Tuesday ,21 May 2024
Последни:

Хокеј

(ВИДЕО) Хокеарите на Вардар на тренинг

hoh-660x330

На лизгалиштето во А1 Арена при СЦ „Борис Трајковски“ момците од ХК Вардар одржаат тренингзи. Ниту густата магла или другите надворешни временски услови  не ги попречи во остварување на активностите. Македонија нема затворена Хокеј арена па во вакви ситуациии тимот мора да тренира со допопнителни потешкотии. Видеата од  тренингот на ХК Вардар може да ги погледнете ТУКА! Read More »

(ВИДЕО) Еден тренинг на Хокеј клуб Вардар

00-564x330

Вечера на лизгалиштето во А1 Арена при СЦ „Борис Трајковски“ момците од ХК Вардар одржаа тренинг. Ниту густата магла не ги попречи во остварување на активностите. Македонија нема затворена Хокеј арена па во вакви ситуациии тимот мора да тренира со допопнителни потешкотии. За потсетување изминатиот викенд Вардар беше дел од седмото издание на традиционалниот турнир во хокеј на мраз „Скопје ... Read More »

Хокеј: Вардар совладан од Букурешт на турнирот „Скопје Ајс Фестивал“

00

Вечера на лизгалиштето во А1 Арена при СЦ „Борис Трајковски“ започна седмото издание на традиционалниот турнир во хокеј на мраз „Скопје Ајс Фестивал“. На првиот натпреварувачки дентимот Македонија јуниори – селекција составена од младински играчи загуби од Тим Интернешнл со 4-9. Екипата на Торпедо од Букурешт, која веќе трета година по ред гостува на Скопје Ајс Фестивал го совлада Вардар со 7-3. Вардарци ... Read More »

Хокеарите на Вардар ќе настапат на меѓународниот турнир „Скопје Ајс Фестивал `19“

hoh

Од утре до недела во нашиот главен град, Скопје ќе се одржи  турнирот во хокеј на мраз „Скопје Ајс Фестивал“. Натпреварите ќе се одиграат  лизгалиштето при „А1 Арена“  поточно СЦ „Борис Трајковски“. Хокеарите на ХК Вардар заедно со екипата на  „Македонија јуниори“  тим кој е селекција составена од младински играчи ќе ја преставуваат нашата земја на овој настан. Ќе има четири ... Read More »

Хокеј: Наскоро почнува сезоната, на почетокот од идната година ќе се одбележи 60.години од основањето на ХК Вардар

17457330_1833097286941839_7293894845181103148_n-660x330

Во почетоците на 1958 година Трајко Трпчевски, Лазо Муслимански, Павле Головски, Горги Головски, Бошко Атанасов и Томе Трпчевски тајните на хокеарската игра ги научиле во Чехословачка. Предложиле да се формира Хокерарски Клуб Вардар. Набрзо се свикало основачко собрание и бил основан хокеарскиот клуб Вардар. Во 1969 година организаторот на Светското првенство решил натпреварите од групата Ц да се играат во Скопје, па ... Read More »

ХК Вардар историјат

kx-vardar

Хокејот во Македонија е донесен во 50-сетите години на минатиот век од страна на македонци кои студирале, работеле или живееле во тогашната Чехословачка. Се до 1969 година кога Скопје ја доби организацијата на Светското првенство во хокеј на мраз за Ц група, натпреварите на тогашната екипа Скопје се одигрувале на лизгалишта ширум тогашната Југославија, а претежно во Белград на лизгалиштето ... Read More »

СЕДУМДЕСЕТ ГОДИНИ ОД ФОРМИРАЊЕТО НА СД “BАРДАР”

Димче Беловски, лево, со највисокото државно и партиско раководство на Југославија

 На  20 јули 1947 година, значи пред 70 години,  пред киното “Вардар”, на денешна улица Македонија, голем број спортисти, спортски работници, љубители на спортот, општествено-политички работници… Со големо возбудување присутните се подготвуваат на еден значаен  настан во историјата на спортот во Скопје и пошироко во Македонија, одржување на основачкото собрание на кое треба да се фузионираат двете најсилни друштва во ... Read More »

Хокејарите на Вардар забележаа три победи на турнир во Бугарија

hokej

ХК Вардар за играчи до 12 години минатиот викенд имаше свој настап на меморијален турнир „Ѓорѓи Миланов“ 2017 во Софија. На овој турнир во Бугарија нашите млади хокејари се радуваа на три победи. Со овој настап на еден турнир, конечно по подолга пауза одигра официјален натпревар ХК Вардар. На овој тунир како што рековме покрај забележаните три победи, младите хокејари ... Read More »

Историја: Хокеарски клуб Вардар

Во почетоците на 1958 година Трајко Трпчевски, Лазо Муслимански, Павле Головски, Горги Головски, Бошко Атанасов и Томе Трпчевски тајните на хокеарската игра ги научиле во Чехословачка. Предложиле да се формира Хокерарски Клуб Вардар. Набрзо се свикало основачко собрание и бил основан хокеарскиот клуб Вардар. Во 1969 година организаторот на Светското првенство решил натпреварите од групата Ц да се играат во ... Read More »