Thursday ,30 May 2024
Последни:
Home > Останати спортови > Куглање (page 11)

Куглање

Завировски и натаму убедлив

198333325_10218809513898749_651218158072562673_n

Нашиот црвено-црн атлетичар,  Петре Завировски продолжува со битките на сите фронтови. Овој пат во Охрид на полумаратонот на спортската манифестација Охрид трчаТ. Патеката долга 21,097км гордоста вардарова ја мина за 1 час, 27 минути и 24 секунди. Со што си обезбеди пласман на 10 позиција што е одлично остварување на нашиот атлетичар. Организацијата беше на врвно ниво наликувајки на големите ... Read More »

„Императорот на колена“; Вардар го совлада Макпетрол и стави „една рака“ на пехарот

dd

Тимот кој две децении владее со мак.куглањето, екипата на Макпетрол е на добар пат да биде детронизирана. Вардар-А денес во дербито го совлада ривалот со 5-3 и му се одлепи на три бода на 4.кола до крајот. Црвено-црните имаат отворен пат до првата круна, но има за играње уште три дуели за нив, од кој два се дерби,  утрешниот со ... Read More »

Пеколен викенд во битката за пехар на Вардар-А, во сабота дерби со Макпетрол, во недела ново дерби со ГТЦ

3d1-660x330

Вардар (А) на табелата во Македонската кугларска лига по 9.коло е лидер со 14.бода, бод пред конкурентот Макпетрол. Вистински пекол го очекува тимот кој на кормилото го има Митиќ Бранко. Викендов ќе се соочиме со два тешки ривали, играме два дерби дуели, потребни се две победи ако сакаме да дојдеме до шампионската круна која прв пат е на дофат. Вака ... Read More »

МКЛ 9.коло: Вардар (А) лидер на табелата, Манев со најдобар скор, тројца вардарци во топ-6

kugla

Во македонската кугларска лига се комплетираше 9.коло по кое на врвот се издвоиа Вардар(А) и Макпетрол. Во оваа рунда двата црвени-црни тимови дојдоа до победи. На табелата, КК Вардар-А е лидер со 14.бода и е на еден чекор пред конкурентот, тимот на Макпетрол кој е наш следен ривал во дуел во кој титулата ќе биде влог. Во ова коло во ... Read More »

Куглање: Вардар-А со максимална победа вчера, следи дерби за пехар со Макпетрол

kug14

Вчера во кугларницата „Мусандра“ наш ривал беше  тимот на ЖКК ГТЦ Мусандра. Сосема очекувано тимот на КК Вардар-А  ја оправда  фаворитската улога и дојде до максимална победа на оваа средба од 9.коло во Македонската кугларска лига. На оваа средба ние победивме со резултат 0:8, освоивме 19 сета наспроти 5 на ривалот. Вкупно соборивме 3229 „дрва“, противникот дојде до бројката 2888. ... Read More »

Дуелот на Вардар(А) со ЖКК ГТЦ последна „контролка“ пред дербито за титула со Макпетрол

kugla

Денес, понеделник (31.мај), кугларската екипа Вардар-А ќе го одигра последниот дуел во Македонската кугларска лига пред големото дерби со Макпетрол, натпревар кој има оваа сезона голема тежина. „Пумпашите“ се пред нас само еден бод по досегашните кола па победникот во овој натпревар ќе стави „една рака“ на пехарот. По подолго време имаме возбудлив расплет околу лигата каде речиси две децении ... Read More »

Куглање: Вардар-Б подобар од ЖКК Пелистер

kug11

Вчера во кугларницата „Мусандра“ се одигра дуел од 9.коло во Македонската кугларска лига, на истиот Вардар (Б) беше домаќин на дамите од ЖКК Пелистер. Очекувано дојдовме до победа на оваа средба. Истата беше остварена со резултат 7-1, ние соборивме вкупно 3097 „дрва“, имавме 17 сета наспроти 7 на противничкиот тим. Кај нас најдобар скор имаше капитенот Влатко Стојаноски (544), втор ... Read More »

Куглање: Термини за дуелите од 9.коло на Вардар во МКЛ

kugla0

Пред двата куgларски тима на „Вардар“ се дуелите од 9.коло во македонската кугларска лига. На двата натпревари ќе бидеме домаќини во кугларницата „Мусандра“ во Скопје. Ова се термините и саатиците за напреварите од 9.рунда во МКЛ: -Сабота, 29.мај, Вардар(Б)-Пелистер ТС Холдинг (13:00ч) -Вторник, 1.јуни, Вардар(А)- ЖКК ГТЦ Мусандра (17:30ч) Read More »

Куглање: Поп-Крстев го засили Вардар (А)

33-660x330-660x330-660x330

Еден од најмладите и најперспективните куглари во Македонија, Горг Поп-Крстев доби „прекоманда“ во Вардар(А). Црвено-црниот куглар во 2019/2020 сезоната имаше прекин поради работен ангаржман во странство, потоа се врати во Скопје и во својот тим Вардар. Есенскиот дел од сезоната го одигра во Б-тимот каде што покажа квалитет и блесна на неколку пати, што можеше да се види со местата во ... Read More »

Куглање: Вардар(А) со нова победа, му „дише во врат“ на Макпетрол, битката за титула отворена

kugla2

Вчера по долго време се одигра дуел на Вардар во Македонската кугларска лига. На програмата беше “братскиот дуел“ помеѓу Вардар(А) и Вардар (Б). Победата ја оствари А-тимот, но она што посебно радува е компактна игра на Вардар А, резултат кој носи силна надеж за дуелот за титула со Макпетрол. Дефинитовно после неколку години „пумпашите“ неможат и нема  прерано да слават ... Read More »