светот . Борбите се одржаа во трите стила, а Македонските претставници учествуваа само во слободниот стил ! Во првиот ... Read More »