Sunday ,20 May 2018
Последни:
Home > Tag Archives: Slider

Tag Archives: Slider

Момците на Будимир, кадетите на Вардар високо го поразија Бутел и со 100% ефект обезбедија Ф4

budi5

Кадетите  на Вардар, момците на Адријана Будимир денес  играа дуел од последното 14.коло во групата-3 од кадетската лига. Тие во истото беа  домаќини на екипата на РК Бутел од Скопје, во овој натпревар дојдовме до победа со 35-20. Ние групната фаза ја завшивме со 100% ефект, односно 14/14,  ние веќе поодамна сме пласирани како лидери на завршниот Ф4. Дуелот го ... Read More »

КУП: Трите поединечни награди во рацете на македонските репрезентативки од ЖРК Вардар, Мицевска, Керамичева и Ристовска

33143380_1217932791676589_5532348065467334656_n

Денес, во “Јане Сандански“,  ЖРК Вардар ја одбрани и втората домашна титула. Девојките на Дибирова и Парондо по успехот и одбраната на титулата во домашното првенство, во финалето  со победата над Металург 46-24 (19-12), го подигнаа и шестиот Куп трофеј. По крајот на натпреварот беа прогласени најдобрите на Ф4 турнирот во Купот на Република Македонија. Сите награди заминаа кај македонските репрезентативки ... Read More »

ЖРК Вардар по шестти пат Куп победник

32981057_1217932145009987_4795655509417918464_n

ЖРК Вардар ја одбрани и втората титула. Девојките на Дибирова и Парондо по успехот и одбраната на титулата во домашното првенство, денеска со победата над Металург 46-24 (19-12), го подигнаа и шестиот Куп трофеј во својата историја. На средбата со Металург немаше неизвесност, иако Вардар повторно играше со „домашен состав“ со десет ракометарки. Ниту неизвесност, бидејќи „црвено-црните“ беа фаворити и пред ... Read More »

ФК Вардар генер. “2003“ го “растури“ Скопје и се промовира во старо-нов шампион на регионалната-скопска лига

y6-660x330

Фудбалскиот клуб на Вардар со генерацијата родени “2003“ година успеа да ја одбрани титулата во регионалната-скопска лига. Денес на теренот во Нова Колонија, избраниците на “Чунга Лунга“ убедливо ја совладаа екипата на Скопје, со резултат 0:6 и на тој начин пред две кола до крајот се промовираа во шампиони на Македонија. Вардар: Стојковски, Марковски, Трпезановски, Ѓорѓоски, Сељанац, Давидовски, Стојановски, Алими, ... Read More »

(ВИДЕО) Вардар е најефикасниот тим оваа сезона во СЕХА-лигата

vardarfans-rk-vardar

Вардар успеа да ја одбрани титулата во СЕХА-лигата, со триумфот во големото финале против екипата на ППД Загреб. Во текот на целата сезона одигравме 20 натпревари, на кои забележавме 19 победи 1 нерешен резултат и ниту еден пораз. Црвено-црните можат да се пофалат со податокот и дека постигнаа најмногу голови оваа сезона во СЕХА-лигата и тоа вкупно 624 погодоци. Погледнете ... Read More »

КУП: Вардар обезбеди финале по “потопувањето“ на ЖРК Пелистер, Вардар Јуниор на пенали испушти “сестрински дуел“

ds2

Денес во малата сала на С.Ц “Јане Сандански“ се одигра 1/2-финалето во Купот на Македонија во женска конкуренција. Во истиот учество земаа двете женски сениорски црвено-црни екипи. Во второто полуфинале девојките на Дибирова, тимот на  ЖРК Вардар очекувано славеше над Пелистер со 27-58 (16-29). Нашите дами  го обезбедија своето шесто финале во Kупот на Македонија, каде ќе ја бранат утре ... Read More »

(ФОТО) Вардар го крена 13 трофеј во купот на Македонија

5-2

Вардар по 13-ти пат успеа да го освои трофејот во купот, откако денес во големото финале ја победи екипата на Металург (30:26). На овој начин црвено-црните по петти последователен пат успеаа да го освојат националниот куп. Оваа сезона веќе стигнавме до третата титула, а до крајот останува уште главната мисија, наречена Лига на Шампиони. Погледнете неколку фотографии од доделување на ... Read More »

Криштопанс МВП на Купот!

vardar-i-teroretski-e-prvak-na-makedonija-16598

Вардар го победи градскиот ривал Металург 30-26 (14-12) во салата „Младост“ во Битола и ја одбрани титулата од минатата сезона во Купот на Македонија. Во 26. издание на ракометниот Куп на Македонија, за најкорисен играч на овој завршен турнир беше избран највисокиот играч на овој турнир, Летонецот Даинис Криштопанс. Криштопанс одигра два одлични денови, посебно оној против Пелистер во полуфиналето. Со овој триумф, Вардар го одбрани и третиот ... Read More »

ВАРДАР Е КУП ШАМПИОН, ПАДНА МЕТАЛУРГ, ОДБРАНЕТАТА И ОВАА КРУНА ОСТАНУВА УШТЕ ЕВРОПСКАТА

00

Вардар и Металург денес го  одиграа во големото финале од купот на Македонија во салата “Младост“ во Битола. Црвено-црните успеаа да го одбранат пехарот освоен лани, и да ја освојат 13-тата Куп круна во историјата. Тие ги совладаа сино-белите од Автокоманда со резултат 30-26 (14-12). На почетокот двата тима отворија со по еден гол, за почетни 1-1 кои стоеа на ... Read More »

Фала ви за се – Хамбарџумјан, Велковски и Стојчевски!

fkvardar-hof

Тимот на Вардар останува без неколку играчи кои и дефинитивно си заминуваат. Први на оваа листа кои дефинитивно се разделија со црвено – црните бои се: одбрамбениот играч Ховханес Хамбарџумјан, репрезентативецот на Македонија, Дарко Велковски и младиот играч од средината на теренот Филип Стојчевски. На Хамбарџумјан му истекува договорот и е слободен. Популарниот Хоф во Вардар дојде во 2014 година, досега запиша повеќе ... Read More »