Friday ,17 January 2020
Последни:

Куглање

Куглање: Вардар одигра тест-натпревар со ГТЦ

kug

Вчера во кугларницата “Мусандра“ екипите на КК Вардар и КК ГТЦ Мусандра одигаа тест-натпревар со цел подобра подготовка за пролетниот дел во Македонската кугларска лига. Почетокот на пролетниот дел во сезоната 2019/2020 во МКЛ е закажан за на 25ти јануари. Дуелот беше одличен двата тима се го искористија за влегување во натпрварувачки ритам. Ако ги погледнеме најдобрите шест посгигнувања кај ... Read More »

Куглање: Вардар утре ги „пали моторите“

kugla

Завршија новогодишните и божиќните празници, голем број на вардарови колективи од утре започнуваат со активности. Еден од нив е кугларскиот клуб „Вардар„ кој утре ќе ги „пали“ моторите. Во кугларницата „Мусандра„ утре, 9.јануари, четврток црвено-црните куглари ќе ги започнат зимските подготовки за вториот дел од сезоната. Пред нас е пролетниот дел од МКЛ, Македонската кугларска лига и Купот на Република ... Read More »

(ФОТО) Кугларите на Вардар настапија во Бачка Топола

80407082_833826310385850_9189808791581884416_n

На турнирот во Бачка Топола, Србија настапија дузина вардарци. Свој настап имаше претседателот на Вардар, Димитар Димитровски и член на хрватскиот тим КК Метројак. Потоа: Дарко Димитровски, Бранко Митиќ, Љупчо Митиќ, Зоран Ристиќ, Влатко Стојанов и Мартин Митиќ. Read More »

Куглање: Вардарци настапија во Бачка Топола

kugla2

На турнирот во Бачка Топола, Србија настапија дузина вардарци. Свој настап имаше претседателот на Вардар, Димитар Димитровски и член на хрватскиот тим КК Метројак. Потоа: Дарко Димитровски, Бранко Митиќ, Љупчо Митиќ, Зоран Ристиќ, Влатко Стојанов и Мартин Митиќ. Најдобар резултат очекувано имаше Димитар Димитровски кој успеа да дојде до бројката 629 „соборени дрва“. Втор резултат имаше најдобриот поединец на вардаровиот ... Read More »

Куглање: Тодоровски совладан во 1/4-финалето од Државното првенство

5t-540x3301-540x3301-540x330

Викeндов се одигра нова „епизода“ од   Државното поеднечно кугларско првенство. На програма беа дуелите од  четврт-финалето. Истото   одржа  во кугларницата „Мусандра“ во ГТЦ Скопје. Вардар имаше свој претставник кои играа во оваа фаза, Тони Тодоровски.  Вардаровиот куглар овде заврши со настап, по одлично минатите квалификациски две рунди тој ја мина и 1/8-финалната. Во 1/4-финалето се сретна со Манев, забележа пораз со ... Read More »

Куглање: Тодоровски утре настапува во 1/4-финалето

5t-540x3301-540x330

Утре, следни нова фаза на  Државното поеднечно кугларско првенство. На програма се  дуелите од  четврт-финалето. Истото се  одржа  во кугларницата „Мусандра“ во ГТЦ Скопје. Вардар има свој претставник кои играа во оваа фаза, Тони Тодоровски. Ова е распоред за дуелите:   *11.00 Манев – Тодоровски; Донковски – Ајдин *12.00 Анастасов – Трпковски; Јакимовски – Матиќ Read More »

Куглање: Влаќевски со „вонземјански резултат“ 711 на „Приедор Опен 2019“, настап и за вардарецот Миливоевиќ

dzake

Во, Приедор  во една од најновите куглани на балканот во организација на   Кугларски клуб Рудар  се одржа поединечен силен меѓународен турнир, „Приедор Опен 2019“. За нас интересни се настапите на двајца куглари на овој турнир во Република Српска, БиХ.  „Кугларскиот Моцарт“ поранешниот вардарец Бојан Влаќевски настапи и веднаш остави свој „печат“. Веднаш рекордот на кугланата го впиша зад своето име, ... Read More »

Куглање: Тодоровски го доби Беличански, вардарецот обезбеди 1/4-финале на Државното првенство

toso

Откако ги помина квалификациската фаза во Државното поеднечно кугларско првенство. Во дуелите од 1/8- финалето кои се играа изминатиот викенд  настапија тројца играчи на КК Вардар.  Истото се  оддржа  во кугларницата „Мусандра“ во ГТЦ Скопје. Вардар има тројца свои момци кои играат во оваа фаза успеаа да се квалификуваат:: Саша Јанковиќ, Зоран Риситиќ и Тони Тодоровски. Во следната 1/4-финална рунда имаме еден преставник.  Тодоровски во ... Read More »

Куглање: Распоред за настапите на тројцата вардарци во 1/8-финалето од Државното првенство

5t-540x330

Помина квалификациската фаза во Државното поеднечно кугларско првенство. Следна фаза се дуелите од 1/8- финалето. Истото е веќе закажано и ќе се игра во задутре,  недела, 15.12.2019. Натпреварите ќе се оддржат  во кугларницата „Мусандра“ во ГТЦ Скопје. Вардар има тројце свои момци кои играат во оваа фаза успеаа да се квалификуваат. Станува збор за: Саша Јанковиќ, Зоран Риситиќ и Тони Тодоровски. РАСПОРЕД НА ДУЕЛИТЕ: ... Read More »

(Линкови за гласање) Поддржете ги екипите на КК Вардар и поединците во изборот на МКФ

84719920191211

И оваа година, Кошаркарската Федерација на  Македонија го организира традиционалниот свечен настан, најдобрите во македонската кошарка за 2019 година. Со цел да дадете свој придонес во изборот на најдобрите, можете да го дадете својот глас на анкетата која е објавена на насловната страница на веб-сајтот на федерацијата. Притоа, за оној за кој сметате дека е најдобриот во одредена категорија, доделувате 3 (три) ... Read More »