Wednesday ,18 July 2018
Последни:
Home > ФК Вардар > Петлиња

Петлиња

Огнен Бојковски: Ќе продолжам да тренирам напорно, и еден ден би сакал да заиграм во првиот тим на Вардар

92

Втора сезона по ред, генерацијата на ФК Вардар родени “2008“ година успеа да стане шампион на Македонија, во рамките на детската лига. Нашите млади надежи кои беа предводени од Павел Неделковски на завршниот турнир беа доминантни, совладувајќи ги убедливо екипите на Дарданет (10:1), Фљамуртари (4:1) и во големото финале совладани беа и Академија Пандев (5:1).  Дел од шампионската генерација е ... Read More »

Томче Трајановски и Вардар “раскинаа’, тренерот кој важеше за еден од најуспешните во младинската школа и официјално од денес е нов предводник на Пелистер

vardarfans-trajanovski

Довчерашниот тренер во младинските категории на ФК Вардар, Томче Трајановски и официјално не е повеќе дел од клубот и тој својата тренерска кариера ќе ја продолжи во екипата на Пелистер, која во новата сезона ќе се натпреварува во втората македонска лига. Легенда на „црвено-црните“ која што во своите 10 години професионална играчка кариера го носеше дресот на Вардар, дел од онаа шампионска ... Read More »

Играчи од младинската школа на Вардар се меѓу 30-те добитници на стипендии, кои ги доделува “Македонски Телеком“

vardarfans-naslovna

Заврши првата фаза од изборот на најдобри млади таленти кои добија стипендии од Македонски “Телеком“. Изминатиов викенд на Академијата на ФК Вардар, стручните лица во младинската школа на клубот  преку натпревари ги избраа најдобрите 30 дечиња од оваа прва фаза. Меѓу нив се наоѓаат и играчи кои се дел од младинските генерации во ФК Вардар. Тренерите од ФК „Вардар“ ја анализираа ... Read More »

Петар Мицевски: Вардар е најдоброто од Македонија, без разлика кој ќе биде наш предводник во новата сезона, се надевам дека ќе успееме и по четврти пат по ред да станеме шампиони на Македонија

vardarfans-naslovna

Петар Мицевски е следниот млад и надежен играч на Вардар, со кој нашиот медиум ќе го направи следното интервју. Петар е дел од шампионската генерација на ФК Вардар, играчи кои се родени 2007 година, која успеа и трет пат по ред да го освои првото место во детската лига и да докаже дека се најдобри во Македонија, во својата возрасна ... Read More »

Академијата на ФК Вардар и Македонски телеком прават избор на најдобри млади таленти, кои ќе добијат стипендии

vardarfans-naslovna-2

Утрово на теренот на Академијата се вршеше избор на најдобри млади таленти кои ќе добијат стипендии од академијата на фудбалскиот клуб Вардар. Во соработка со Македонски телеком и ФК Вардар се трагаше по најталентираните деца. Утрово се одиграа натпреварите, кои беа следени од стручните лица и тренерите кои се дел од младинската школа на Вардар. Тие ќе имаат тешка задача ... Read More »

Матеј Николовски: Имам голема желба, Вардар да го подигне трофејот од Лигата на Шампионите, а дел од таа историја да бидам и јас како играч

vardarfans-naslovna

Вардаровата генерација родени “2005“ година успеаа и втора последователна сезона да станат шампиони на Македонија во својата возрасна категорија. Во големото финале на детската лига, црвено-црните ја совладаа екипата на Академија Пандев и ја покажаа својата доминација. Дел од оваа генерација е Матеј Николовски, кој добива голема доверба од тренерот Андовски за игра, а истата ја оправдува со добра игра ... Read More »

Влатко Стојановски: Одигравме добра сезона, цело време верувавме дека можеме да ја одбраниме шампионската титула

36330939_2036673886363329_8316067359580225536_n-1

Пред нас е уште една сезона во регионалната-скопска лига, во која генерацијата на ФК Вардар родени “2003“ година успеаа да ја одбранат шампионската титула. Избраниците на Чунга Лунга ја завршија сезоната на првото место, пред екипата на Шкендија. Одигравме вкупно 24 натпревари, на кои остваривме 19 победи, 3 нерешени резултати и 2 порази, што беше доволно за втор последователен трофеј во ... Read More »

Кристијан Таневски: Оваа сезона е една од најуспешните на нашата генерација, тренерот Ане Андовски е доста заслужен за нашиот напредок и за сите успеси што ги постигнавме

36002610_10212370438718011_9177133320889171968_n

Генерацијата на ФК Вардар родени “2005“ година и втор последователен пат успеа да стане шампион на Македонија, откако во големото финале ја совлада екипата на Академија Пандев (2:0). Оваа генерација предводена од Ане Андовски играше одлично во текот на целата сезона и на крајот заслужено се искачи на врвот. Дел од оваа шампионска генерација е Кристијан Таневски кој има свој ... Read More »

Александар Грашески е најдобар стрелец за ФК Вардар генер. “2007“ во шампионската сезона на детската лига

34399644_1702145556498950_6763664358292586496_n1

Вардаровата генерација родени “2007“ година успеа и по трет последователен пат да стане шампион на Македонија и повторно да ја покаже својата доминација во детската лига. Во претходниот наш текст, можевте да прочитате за сите остварени резултати на оваа генерација во текот на целата сезона, како во детската лига, така и на турнирите на кои учествуваа. Што се однесува до ... Read More »

Успешна и богата сезона со трофеи за вардаровата генер. “2007“ која по трет последователен пат стана шампион на Македонија и настапи на шест турнири

vardarfans-naslovna-2

Генерацијата на ФК Вардар родени “2007“ година успеаа и по трет последователен пат да станат шампиони на Македонија, во својата возрасна категорија, а втор пат откако нивни предводник е тренерот Томче Трајановски. До регуларниот дел на сезоната во детската лига, оваа генерација се натпреваруваше со три екипи. Во овој завршен текст за оваа генерација ќе ви претставиме сите одиграни натпревари ... Read More »