Saturday ,21 July 2018
Последни:
Home > Останати спортови > Куглање (page 10)

Куглање

Куглање! Вардар денес стартува со подготовки

kugla

Моментално во македонското куглање на сила е зимската пауза, истата ќе трае  кратко, бидејќи веќе на 20-ти месецов,  почнува пролетниот дел во Македонската Кугларска лига-МКЛ. Во сабота  на 20-ти јануари, на програмата е првото пролетно коло односно 6.коло во МКЛ. Оваа сезона таа има шест учесници и според пропозициите ќе се игра трикружно, односно ќе има 15 кола. Напролет ќе има ... Read More »

Куглање: Димитровски и Влаќевски играа во финалниот дел од турнирот во Бачка Топола (ФОТО)

00

Во соседна Србија се одигрува силен меѓународен кугларски турнир во Бачка Топола. Турнирот се огранизира во “Функ Арената“ која фунционира во Бачка Топола, именуван е  како Војводински Гран при-2017. На него земаа учество претседателот на Кугарски клуб Вардар, Димитар Димитровски и неговиот некогашен соиграч од Вардар, а сега “соборец“ од Медвешчак-Хрватска, кугларскиот “Моцарт“, Бојан Влаќевски. На турнирот се играа квалификации, ... Read More »

Куглање! Одморот во пол ек за вардарци, есенските-вице прваци со подготовките стартуваат во јануари

14117698_1290391717661595_2029861174867413013_n-660x330

Зад нас се петте кола од есенскиот дел во Македонската кугларска лига, веќе е одигран првиот од трите круга оваа сезона, следните два се предвидени од јануари до кога трае паузата во МКЛ.  Во моментот момците одмараат од активности, но наскоро ги очекуваат подготовки за пролетниот дел. Начелно се очекува во втората половина на јануари по завршувањето на празничните денови ... Read More »

Двајца вардарови куглари во топ-10 просеци по есенскот дел

logo-new

Есенва заврши првиот круг во Македонската кугларска лига, по крајот на истиот стандардно беа објавени поенинечните просеци на играчите кои настапуваат во шампионатот.  Моментално во МКЛ е зимската пауза, следниот месец во втората половина се очекуваат подготовките на тимовите за пролетниот дел. Во идеалниот топ-6 состав имаше место за еден вардарец, Дарко Димитровски. Тој одигра досега четири натпревари, во нив ... Read More »

Влатко Стојановски: Задоволен сум што сум во топ-10 играчи по есенскиот дел, “хемијата“ во тимот е силата на Вардар

g1

Веќе зад нас се натпреварите од првиот круг, односно есенскиот дел од Македонскта кугларска лига, по крајот на истиот сосема заслужено како што беше и посакувано ќе “презимиме“ како есенски вице-прваци. Покрај тоа што Вардар  загуби три важни играчи во изминатите два преодни рока, на полусезона го повторивме резултатот од изминатата година. Неколку момци “загризаа“ во оваа сезона и го ... Read More »

Куглање! Во МКЛ следи зимска пауза, Вардар пролетта ќе ја дочека на 2.место

kugla

Веќе зад нас се петте кола од есенскиот дел во Македонската кугларска лига т.е. одигран е првиот од трите круга оваа сезона, следните два се предвидени од јануари до кога трае паузата во МКЛ. Следни предизвици во мак.куглањето се поединечното првенство на земјава. Вардарци успеаа во она што го зацртаа летово, со видно ослабениот ростер да го повторат ланскиот резултат, ... Read More »

Куглање! Коста Ристевски: Јас сум “вардарово дете“ во Вардар почнав, во Вардар и ќе ја завршам кариерата

g4

Зад нас се натпреварите од првиот круг, односно есенскиот дел од Македонскта кугларска лига, по крајот на истиот сосема заслужено како што беше и посакувано ќе “презимиме“ како есенски вице-прваци. Вардар за жал загуби три важни играчи во изминатите два преодни рока, сепак резултатите повторно се на нивото од изминатата сезона. Црвено-црните се потпраа на колективот, другарството и пркоста која ... Read More »

Куглање! Двајца вардарци во топ-10 просеци по првиот круг

logo-new

Изминатиот викенд заврши првиот круг во Македонската кугларска лига, по крајот на истиот стандардно беа објавени поенинечните просеци на играчите кои настапуваат во шампионатот. Во идеалниот топ-6 состав имаше место за еден вардарец, Дарко Димитровски. Тој одигра досега четири натпревари, во нив има просек 567,5 што беше доволно за овој пласман. Најдобар пласман понего од црвено-црните има Влатко Стојановски кој со ... Read More »

Вардар ќе “презими“ како есенски вице-првак

kuglanje

Зад нас се петте кола од есенскиот дел во Македонската кугларска лига, веќе е одигран првиот од трите круга оваа сезона, следните два се предвидени од јануари до кога трае паузата во МКЛ. Следни предизвици во мак.куглањето се поединечното првенство на земјава. Вардарци успеаа во она што го зацртаа летово, со видно ослабениот ростер да го повторат ланскиот резултат, да ... Read More »

Куглање! Димитровски во топ-6 тимот по “поединечни просеци“, Стојановски во најдобрите десет

dare-660x330

Викендов заврши првиот круг во Македонската кугларска лига, по крајот на истиот стандардно беа објавени поенинечните просеци на играчите кои настапуваат во шампионатот. Во иделниот топ-6 состав имаше место за еден вардарец, Дарко Димитровски. Тој одигра досега четири натпревари, во нив има просек 567,5 што беше доволно за овој пласман. Најдобар пласман понего од црвено-црните има Влатко Стојановски кој со ... Read More »