Friday ,27 January 2023
Последни:
Home > Останати спортови > Куглање (page 10)

Куглање

Вардар (Б) одигра реми со фаворитот КК ГТЦ

kug6

Вчера во 6.коло од МКЛ се одигаа интересни дуели на двете црвено-црни екипи. Вардар(А) го победи во дербито Пелистер со 7-1 и се доближува кон зацврстување на втората позиција. Голема помош имаше и од Вардар(Б) кој одигра реми со другиот конкурент за „сребрената„ позиција екипата на КК ГТЦ Мусандра. Вардарци имаа водство речиси до последните фрлања, но жилавиот противник успеа ... Read More »

Куглање: Вардар со голема победа во дербито над Пелистер вредна „злато“

kugla

Кугларскиот тим Вардар го совлада во дербито битолски Пелистер, во дуел кој имаше тежина за вице-шампионската позиција. Вардар-А врза победи во деби дуелите за втората позиција со дирекните конкуренти, КК ГТЦ и Пелистер. Победата изненадувачки беше обезбедена со високи 7-1. Црвено-црните освоја дури 18, 5 сетови наспроти само 5, 5 на ривалот. Дојдовме до 3298 соборени дрва, битолчани имаа само ... Read More »

Куглање: Јанковиќ во шампионска форма за место во врвот, Манев исто така во топ-6

sasha

Во рамки на 5.коло од Македонската кугларска лига, ЖКК Пелистер Т&С Холдинг беше домаќин на КК Вардар(А).  На овој дуел сосема очекувано дојдовме до победа на оваа средба со дамите. Триумфот го остваривме со 7-1, соборувајќи 3196 „дрва“. Како што напоменавме во извештајот од колото, евидентно е дека оваа кугларска полет во одлична форма е Саша Јанковиќ. Вардаровиот куглар имаше најдобар ... Read More »

Куглање: Победа за Вардар (А), пораз за Б-тимот

159405930_4163256277041777_317815513272237283_o

Викендов, двете црвено-црни кугларски екипи одиграа свои дуели од новото коло во МКЛ. Остваривме една победа и запишавме еден пораз на овие средби. ЖКК Пелистер Т&С Холдинг беше домаќин на Вардар(А), сосема очекувано дојдовме до победа на оваа средба со дамите. Триумфот го остваривме со 7-1, соборувајќи 3196 „дрва“. Во одлична форма е Саша Јанковиќ, тој имаше најдобар скор во ... Read More »

Куглање: Јанковиќ „сребрен“ во топ-6, дури 4 вардарци во тимот на колото

ddd

Викендов во кугланата „Мусандра“ во ГТЦ во дербито Вардар(А) се сретна со тимот на КК ГТЦ Мусандра. Голема и убедлива победа оствари црвено-црниот тим  над директниот ривал за првите 3 места во МКЛ и актуелен вицешампион, ГТЦ Мусандра, во 4-тото коло на МКЛ. Победата дојде со високи 7-1. Одличната игра на црвено-црните кои дојдоа до 3302 „соборени дрва“ се рефлектираше и на топ-6 изборот ... Read More »

Вардар (А) во кугларското дерби подобар од ГТЦ

158854487_4163256633708408_7870994364793098436_o

 Вчера во кугланата „Мусандра“ во ГТЦ во дербито Вардар(А) се сретна со тимот на КК ГТЦ Мусандра. Голема и убедлива победа оствари црвено-црниот тим  над директниот ривал за првите 3 места во МКЛ и актуелен вицешампион ГТЦ Мусандра во 4-тото коло на МКЛ. КК Вардар 2014 А  го совлада   ГТЦ Мусандра  со резултат 7:1, ние имавме  18:6 во сетови. Вардарци ... Read More »

Огромно засилување за Вардар! Коста Манев нов член на кугларскиот тим, среќен роденден

d3

Денес свој роденден прославува најновото име во Кугларскиот тим „Вардар“. Од вчера нов член на црвено-црните е ни помалку ни повеќе легендарниот македонски куглар, Коста Манев. Станува збор за куглар кој голем дел од својата кариера ја мина во Хрватска, земја каде овој спорт е на високо професионално ниво. Потекнува од кугларска фамилија, завидна кариера има и Тодор, неговиот брат и ... Read More »

Куглање: Макпетрол подобар од Вардар-А

fb_img_1613983543436

Вчера во кугланата при Спортскиот центар „Борис Трајковски“ во Скопје, шампионот Макпетрол ја пречека екипата на КК Вардар-А. Сино-жолтите дојдоа до победа на оваа средба со резултат 7:1. Домаќинот освои 15 сета и собори 3403 “дрва“, наспроти 9.сета на црвено-црните кои дојдоа до бројката 3221 како екипен скор. На овој прв пролетен дуел, односно 3.коло од Македонската кугларска лига, фаворитот ... Read More »

Во недела кугларско дерби, Вардар (А)-Макпетрол

kugla2

Викендов започнува пролетниот дел во Македонската кугларска лига. Во првото коло во 2021 година, односно 3.то оваа сезона ќе се одигра дерби. Во истото Вардар-А ќе се соочи со шампионот на земјава, тимот на КК Макптрол. Мечот на кој „пумпашите“ се голем фаворит ќе се игра во Кугланата при СЦ „Борис Трајковски“ во Скопје. Дуелот е закажан за надела, 21.фебруари ... Read More »

Куглање: Митиќ и Тодоровски тренери на вардарци, познати и капитените

3d

Веќе идната недела започнува Македонската кугларска лига, односно нејзиниот пролетен дел. Остануваат дузина кола за одигрување бидејќи оваа есен се одиграа само воведните две кола. Вардарци оваа сезона со цел омасовување на лигата пријавија два тима. Па така во првото пролетно коло, Вардар(А) ќе игра дерби со тимот на шампионот Макпетрол, а пак Вардар (Б) ќе биде слободен. Веќе речиси ... Read More »