Wednesday ,14 November 2018
Последни:
Home > ЖРК Вардар

ЖРК Вардар

Вардар ја “потопи“ Гевгелија во женската младинска лига со 33 плус

44126764_1907435155991155_2638362233423265792_n

Денес во Спортскиот центар “Јане Сандански“ во рамки на младинската женска ракометна лига девојките на ЖРК Вардар го пречека тимот на Гевгелија. Вардарки ја продолжија 100% реализиација во лигата и остварија нова победа. Гостинките беа немоќни пред нашите налети и беа поразени со високи 43-10. Дуелот почна со  доминација на една екипа, онаа црвено-црната. Почеток со максимална доминација, во одбраната и “сурово“ казнување на ... Read More »

(Фотогалерија) Вардар без бодови на гостувањето кај ЖРК Металург

3

Вчера в  салата “Автокоманда“  младиот тим на ЖРК Вардар се сретна со поискусниот и повозрасен колектив на Металург. Во овој дуел од Супер лигата, вардарки играа цврсто во овој нерамноправен меч против фаворизиран тим. За жал бевме поразени со 21-18 на оваа средба. Read More »

ЖРК Вардар се бореше “машки“ в гости кај Металург, ги “спуштивме“ на само 21 гол, но неуспеавме да дојдеме до поволен исход

y2

Во салата “Автокоманда“ во Скопје младиот тим на ЖРК Вардар се сретна со поискусниот и повозрасен колектив на Металург. Во овој дуел од Супер лигата, вардарки се бореа машки, играа цврсто во овој нерамноправен меч против фаворизиран тим, може да кажеме и дека во одбраната одиграа на високо ниво бидејќи примија само 21 гол. За жал во офанзивата имавме три ... Read More »

Суперлигашкото дерби Металург-ЖРК Вардар во сабота од 16-30 часот

41299967_1329101130559754_5138749355427102720_n

По одигрувањето  на вонредното 11.коло во женската Супер лига и победите на Вардар и Металург овие две екипи се искачијана врвот на табелата. Сино-белите имаат 27.бода, девојките на Симовски, Ристова и Царчев имаат 25.бода колку и кумановки со меч помалку. Следно на програмата е дербито Металург-Вардар. Овој дуел на скопските девојки во рамките на 12.коло ќе се одигра во сабота, 10.ноември ... Read More »

Три машки и еден женски дуел за младите ракометни екипи на Вардар

mladincite-na-vardar-gostuvaa-kaj-struga-18108

Четири екипи на ракометниот клуб Вардар ги очекуваат предизвици во младинската, кадетската и пионерската конкуренција. На програмата кај момците се три дуели, а кај девојките еден. Во машка конкуренција имаме два младински и еден пионерски дуел. *Пионери: Ринија- ВАРДАР , 14/11/2019, 20-30ч. сала “7 Март“  *Младинци: ВАРДАР- Јуниор К.В,  10/11/2019, 17-00ч. сала “Ј.Сандански“ *Младинци: КЛ-7 - ВАРДАР ЈУНИОР, 10/11/2019, 15-30ч. сала при СЦ„Тими“ Кај дамите ... Read More »

Како лани “ѕвездените“ така оваа година и младите вардарки, црвено-црниот тим го “бомбардираше“ Овче поле со “40-ка“

45451142_1367753390027861_4425241857475215360_n

По урнекот на минатата сезона кога европските ѕвезди беа дел од ЖРК Вардар, денес и младите наследнички почнаа да “испорачуваат“ 40-ки во Супер лигата. На нас ни гостуваше тимот на Овче Поле, девојките на Симовски, Ристова и Царчев дојдоа до победа со резултат 40-15. Првиот дел започна со серија 3-0 за нас со која на самиот почеток од дуелот се ... Read More »

“Фенерџијата“ Овче Поле ќе гостува кај Вардар, мечот во кој влегуваме како фаворити се игра утре

k

Утре, среда, 7 ноември во рамки на 11.коло во женската Супер лига, девојките на ЖРК Вардар ќе бидат домаќини на тимот од Свети Николе, екипата на Овче Поле. Натпреварот е закажан со почеток во 16:30 часот  и ќе се одигра во мала сала при  СЦ „Јане Сандански“-Скопје, влезот е слободен. Тимот предводен од Симовски, Ристова и Царчев ќе биде домаќин на ... Read More »

Младинките на ЖРК Вардар го “потопија“ Кичево 10, победа в гости со 42 гола позитива, гол-шоу на  Ѓорѓиевска

45335692_1936164633118207_2136059735072309248_n

Денес, во Кичево во рамки на младинската лига, ЖРК Вардар гостуваше кај тимот на РК Кичево 10. Во еден напревар во кој доминиравме во сите аспекти на ракометната игра дојдовме до лесна и висока победа со резултат 48-6 (20-1). Девојките на Симовски, Ристова и Царчев ја задржаа 100% ефект во младинската лига. Првиот дел беше приказна за себе,  домаќинот во ... Read More »

Комплетирано 1.коло од ракометната “Јуниор“ лига во градот Прилеп

45119845_595963914167706_7442802561574240256_n

Во текот на вчерашниот ден се комплетираше 1.коло во ракометната “Јуниор“ лига. Градот Прилеп беше домаќин на останатите четири натпревари, од кои три беа во машка и еден во женска конкуренција. Во машкиот дел се одиграа три натпревари во три различни возрасни генерации. Кај највозрасните, генерација родени 2004/05 година екипата на Карпош Вардар од Куманово го совлада тимот на Филип-Вардар ... Read More »

Прилеп домаќин на Вардар Јуниор лигата

podgotvete-se-za-novi-predizvici-startuva-novata-sezona-na-vardar-junior-ligata-17837

Во Прилеп се игра вториот дел од првото коло од Вардар Јуниор лигата. Ракометната академија Вардар натпреварите ги организира во СЦ Добре Јовановски во Прилеп, в сабота со почеток од 13 часот. Според распоредот се натпреваруваат екипи од Прилеп, Велес, Делчево, Кичево, Охрид и Куманово. * Распоред за натпреварите: saatnica_03.11.20187719.pdf Првиот дел од колото се одигра минатиот викенд во СЦ Јане ... Read More »