Thursday ,20 June 2024
Последни:
Home > Останати спортови > Куглање > КУГЛАЊЕ: Вардар повторно доминира во изборот топ6 + Табела МКЛ
КУГЛАЊЕ: Вардар повторно доминира во изборот топ6 + Табела МКЛ

КУГЛАЊЕ: Вардар повторно доминира во изборот топ6 + Табела МКЛ

После убедливата победа на КК Вардар од 8-0 (петта максимална победа сезонава) над дамите од екипата на КК Македонија, Вардарци ќе имаат слободен викенд за претстојните Велигденски празници и ќе ги полнат батериите за последните две кола од МКЛ закажани за 18 април , односно 25 април.

ТАБЕЛА !!!

ТАБЕЛА !!!

И повторно со недели наназад црвено-црните куглари се најдоминантни во првенството и повторно имаат преставници во топ6 на колото .Дуелот со КК Македонија беше прилика за одмор на носителите на играта на црвено-црните. Затоа , према најновиот билтен за 12 коло на МКЛ , топ 6 на колото е прилично шаренолик. Но сепак Бојан Влаќевски и Дарко Димовски се двајца Вардарови куглари кои се присутни на таа листа. И по ова коло, и покрај изненадувачката победа на КК ГТЦ над до скоро непоразениот КК Макпетрол, КК Вардар останува сигурен на втората позиција, а према распоредот на натпреварите и следните дуели со КК Хераклеа на домашен и КК 18 Август на гостински терен, не би требало да дојде до промена на конечниот распоред на табелата.

ТОП-6 НА 12 КОЛО ВО КУГЛАРСКАТА ЛИГА ИЗГЛЕДА ВАКА :

  • Виктор Николовски                    Макпетрол                                         592
  • Бојан Влакевски                            Вардар                                                 590
  • Дарко Димовски                            Вардар                                                 574
  • Павле Даниловски                       ГТЦ                                                       572
  • Ивица Матиќ                                   ГТЦ                                                       569
  • Александар Соколов                 Макпетрол                                  568 (202 во чистење)
  • Владимир Данилоски                   ГТЦ                                            568 (194 во чистење)