Friday ,22 March 2019
Последни:
Home > Tag Archives: Slider (page 3)

Tag Archives: Slider

Игор Карачиќ потпиша тригодишен договор со екипата на Киелце

47360964_10157596452980348_5279526688194035712_n2-660x330

По седум сезони поминати во црвено-црниот дрес, Игор Карачиќ на крајот од оваа сезона ќе го напушти Вардар и ќе се приклучи на тимот на Киелце, дознава Вардар Фанс. За жал, Карачиќ и Вардар не се договорија за продолжување на соработката, средниот бек во новата сезона се сели во шампионатот на Полска, каде ќе игра со поранешните вардарци, Циндриќ и ... Read More »

Првиот осминафинален дуел помеѓу ППД Загреб и Вардар е прогласен за меч на неделата во ЛШ

52816687_10157844271085348_1782448626551750656_n

Првиот осминафинален дуел помеѓу екипите на ППД Загреб и Вардар е прогласен за меч на неделата. Дуелот на кој Загреб ќе биде домаќин на 23.март ќе го носи епитетот меч на неделата. Мечот ќе биде со коментар на аглиски јазик на ЕХФТВ, а исто така цела недела ќе има промотивни активности од ЕХФ поврзани со натпреварот. Реваншот е закажан за ... Read More »

Брест ќе биде домаќин на завршниот турнир во СЕХА-лигата, Вардар ќе атакува на петтиот свој трофеј

52612847_10157831189665348_1254761978128236544_n

Градот Брест ќе биде домаќин на завршниот турнир на најдобрите четири екипи од СЕХА-лигата. Ваква одлука денес донесоа челните луѓе на ова натпреварување. Завршниот турнир ќе се одигра на 2 и 3. април, а четири екипи ќе имаат можност да се борат за трофејот. Тоа се Вардар, Брест Мешков, ППД Загреб и Нексе. Се уште не се познати полуфиналните двојки, ... Read More »

Грујовска, Џатевска, Николиќ, Петковска, Седлоска и Божиновска со повик за младинската селекција

33-660x330

Селекторот на Женската младинска репрезентација на Македонија, Јулијана Дамчевска, го објави списокот на повикани ракометарки за претстојната ЕХФ недела (18-24 март 2019 година) против репрезентацијата на Црна Гора. Во рамки на ЕХФ неделата младинките ќе одиграат два контролни натпревари против репрезентацијата на Црна Гора. Првиот натпревар ќе се одигра на датум 22.03.2019 во 15:00 часот во спортската сала во Автокоманда, ... Read More »

Преглед 16коло! ЖРК Вардар и ривалите од врвот со победи овој викенд

y-660x330

Викендов низ земјава во пет сали се одигра 16.коло во женската ракометна Супер лига. Водечките пет екипи на табелата имаа дуели со тимовите од втората половина на истата и во сите успеаа фаворитите да победат. Од водекото трио Металург дома го совлада засилениот Спартак, кумановки имаа лесна задача во гости кај “фенерџијата“ Овче Поле. ЖРК Вардар издоминира во средбата на ... Read More »

(Фотогалерија) ЦЕМС “лесен залак“ за разиграниот ЖРК Вардар

24

Викендов,  ЖРК Вардар го одигра првиот домашен дуел во Супер Лигата, ни гостуваше ЦЕМС во  СЦ “Јане Сандански“ во Скопје. Девојките на Симовски и Царчев триумфираа на доминантен начин со резултат 34-14.  Победникот беше познат и по 30.минути ракомет кога водевме со плус десет, 18-8. Голманките на Вардар, на оваа средба имаа најдобри бројки,  Јована Трајкоска  имаше 7 одбрани ( 46% успешност, 7/15) и Грујовска Симона имаше ... Read More »

Парондо и Милосављев: Веќе размислуваме за следните важни натпревари

vardar-so-pobeda-nad-evropskiot-prvak-ja-zavrshi-grupnata-faza-19479

Вечерва не очекува  натпревар во СЕХА-лигата, Вардар гостува во Нашице, кај екипата на Нексе. И двете екипи веќе имаат обезбедено пласман на завршниот турнир, па без оптеретување ќе го дочекаат овој дерби дуел.  Тренерот на црвено-црните, Гарсија Парондо истакна дека мислите се насочени кон следните важни натпревари. -Двете екипи веќе обезбедивме пласман на завршниот турнир и ќе играме без притисок. ... Read More »

Вардар освои само бод во Струмица и не го искористи поразот на Шкендија во Чаир

53365771_2112774682150868_715213033760096256_n

Вардар и Беласица одиграа без голови 0:0 на денешниот натпревар од 22.коло во ПМФЛ, на стадионот „Младост“ во Струмица. Тренерот Александар Васоски го започна мечот со следниве 11: Гачевски, Новак, Најдовски, Манев, Брдаровски, Фелипе, Мицевски, Жуниор, Аврамовски, Лира, Ибиши. Вардар ја имаше првата голема прилика за отварање на резултатот, но бразилецот Хуан Фелипе од добра позиција не успеа да го ... Read More »

Дерби во СЕХА-лигата, Вардар гостува кај Нексе

vardarfans-seha

Вечерва со почеток од 20:15 часот, Вардар ќе го одигра и претпоследниот натпревар од регуларниот дел во СЕХА-лигата. Црвено-црните гостуваат на екипата на Нексе. Нексе оваа сезона е најпријатното изненадување во СЕХА-лигата и за прв пат ќе има можност да се најде на завршниот турнир и да се бори за трофејот во ова натпреварување. Тие од првата сезона се дел ... Read More »

Голема победа во дербито за Вардар над Металург, момците на Будимир и Станковски триумфираа во “рововска битка“

g4

Големото дерби Вардар-Металург денес се одигра во рамки на младинската лига во СЦ “Јане Сандански“ во Скопје. Типично дерби, со многу борба, тензии, исклучувања видовме денес. Нашите момци се бореа лавовски, за секоја топка, во рововска битка покажавме зашто сме Вардар. Момците на Будимир и Станковски дадоа “срце на терен“ и победивме со 21-20. Се бореа вардарци во текот на сите ... Read More »