Sunday ,17 February 2019
Последни:
Home > РК Вардар > Втор тим

Втор тим

„Надежното“ лево крило на Вардар се врати на терените, Стефан Чакалиќ: Голема благодарност до клубот и моите тренери кои беа заедно со мене и ми помогнаа во периодот на рехабилитација

vardarfans-cakalic

После шест месеци пауза на теренот се врати „надежното“ лево крило во редовите на Вардар Јуниор. Се работи за Стефан Чакалиќ кој на крајот од минатата сезона мораше да замине на операција, поради скинати лигаменти. Цели шест месеци траеше периодот на рехабилитација, а првиот натпревар после повредата, Чакалиќ го имаше изминатиов викенд, кога настапи за Вардар Јуниор на натпревар од ... Read More »

Лицето задолжено за здравјето на ракометарите, Виктор Стојанов: Доколку не ја сакате професијата многу е тешко да го издржите темпото на работа во врвен клуб како што е Вардар

vardarfans-viktor-stoja-nov

Многу важен дел за еден успешен спортски колектив е секако и добар лекарски тим и физиотерапевти кои ќе се грижат за здравјето на играчите, како и за сите здобиени мали или големи повреди за време на тренинзите и натпреварите. Во нашиот случај, во следново наше интервју ќе ве запознаеме со Виктор Стојанов, кој моментално ја извршува функцијата, физиотерапевт во ракометниот ... Read More »

Распоред за последните 4.кола од регуларниот дел во Супер лигата на Вардар Јуниор кои се играат во март

a71

Вардар Јуниор од регуарниот дел од Суперлигата оваа есен одигра 14.кола, момците на Стојан Петрушевски и Пепи Манасков за доигрување во лигата пред почетокот на плеј-оф и плеј-аут сегментот им остануваат уште четири пролетни кола. Истите стартуват на почетокот од месец март, ова е распоредот на преостанатите мечеви. 15.коло, 02/03.март: Вардар Јуниор-Пролет  16.коло 09/10.март, РК Бутел-Вардар Јуниор 17.коло 13/14.март Вардар Јуниор- Борец 18.коло ... Read More »

Тој е новиот Стоилов, Стефан Атанасовски: 2018 година ќе ја паметам како многу успешна, по дебито за првиот тим и головите во СЕХА-лигата

vardarfans-naslovna

Како единствен медиум кој активно ги следи младинските категории на ракометниот и фудбалскиот клуб Вардар, продолжуваме со интервјуа на млади и талентирани играчи, за кои во иднина многу би се пишувало и раскажувало. Еден од нив секако е Стефан Атанасовски, кој располага со висина од 2.07 см и тежина од 113 кг и кој има само 19 години. Настапува на ... Read More »

Вардар Јуниор утре ќе го има првиот собир во 2019

wr

Тимот на Вардар Јуниор со девет бода по есенскиот дел замина на зимска пауза која веќе истече. Стојан Петрушевски и Пепи Манасков утре ќе ја имаат првата “смотра“ во 2019 со младиот сениорски црвено-црн тим. Првиот собир ќе биде во Спортскот центар “Јане Сандански“ во Скопје.  Подготвките ќе се одработуваат со цел да се подготви тимот за доигрување во лигата ... Read More »

Вардар Јуниор со 9.бода ќе замине на пауза

47688729_10213369278488626_4214144257826488320_n-660x330

Вардар Јуниор е најмладиот тим во машката Супер лига, тим составен пред се од младинската екипа на истоимениот тим. Предводен е од Стојан Петрушевски и Пепи Манасков, по првите 14-те есенски кола овој тим ќе “презими“ како претпоследен со освоени 9.бода. На 14 дуели дојдовме до три победи, со што имаме подобар скор од тимот на ГРК Борец кој е ... Read More »

Вардар Јуниор без бодови од последното гостување во 2018, поразени сме од Пелистер

77

Младиот тим на Вардар Јуниор натпреварувачката 2018 ја “затвори“ со гостински пораз. Ние вчера гостувавме во Битола кај екипата на РК Пелистер. Домаќинот дојде до релативно лесна победа со 41-27 на суперлигашката средба од 14.коло. Тргнавме крајно лошо, со негатива од 6-0 на почетокот што всушност и го предодреди натпреварот во продолжение. Ние во 6.минута преку Цветановски Никола намаливме на ... Read More »

Денес, Вардар Јуниор гостува во Битола кај Пелистер

913-660x330

Денес тимот на Вардар Јуниор во рамки на 14.коло од Супер лигата гостува во Битола кај тимот на ракометниот клуб Пелистер. Ова е дуел во кој домаќинот е фаворит, но момците на Стојан Петрушевски и Пепи Манасков ќе се обидат да изненадат.Натпреварот се игра во салата “Боро Чурлевски“ со почеток во 19-00 часот. Ние сме претпоследни на табелата со девет ... Read More »

Шест ракометари од Вардар повикани за јуниорската репрезентација, за претстојниот турнир

39184891_2263038277251681_5684922367726321664_n-660x330

Македонската јуниорска ракометна репрезентација за играчи родени 2000 година и помлади ќе организира турнир, на кој покрај нашата селекција ќе учествуваат и репрезентациите на Србија, Унгарија, Полска и Црна Гора. Македонија предводена од Данило Брестовац ќе настапи до две репрезентации поделени во А и Б, во кои се повикани и шест ракометари од Вардар. Се работи за голманите Марко Кизиќ ... Read More »

(Фотогалерија) Од дуелот Вардар Јуниор – Охрид 2013

47688729_10213369278488626_4214144257826488320_n

Викендов на програмата во машката Супер лига за одигрување е 13.коло, во истото младиот тим на Вардар Јуниор беше домаќин на РК Охрид 2013. Избраниците на Стојан Петрушевски и Пепи Манасков  на мечот во СЦ “Јане Сандански“ останаа без бодови, охриѓани триумфираа со резултат 29-18. Фотогалерија: Read More »