Wednesday ,15 July 2020
Последни:
Home > ЖРК Вардар (page 60)

ЖРК Вардар

Ф4 настапите со Вардар на Циндриќ и Пенезиќ им донесоа награда во Хрватска

p

Ракометна федерација на  Хрватска  ги објави најдобрите за оваа година која веќе изминува, 2018.  Меѓу нив се најдоа два некогашни члена на Вардар. Тие пред се за пласманите со црвено-црните на завршниците на најквалитетните клупски натпреварувања во светот, европската лига на Шампиони, добија признание. Средниот бек, Лука Циндриќ е прогласен за најдобар ракометар,  меѓу другото повторниот пласман на Ф4 со ... Read More »

Четири поранешни ракометарки на Вардар станаа Европски Шампиони со Франција

vardarfans-francija

Во текот на вчерашниот ден финишираше Европското ракометно првенство за жени кое се одигра во Франција. Токму домашната селекција успеа да го осви златниот медал откако во големото финале беа подобри од селекцијата на Русија (24:21). На тој начин Франција успеа да ја обедини Светската и Европската титула, инаку ова за триколорките е прв трофеј од Европските првенства. Дел од ... Read More »

(Видео+Фото) Од доделувањето на пехарот на вардарки и личните признанија за Ѓорѓиевска и Коцева, на “Г.Баба Трофеј-2018“

48370273_682421665485842_1859897804705497088_n

Вчера на IV-Меѓународен женски ракометен турнир “Гази Баба Трофеј-2018“ во пионерската конкуренција до пехарот дојде екипата на ЖРК Вардар. Пионерскиот состав предводен од Анжела Платон и Марија Папуџуева се искачи на највисокото место на пиедесталот. Во финалето против Металург, црвено-црните девојки успаа да наметнат темпо и да победат со четири гола. Ние до пехарот дојдовме со резултат 21-17. Вардарки покрај во екипна конкуренција доминираа и ... Read More »

“Златото“ од Гази Баба Трофеј-2018 во рацете на пионерките на Вардар, поединечни награди за нашите Ѓорѓиевска и Коцева

48379896_2303146643238566_400099817352593408_n

Овој два дена се одигруваше IV-Меѓународен женски ракометен турнир “Гази Баба Трофеј-2018“, на истиот во пионерската конкуренција до пехарот дојде екипата на ЖРК Вардар. Пионерскиот состав предводен од Анжела Платон и Марија Папуџуева се искачи на највисокото место на пиедесталот. Вчера во полуфиналето се сретнавме со тимот од Ниш, екипата на ЖРК Наиса која ја добивме со доминација во текот ... Read More »

Есенска круна за “хероините“, младинките на ЖРК Вардар лидери на табелата за време на паузата

g

За црвено-црните дами од ЖРК Вардар со мечот во средата во Чаир заврши есенската полуетапа во младинската лига. Избраничките на Симовски, Ристова и Царчев одигаа одлична есен, особено во последните три кола каде играа реми со конкурентот Куманово, а си пресврт го победија дома ривалот Металург, и триуфираа кај ЖРК Чаир. Девојките кои оваа есен одиграа дури 23 официјални дуели ... Read More »

Чаир ги налутија младинките на ЖРК Вардар па доби “ракометна лекција“

223

Денес во салата “7ми Мај„  во Скопски Чаир, младинките на Вардар гостуваа во последниот нивни меч за оваа година кај истоимената екипа. Домаќинките успеаа да парираат во првиот дел, искористувајќи неколку наши грешки, но тоа ги налути црвено-црните дами кои потоа им одржаа ракометна лекција. Ние губевме пред крајот на привиот дел со 10-8, потоа повторно “црвено-црн бум“ и победа ... Read More »

Пионерките на Вардар се “есенски шампиони“ во кадетската лига се во топ-3, преглед на табелата и резултатите на девојките на Платон и Папуџиева

3r

Пионерската екипа на ЖРК Вардар, оваа сезона настапува со голем успех составена од  девојки родени 2004 година. Истата ја предводат од клупата Анжела Платон и Марија Папуџиева. Тие во својата конкуренција се најдобри, а во кадетската лига каде се две години помали од тој ранг се на само минус два од врвот. Станува збор за добро вкомпониран тим, кој пред ... Read More »

Младинките на Вардар утре во 20часот гостуваат кај ЖРК Чаир во последниот меч за 2018

g

Младинките на ЖРК Вардар утре, среда 12.декември ќе го одиграат последниот дуел во оваа календарска 2018 година. Станува збор за одложениот натпревар до 8.коло во младинската женска лига во кој ние сме гости на екипата на ЖРК Чаир од истоимената скопска населба. Натпреварот е закажан со почеток во 20-00 часот во салата “7-ми Март“ во Чаир. Правдата ќе ја делат ... Read More »

Преглед на 14.коло во женската Супер лига! Вардарки ќе “презимат“ во топ-3, Металург и Куманово пред нас

g6

Викендов се одигра 14.коло, воедно и последно од есенскиот дел во женската Супер лига. По крајот на истото следи зимската пауза во првенството кое продолжува на пролет. Во ова коло освен вардарки сите други екипи од првата половина на табелата забележаа победи. Ова се постигнатите резултати: Металург-ЦЕМС  45-16 Куманово-Спартак 36-22 Деспина-Гевгелија 31-21 Стружанка-ВАРДАР 30-29 Овче Поле-Пелистер 16-40 Вардарки гостуваа во ... Read More »

ЖРК Вардар ќе “презими“ во Топ-3, денес минимално поразени во Струга на дуел во кој заморот од вчерашното дерби со Металург беше наш непријател

a3

Денес ЖРК Вардар гостуваше во Струга, кај тимот на Стружанка во последното коло од Суперлигата. На оваа средба заминавме видно изморени од вчерашниот дуел со Металург каде победивме со пресврт, се играше во предпладневен термин па девојките мораа да патуваат многу рано што беше отежнителен момент. Сепак бевме поразени само со еден гол 30-29, и покрај ова ние ќе “презимиме“ ... Read More »