Thursday ,28 September 2023
Последни:
Home > Останати спортови > Куглање (page 40)

Куглање

Куглање! Во МКЛ следи зимска пауза, Вардар пролетта ќе ја дочека на 2.место

kugla

Веќе зад нас се петте кола од есенскиот дел во Македонската кугларска лига т.е. одигран е првиот од трите круга оваа сезона, следните два се предвидени од јануари до кога трае паузата во МКЛ. Следни предизвици во мак.куглањето се поединечното првенство на земјава. Вардарци успеаа во она што го зацртаа летово, со видно ослабениот ростер да го повторат ланскиот резултат, ... Read More »

Куглање! Коста Ристевски: Јас сум “вардарово дете“ во Вардар почнав, во Вардар и ќе ја завршам кариерата

g4

Зад нас се натпреварите од првиот круг, односно есенскиот дел од Македонскта кугларска лига, по крајот на истиот сосема заслужено како што беше и посакувано ќе “презимиме“ како есенски вице-прваци. Вардар за жал загуби три важни играчи во изминатите два преодни рока, сепак резултатите повторно се на нивото од изминатата сезона. Црвено-црните се потпраа на колективот, другарството и пркоста која ... Read More »

Куглање! Двајца вардарци во топ-10 просеци по првиот круг

logo-new

Изминатиот викенд заврши првиот круг во Македонската кугларска лига, по крајот на истиот стандардно беа објавени поенинечните просеци на играчите кои настапуваат во шампионатот. Во идеалниот топ-6 состав имаше место за еден вардарец, Дарко Димитровски. Тој одигра досега четири натпревари, во нив има просек 567,5 што беше доволно за овој пласман. Најдобар пласман понего од црвено-црните има Влатко Стојановски кој со ... Read More »

Вардар ќе “презими“ како есенски вице-првак

Зад нас се петте кола од есенскиот дел во Македонската кугларска лига, веќе е одигран првиот од трите круга оваа сезона, следните два се предвидени од јануари до кога трае паузата во МКЛ. Следни предизвици во мак.куглањето се поединечното првенство на земјава. Вардарци успеаа во она што го зацртаа летово, со видно ослабениот ростер да го повторат ланскиот резултат, да ... Read More »

Куглање! Димитровски во топ-6 тимот по “поединечни просеци“, Стојановски во најдобрите десет

Викендов заврши првиот круг во Македонската кугларска лига, по крајот на истиот стандардно беа објавени поенинечните просеци на играчите кои настапуваат во шампионатот. Во иделниот топ-6 состав имаше место за еден вардарец, Дарко Димитровски. Тој одигра досега четири натпревари, во нив има просек 567,5 што беше доволно за овој пласман. Најдобар пласман понего од црвено-црните има Влатко Стојановски кој со ... Read More »

Куглање! Дарко Димитровски се најде во топ-6 тимот на 5.коло во МКЛ

Викендов се одигра   во Македонската кугларска лига    новото петто коло, последно од првиот круг во ова натпреварување.  Во ова коло црвено-црниот колектив беше  домаќин на екипата на КК Хераклеа од Битола. Нашите момци обезбедија нов триумф над тимот на КК Хераклеа од Битола,  со високи 7-1 и покажаа дека се најсилен кандидат за вице-првак во оваа сезона, што е ... Read More »

Куглање! Вардар гази во МКЛ, Херакла нова “жртва“

vardarfans-291-660x330

Овој викенд на програмата во Македонската кугларска лига  беше  новото, петто коло, последно од првиот круг во ова натпреварување. Лигата како и лани содржи шест екипи кои играат трикружен систем. Во ова коло црвено-црниот колектив беше  домаќин на екипата на КК Хераклеа од Битола . Нашите момци обезбедија нов триумф над тимот на КК Хераклеа од Битола,  со високи 7-1 ... Read More »

КУГЛАЊЕ! Вардар ја пречекува битолска Хераклеа во дуел важен за 2.место

vardarfans-26

Овој викенд на програмата во Македонската кугларска лига е новото, петто коло, последно од првиот круг во ова натпреварување. Лигата како и лани содржи шест екипи кои играат трикружен систем. Во ова коло црвено-црниот колектив е домаќин на екипата на КК Хераклеа од Битола. Дуелот се игра во сабота, 4-ти ноември, истиот е закажан со почеток во 10-00 часот.  Вардар ... Read More »

Куглање! Јуниорите на Вардар подобри од КК 18 Август

16174797_1436668093033956_8980265629120748371_n-660x330

Во рамки  на    4.коло во Македонската кугларска лига,   Вардар одигра  натпревар  со екипата на Кугларскиот клуб  18-ти Август. Нашите момци триумфираа во натпреварот со “фенерџијата“ во МКЛ  со 2-6. Сениорскиот тим во сетови и победија со  8:16, нашиот ривал имаше екипен скор од  3202, а нашите момци соборија 3292 “дрва“. Пред нив дуел одиграа и јуниорските состави и во овој дуел ... Read More »

Куглање! Вардар се врати на победите, КК 18 Август лесен “плен“

kugla

Во рамки  на    4.коло во Македонската кугларска лига, вчера  Вардар одигра  натпревар  со екипата на Кугларскиот клуб  18-ти Август. Нашите момци триумфираа во натпреварот со “фенерџијата“ во МКЛ кој се одигра во кугланата “ВИП“ при Спортскиот центар “Борис Трајковски“ во Скопје со 2-6. Во сетови црвено-црните избраници на Драги Димтровски победија со  8:16. Нашиот ривал имаше екипен скор од  3202, а нашите момци ... Read More »