Sunday ,16 June 2024
Последни:
Home > Останати спортови > Куглање (page 40)

Куглање

Куглање: Заврши зимскиот преоден рок во МКЛ, Вардар го зачува целиот ростер

logo-new

Како што извести на почетокот од оваа недела Кугларската федерација на Македонија, зимскиот (мини) преоден рок започна на  08.01.18г, и  траеше се до до петок, 12.01. 2018година. Во истиот црвено-црниот кугларски колектив, Вардар немаше промени во ростерот. Нашиот тим го задржа целиот ростер на играчи, а сметаше дека нема потреба за ангажирање на ново име пред пролетните натпревари во Македонската ... Read More »

Куглање: Вардар работи под “полна пареа“, Драги Димитровски повторно “диригира“

dragi-660x330

Кугларскиот клуб Вардар од почетокот на оваа година односно на само два дена од почнувањето на истата почна со подготовки за пролетниот дел. Истиот доаѓа доста брзо, односно веќе идната недела е првото пролетно коло во Македонската кугларска лига. Тимот вредно работи под полна пареа, а дополнителен квалитет им дава тоа што сега на тренинзите е присутен “кормиларот“ Драги Димитровски. ... Read More »

Куглање: Подготовките на Јуниорите во пол ек, тие се подготуваат за дуелот со ГТЦ Мусандра

44

Кугларскиот клуб Вардар има одлична млада јуниорска екипа која втора сезона се натпреварува во лигата. Вардар има одличен тим составен од тројца одлични млади и надежни куглари. Станува збор за Костадиновски Матеј, Љупчо Митиќ и  Мартин Митиќ. Тие веќе втора сезона настапуваат за јуниорската екипа на црвено-црните. Тие на 20ти месецот ја почнуваат пролетната сезона со мечот против КК ГТЦ, за кој досега веќе неколку дена се ... Read More »

Поп Крстев: Мечот со ГТЦ во првото пролетно коло е важен за мене и тимот

33

Кугларскиот клуб Вардар  е на пауза по есенскиот дел  во домашниот шампионат, по крајот на петте есенски кола ние со четири победи сме комотни на втората позиција која е наша цел.  За оценката на истата и она што моментално се случива во нашиот тим разговараме со најмладиот во ростерот,  Георг Поп-Крстев. Играчот кој од почетокот на минатата сезона е дел ... Read More »

Куглање: Вардар со дербито за “сребрената“ позиција против ГТЦ го отвара во 2.круг од МКЛ

kug6

Кугларите на Вардар веќе 5 дена се во активна подготовка за пролетниот дел од сезоната во Македонската кугларска лига. Тие веќе на втори јануари тргнаа со подготовките за првиот дуел во МКЛ кој е закажан за на 20-ти јануари, сабота. Во истиот во дербито за втората позиција играме со екипата на КК ГТЦ Мусандра од Скопје. Овој дуел е клучен ... Read More »

Куглање: (Фото) Познати термините за мечевите на Вардар во 2.круг од МКЛ

kuglanje-660x330

Кугларите на Вардар веќе три дена се во активна подготовка за пролетниот дел од сезоната во Македонската кугларска лига. Тие веќе на втори јануари тргнаа со подготовките за првиот дуел во МКЛ кој е закажан за на 20-ти јануари, сабота. Во истиот во дербито за втората позиција играме со екипата на КК ГТЦ Мусандра од Скопје. Овој дуел е клучен ... Read More »

Јуниорите на кугларскиот клуб Вардар играа одлично и завршија со само еден пораз оваа есен

vv4

Покрај сениорската екипа во Македонската кугларска лига свои настапи имаат и јуниорските екипи. Вардар има одличен тим составен од тројца одлични млади и надежни куглари. Станува збор за Костадиновски Матеј, Љупчо Митиќ и  Мартин Митиќ. Тие веќе втора сезона настапуваат за јуниорската екипа на црвено-црните. Минатата сезона тие ја завршија  на делба на првата позиција со врсниците од екипата на КК Империл Тобако. Вкупно одиграа во јуниорската ... Read More »

(ФОТО) И покрај новогодинешните празници кугларите на Вардар се активни

kk4

Иако сме во текот на циклусот новогодишни и божиќни празници момците од црвено-црниот кугларски колектив не мируваат. Играа на турнир во Србија, потоа имаа новогодишен клубски турнир и закуска, а на крајот ги отпочнаа подготовките за пролетниот дел во сезоната 2017/2018 година. Нас ова пролет не очекуваат два круга во Македонската кугларска лига (МКЛ) каде ја браниме “сребрената позиција“ и ... Read More »

Куглање! Вардар денес стартува со подготовки

kugla

Моментално во македонското куглање на сила е зимската пауза, истата ќе трае  кратко, бидејќи веќе на 20-ти месецов,  почнува пролетниот дел во Македонската Кугларска лига-МКЛ. Во сабота  на 20-ти јануари, на програмата е првото пролетно коло односно 6.коло во МКЛ. Оваа сезона таа има шест учесници и според пропозициите ќе се игра трикружно, односно ќе има 15 кола. Напролет ќе има ... Read More »

Куглање: Димитровски и Влаќевски играа во финалниот дел од турнирот во Бачка Топола (ФОТО)

00

Во соседна Србија се одигрува силен меѓународен кугларски турнир во Бачка Топола. Турнирот се огранизира во “Функ Арената“ која фунционира во Бачка Топола, именуван е  како Војводински Гран при-2017. На него земаа учество претседателот на Кугарски клуб Вардар, Димитар Димитровски и неговиот некогашен соиграч од Вардар, а сега “соборец“ од Медвешчак-Хрватска, кугларскиот “Моцарт“, Бојан Влаќевски. На турнирот се играа квалификации, ... Read More »