Wednesday ,15 July 2020
Последни:
Home > ЖРК Вардар (page 40)

ЖРК Вардар

Трпевска, Грујовска, Илиќ, Божиновска, Седлоска и Џатевска се подготвуваат за “битка“ со Бугарија

selekcija

Селекторот на женската младинска репрезентација на Македонија, Јулијана Дамчевска,  во понеделникот ги собра повиканите ракометарки за претстојната ЕХФ недела. Во рамки на ЕХФ неделата младинките ќе одиграат два  подготвителни натпревари против младинската репрезентацијата на Бугарија за претстојниот Европски Шампионат во Литванија. Првиот натпревар ќе се одигра на датум 01.06.2019 во 16:00 часот во спортската сала „Автокоманда”, ден подоцна на 02.06.2019 со почеток ... Read More »

Пионерките на Вардар во “битка“ за 5.место на кадетскиот турнир во Никшиќ

1511

Иако играат на турнир против кадетки, најмладите ракометарки на Вардар, пионерките  остварија  половичен успех во групната фаза. Како што вчера ве известивме по победата над Крим дојде дуелот  со домаќинот Левалеа. Оваа средба мина типично за балкански дуел со пристрасно судење за домаќинот. Покрај тоа нашите девојки имаа акомулиран замор поради патот и фактот што тоа за нив беше трет дуел вчера. ... Read More »

Пионерките на ЖРК Вардар повторно “газат“ со победата над Крим се на чекор до 1/2-финале во Никшиќ

11

Од утрово пионерките на Вардар на турнирот во Црна Гора одигаа два меча. По победата во вториот клучен дуел на овој меѓународен турнир во Никшиќ против РК Крим попладнево ќе атакуваат на пласман во полуфиналето. Во првиот дуел се сретнавме со РС “Централна Србија„ на оваа средба одигавме одлично, нашите пионерки против повозрасни екипи дадоа максимум. За жал бевме поразени ... Read More »

Пионерките на ЖРК Вардар започнаа триумфално во Никшиќ, победа над РК Дубица

ret-660x330

Денес црвено-црните пионерки  кои се дел од силен меѓународен турнир во Никшиќ (Црна Гора) го одигаа својот прв дуел. Девојките на Платон и Папуџиева кои играат во кадетска конкуренција на турнирот ја совладаа екипата на РК Дубица. Победата на овој деби дуел на турнирот кој ќе се игра до денес до недела дојде со четири гола позитива, 20-16. Ние одлични ... Read More »

Пионерките заминаа за Црна Гора каде ќе играат на силен меѓународен турнир

ret

Најмладата женска ракометна екипа на Вардар, пионерскиот состав на Анжела Платон и Марија Папуџиева утрово од пред “Јане Сандански“ заминаа за Црна Гора. Тие ќе играат на турнир во градот Никшиќ од утре (24.мај) до недела, 26.мај. Станува збор за шестиот интернационален турнир за девојки помлади од 18.години кој се одржува во овој црногорски град. Покрај домашните екипи како Будуќност, ... Read More »

Грујовска, Илиќ, Николиќ, Божиновска, Седлоска, Џатевска и Трпевска ќе ја “тестираат“ Бугарија во ЕХФ неделата

jjjj1-660x330

Селекторот на женската младинска репрезентација на Македонија, Јулијана Дамчевска, го објави списокот на повикани ракометарки за претстојната ЕХФ недела. Во рамки на ЕХФ неделата младинките ќе одиграат два  подготвителни натпревари против младинската репрезентацијата на Бугарија за претстојниот Европски Шампионат во Литванија. Првиот натпревар ќе се одигра на датум 01.06.2019 во 16:00 часот во спортската сала „Автокоманда”, ден подоцна на 02.06.2019 со ... Read More »

Kрај во голем стил, браво лавици! Вардар го “фрли” на колена Пелистер во Битола и сезоната ја заврши во топ-3

received_425831544880945

Денес, во рамки на последното коло од Плеј-офот тимот на ЖРК Вардар гостуваше во Битола кај екипата на  Пелистер во битка за 3-тата позиција во лигата. Девојките на Симовски, Царчев и Ристова успеаа да победат со одлична игра. Ние игравме интелигентно, храбро и од срце. Браво лавици, победата дојде со резултат 32-37. Првиот дел започна со по еден гол на двете екипи. ... Read More »

Дуел за “бронзената“ позиција на табелата, Вардар гостува кај ЖРК Пелистер во последното коло

f8

Денес,  “сребрениот“ тим од Купот на Македонија, нашиот ЖРК Вардар ќе го игра последното коло од плеј-офот за оваа сезона. Во истото гостуваме во Битола кај екипата на Пелистер. Натпреварот во салата “Боро Чурлевски“ се игра со почеток во 19-00 часот. Ова е битка за “бронзената“ позиција на табелата во домашниот шампионат, тимот кој ќе дојде до победа ќе заврши како ... Read More »

(ФОТО) Доделени признанијата за идеaлниот тим кај девојките во Јуниор лигата

60795656_10214411889313245_8449289771859050496_n

Викендов се одигра завршниот турнир за девојки во рамки на Вардар Јуниор лигата. Екипата на Будимир во финалето го совлада РК Делчево, тимот на РК Кале Вардар Кичево беше “бронзен“. По завршувањето на финалето покрај на првите три екипи признанија беа доделени и на идеалната постава на овој турнир.  Таа изгледа вака:         Read More »

(ФОТОГАЛЕРИЈА) Нема сила која ќе ги сопре, кадетките на Вардар редат победи во низа

17

Пионерките на ЖРК Вардар стигнаа до својот 10. триумф сезонава, во рамките на групата 2 од кадетската лига. Избраничките на Платон и Папуџиева одиграа нов одличен меч и на домашен терен го победија лидерот во групата, екипата на Деспина (29:24). Вардар Фанс кој е најголем поддржувач на младинските категории на Вардар, ви носи преку 75 фотографии од овој дуел во ... Read More »