Friday ,12 April 2024
Последни:
Home > Останати спортови > Куглање (page 70)

Куглање

КУГЛАЊЕ! Вардар како Шампион на купот обезбеди место во европскиот НБЦ куп во Австрија, но..

Викендов како што ви донесовме Кугларскиот клуб Вардар го освои својот прв трофеј во Македонското куглање . Црвено-црните беа шампиони на “Претседателскиот куп-2015“ кој се одржа во кугларницата Мусандра . На истиот Вардар во конкуренција на сите 8 Македонски кугларски екипи имаше најдобар резултат. Вардаровите момци имаа вкупен резултат од 3407 соборени “дрва“ односно 34 повеќе од второпласираните . Како ... Read More »

КУГЛАЊЕ!! Вардар е Шампион во Купот на Македонија

Пехарот за Шампион во Купот и за вицешампион во лигата кој им ги додели федерацијата на КК Вардар!

Кугларски Клуб Вардар го освои купот на Македонија! Денес во кугланата Мусандра  се одржа последното кугларско натпреварување за оваа сезона – Македонскиот кугларски куп, на кој нашиот црвено-црн кугларски колектив беше подобар од  останатите седум кугларски клубови кој патиципираат во кугларската лига на земјава. Вардарци го освоија “Претседателскиот куп-2015 “ од првиот одбид од првата сезона во од како фунционираат во ... Read More »

КУГЛАЊЕ!!! Вардар атакува на куп трофејот во сабота

Вардар атакува на куп трофејот во сабота . На 9ти Мај ( сабота) во кугланата Мусандра ќе се одржи последното кугларско натпреварување за оваа сезона – Македонскиот Кугларски Куп, на кој секако ќе партиципира и нашиот црвено-црн кугларски колектив  покрај останатите седум кугларски клубови кој патиципираат во кугларската лига на земјава. Системот на натпреварување е едноставен, сите екипи настапуваат по ... Read More »

ИТАМЕ КОН СИТЕ ДОМАШНИ ТИТУЛИ- ФК,РК,ЖРК ВАРДАР И КУПОВИТЕ ВО РАКОМЕТ, ШАМПИОНКИ НА Л.Ш, КУГЛАРИТЕ ВИЦЕШАМПИОНИ, КОШАРКАРИТЕ ВЛЕГОА ВО ВТОРАЛИГА

vardarfans-tri-logovci-660x330

Веќе е мај и полека се гледа расплетот во првенствата, црвено-црните итаат кон титулите. Трите клуба во сопственост на г-н Сергеј Самсоненко фудбалскиот и двата ракометни идат кон насловот Шампион на Македонија. Ракометарките избраничките на  Индира први, на неколку кола до крајот веќе ја обезбедија титулата во женската ракометна најсилна конкуренција . Ова е трета последователна домашна титула за црвено-црните ... Read More »

КУГЛАЊЕ!!! Вардарци како по правило повторно со преставници во топ-6 изборот на колото +Табела МКЛ по последно коло

vardarfans kugli

Како по некое непишено правило по секое коло пролетва нашите куглари од Вардар имаат “резервирано“ место во изборот на најдобрите Топ-6 натпреварувачи . В0 последно 14то коло  КК Вардар со убедлива победа од 7-1 над КК 18 Август   ја завери вицешампионската позиција кое е огромен успех за прватанатпреварувачка сезона од како тимот е во кугларската лига. Вардарци на овој ... Read More »

КУГЛАЊЕ!!! ИСТОРИСКИ УСПЕХ ВАРДАР ВИЦЕШАМПИОН ВО КУГЛАРСКАТА ЛИГА

vardarfans kuglanje vs herahlea

Заврши овогодниешното издание на Македонската кугларска лига. Вардар кој во ваков формат постои од лани одкако дузина ентузијасти решија да го вратат црвено-црното име помеѓу кугларскиот свет. И веднаш во првата година успееа да бидат второласирани со подобар резултат од сите клубови кој постојат поголем временски период и да се најдат веднаш зад КК Макпетрол кој е суверен владетел со ... Read More »

КУГЛАЊЕ! Вардар ги зазема првите три позиции во топ6 изборот, Рекордерот Влаќевски на врвот+Табела МК

vardarfans kuglanje rekord2

По одигрувањето на претпоследното коло во Македонската кугларска лига и убедливата победа над Битолскиот тим КК Херахлеа од 6-2 првите три места на неделниот избор топ-6 во лигата се резевирани за црвено-црните куглари. На врвот односно на првото место сосема очекувано се најде рекордерот Влаќевски кој овој викенд со 682 соборени “дрва“ го сруши пет години стариот рекорд на кугланата ... Read More »

КУГЛАЊЕ! Влаќевски сруши рекорд стар 5 години , Вардар ги порази убедливо битолските куглари од Хераклеа 6-2

vardarfans kuglanje rekord2

Како се ближи крајот на кугларската сезона (уште едно коло до крајот), Вардарци играат како да е почеток и во врвна форма рушат рекорди. Во претпоследното коло од МКЛ , КК Хераклеа беше гостин на КК Вардар во СЦ Борис Трајковски и си замина со пораз 6-2 и над 400 кегли разлика! Вардаровиот играч Бојан Влаќевски буквално здиве и го ... Read More »

КУГЛАЊЕ: На Вардар му остануваат две кола до крајот да ја одбрани вицешампионската позиција

vardarfans kuglanje

На кугларскиот клуб Вардар му остануваат само уште две кола да го осигура пласманот на вицешампионското место во Македонската кугларска лига . Ова е голем успех ако се земе во предвид дека од како фунционира во ваков формат Вардар ова е прва сезнона за црвено-црните куглари во македонската кугларска лига. Вардар во моментов е на втората позиција зад тимот на ... Read More »

КУГЛАЊЕ: Вардар повторно доминира во изборот топ6 + Табела МКЛ

vardarfans kugla

После убедливата победа на КК Вардар од 8-0 (петта максимална победа сезонава) над дамите од екипата на КК Македонија, Вардарци ќе имаат слободен викенд за претстојните Велигденски празници и ќе ги полнат батериите за последните две кола од МКЛ закажани за 18 април , односно 25 април. И повторно со недели наназад црвено-црните куглари се најдоминантни во првенството и повторно ... Read More »