Sunday ,08 December 2019
Последни:
Home > ЖРК Вардар (page 10)

ЖРК Вардар

ЖРК Вардар во недела гостува кај Пелистер

71825228_10215361228606134_7167278227692453888_n

Вардар, вчера го совлада тимот на РК Кузман со резултат 41-17 во меч од 4.коло. Вардарки доминираа во текот на цел дуел, победата беше обезбедена уште на полувреме кога водевме 23-5. Кај нас двете голманки, Трајкоска и Грујовска има по 9.одбрани, Миновска и Трпевска погодија по шест пати. Одморот е краток веќе во недела не очекува 5.коло. На 13.октомври со ... Read More »

ЖРК Вардар броеше до 41 против Кузман, лесна победа на црвено-црните

0000000

Вардар денес во рамките на 4.коло од женската Супер лига беше домаќин на екипата на Кузман. Девојките во црвено-црна комбинација дојдоа до 4/4 во лигата и максимални 12.бода. Вардарки доминираа по првата судиска свирка и победија со резултат 41-17 (23-5) Тргнавме силовито, на почетокот набрзина направивме 4-0 за да покажеме дека ние ќе владееме со овој дуел. Отвори Миновска, потоа ... Read More »

Пет мечеви за младите ракометни екипи на Вардар, првиот дуел е вечерва

1188-660x330

Младите екипи на ракометниот клуб Вардар ги очекуваат повторно пет нови средби со своите врсници. Распоредот е „растеглив“, па првиот дуел го имаме денес, а последниот дури идната среда.  Ривалите и термините изгледаат вака:   Пионерки: ВАРДАР-Металург 11/10/`19, 12:30ч. (СЦЈС) Пионери: Металург2-ВАРДАР 14/10/`19, 13:00ч. (Автокоманда) Кадети: Бутел-ВАРДАР Јуниор 10/10/`19, 20:30ч. (с.Антон Димитров) Младинци: Работнички-ВАРДАР  13/10/`19ч. (ФФСЗО ) Младинци: ВАРДАР Јуниор-Радовиш ... Read More »

(ФОТО) Интерактивно дружење со ракометарките на Вардар, имаа докторите од „Систина“ за подигање на свеста за женското здравје

71146361_3215359538506629_4879508260471701504_n

Вчера се оддржа, интерактивно дружење во кое учестуваа ракометарките на женскиот ракометен тим  „Вардар“ и доктори од „Аџибадем Систина“. Беше  реализирана  едукативна работилници за подигнување на свеста за женското здравје. Месец октомври е месец за подигнување на свеста за ракот на дојка, а Клиничката болница „Аџибадем Систина” го одбележува со неколку работилници и едукативни средби во институции и домашни компании ... Read More »

(Фотогалерија) РК Делчево дојде до пехар на турнирот „Еден живот-една љубов“ по победата во клучниот дуел со РК Будимир(1)

30

Викендов се одигра првиот дел од  6-тиот  турнир „Еден живот, една љубов“.  Кај девојките во генерација родени 2006/2007 година  победата ја однесе екипата на РК Делчево Bардар.   Екипата на РК Будимир беше „сребрена“, 3.место е РК Драчево Вардар. Девојките на Горан Велков во најважниот дуел за титулата ја совладаа екипата на РК Будимир(1) Вардар со резултат 14-12 и дојдоа до ... Read More »

Преглед 3.коло! Вардар со Металург и Куманово се одвоија на врвот со максимални 9.бода

d3-660x330

Зад нас е 3.коло во женската Супер лига, по кое на врвот на табелата очекувано се издвоија три тима. Покрај нашиот ЖРК Вардар со по 9 максимални бодови се уште и другите два претеденти за насловот, екипите на Металург и Куманово.   Во ова коло, Гевгелија како гостин успеа да го совлада тимот на Алушевски, гевгеличанки во напреварот на двата тима кои ... Read More »

ЖРК Вардар е фаворит на дуелот со Кузман, мечот закажан за четврток

70992133_1612976162172248_4864099043095085056_n1-660x330

ЖРК Вардар по три кола во женската Супер лига е на врвот со максимални 9.бода, колку што имаат и двата ривала за круната, екипите на Куманово и Металург. По тешкото гостување во кај Стружанка каде победивме со резултат 25-29 со одлична игра во финишот следи релативно лесен противник  на домаше терен. Кај црвено-црните гостува тимот на РК Кузман од населба ... Read More »

(ФОТО) Доделени награди на најдобрите момци и девојки на турнирот „Еден живот, една љубов″

4

Победници на шестиот по ред турнир „Еден живот, една љубов″ во женска категорија е екипата на Делчево Вардар, а кај момците  Бисинов Вардар. Турнирот што е во организација на Ракометната академија Вардар годинава се одржуваше во СЦ „Јане Сандански. По крајот на истиот беа доделени и наградите на најдобрите поединци во двете категории: МОМЦИ: Најдобар стрелец: Давид Јовчевски од Урдаревски Вардар, Најдобар ... Read More »

Среќен роденден капитену, Диневска Бојана

d2

Денес својот 19.роденден го прославува капитенот на ЖРК Вардар, Бојана Диневска. Таа  минатата сезона го предводеше овој млад состав кон финалето во Купот и кон врвот во лигата. Диневска продолжи одлично и оваа сезона, на последниот дуел во саботата кога гостувавме во Струга во моментите кога не ни идеше и кога противникот водеше покажа дека е достојна за капитенската улога. ... Read More »

(Фотогалерија) Завршна церемонија од доделување на трофеи и медали за најдобрите екипи кај генер. 2006/2007 на турнирот „Еден живот, една љубов“

6

Изминатиов викенд во С.Ц. Јане Сандански финишираше првиот дел од 6.издание на младинскиот ракометен турнир “Еден живот, една љубов“ во организација на РК Вардар. Имавме можност да гледаме натпревари во машка и женска конкуренција кај генерацијата родени 2006/07 година. Во женскиот дел првото место му припадна на РК Делчево, додека второто место е за екипата на РК Будимир 1. На ... Read More »