Sunday ,16 June 2024
Последни:
Home > Останати спортови > Хокеј (page 2)

Хокеј

(ФОТО) Екипите на Хокеарскиот клуб Вардар

11407185_926815724026419_8406423187428229665_n

Првиот хокеарски клуб на територијата на Македонија е формиран во 1959 година, но останува дилемата дали е формиран под името Скопје или под името Вардар. Некои извори велат дека е формиран под името Вардар, додека други извори велат дека хокеарите од Македонија се групирале во два клуба, Скопје и Вардар. Хокејот го донеле иселеници од тогашната Чехословачка, држава во која ... Read More »

Хокеарски клуб Вардар

th

Во почетоците на 1958 година, Трајко Трпчевски, Лазо Муслимански, Павле Головски, Горги Головски, Бошко Атанасов, Томе Трпчевски, кои тајните на хокеарската игра ги научиле во Чехословачка, предложиле да се формира Хокерарски Клуб Вардар. Набрзо се свикало основачко собрание, и бил основан хокеарскиот клуб Вардар. Во 1969 година организаторот на Светското првенство решил натпреварите од групата Ц да се играат во ... Read More »

ХК Вардар државно првенство хокеј 2014/15

hokejdrzavno-0345

КХ Вардар ги одигра трите меча во првиот круг од државното првенство оствари две победи и еден пораз   се наоѓа зад лидерот тимот на КХ Металург кој има скор од две победи и еден нерешен меч. ДРЖАВНО ПРВЕНСТВО 2014/15 Прво коло 11 декември 2014 Варадар Вингс – Фаворит КИКО 4:3 Второ коло 13 декември 2014 Металург – Вардар Вингс 4:1 ... Read More »

ХК Вардар историјат

kx 3

Хокејот во Македонија е донесен во 50-тите години на минатиот век од страна на македонци кои студирале, работеле или живееле во тогашната Чехословачка. Се до 1969 год. кога Скопје ја доби организацијата на Светското првенство во хокеј на мраз за Ц група, натпреварите на тогашната екипа Скопје се одигрувале на лизгалишта ширум тогашната Југославија, а претежно во Белград на лизгалиштето ... Read More »