Sunday ,25 February 2018
Последни:
Home > ЖРК Вардар (page 30)

ЖРК Вардар

Јуниор Лига: Девојките на Опш.К. Вода и РК Кале Кичево со победи во генер.2006/07

z4

Во текот на денешниот ден  стартуваа натпреварите од третата сезона на ракометната “Јуниор“ лига со натпреварите кои се на програмата во Скопје и тоа во спортскиот рекреативен центар Кале. Кај девојките родени во генерација 2006 и 2007 се одиграа два дуела, во истите Општина Кисела Вода и РК Кале Кичево Вардар дојдоа до победи против своите ривали. Во првиот дуел РК Општина ... Read More »

Јуниор лига: Опш.Кисела Вода “тесно“ и РК Виница Вардар “лесно“ до триумфи кај дамите во генер.2004/05

y3

Денес стартуваа натпреварите од третата сезона на ракометната “Јуниор“ лига со натпреварите кои се на програмата во Скопје и тоа во спортскиот рекреативен центар Кале. Кај девојките во генерација 2004/2005 се одиграа два дуела. Во првиот дуел кој беше далеку понеизвесен се сретнаа РК Ново Лисиче кој претрпе минимален пораз од РК Општина Кисела Вода Вардар.  Екипата од Кисела вода ... Read More »

Делчево без шанси за разиграните кадетки на Вардар Јуниор, кои стигнаа до нов триумф во кадетската лига

1231

Кадетките на Вардар Јуниор денес гостуваа во Делчево, на истоимената екипа која ја совладаа со резултат од 18:36. Уште по првото полувреме имавме комотно водство и можност да се даде шанса за настап на сите ракометарки. Уште на стартот од мечот имавме водство од 2:7, а домашниот тим беше рамноправен само во првите пет минути кога имаше негатива од 2:3. ... Read More »

(Фотогалерија) Пионерките на Вардар со победа во 1.коло против Делчево ја стартуваа лигата

44

Вчера во салата “Кале“ во Скопје се одигра 1. коло во женската пионерска лига. “Огнено крштевање“ во лига системот имаше новата екипа на Вардар која првпат настапува заедно. Пионерскиот соств на Вардар предводен од Анжела Платон и Александра Кузмановска се сретна со екипата на РК Делчево.Нашите дами успешно го “положија“ првиот лигашки текст и триумфираа со виски 24-15 (10-8) на овој ... Read More »

Вардар дури и без Пенезиќ, Лекиќ и Цвијиќ дојде до победа со Будуќност

pobeda-protiv-budukjnost-i-bez-penezikj-lekikj-i-cvijikj-11956

Вардарки продолжија со победите во Регионалната лига, а најновата дојде против Будуќност.  Натпреварот во Љубљана го игравме без Драгана Цвијиќ, Андреа Лекиќ и Андреа Пенезиќ, покажувајќи дека и без некои стандардни ракометарки „црвено-црните” имаат квалитет.  Нашиот тим победи со  21:20 обезбедени со погодокот на Лакрабер во последната минута.  Будуќност имаше предност во добар дел од првото полувреме, но Вардар успеа ... Read More »

Девојките на Платон и Кузмановска, пионерките на Вардар имаа успешно “огнено крштевање“, во деби мечот во лигата го совладаа Делчево

f

Денес во салата “Кале“ во Скопје се одигра првото коло во женската пионерска лига на Република Македонија. “Огнено крштевање“ во лига системот имаше новата екипа на Вардар која првпат настапува заедно. Пионерскиот соств на Вардар предводен од Анжела Платон и Александра Кузмановска се сретна со екипата на РК Делчево предводена од Горан Велков. Нашите дами успешно го “положија“ првиот лигашки ... Read More »

Кузнецова: Победата над Крим е “етапа“ во нашите подготовки за ЛШ

kuznecova

 На средбата во Љубљана од регионалната лига во дуелот со домаќинот Крим, Вардар победи со 32-29, што е наш трет триумф во ВРХЛ сезонава. Кузнецова постигна шест гола, беше наш втор најдобар стрелец. Руската интернационалка во дресот на Вардар,  одлично се вклопува во играта на „црвено-црните” и покажува дека е вистинско засилување. Игравме против една млада и полетна екипа на ... Read More »

Вардарки не запираат со победите, овој пат беше победен тимот на Крим

vnvvnv

Тимот на ЖРК Вардар продолжува со одличните игри и победи, овој пат девојките на Вардар победија во рамките на ВРХЛ-лигата во Љубљана, Словенија. Вардарки го добија домаќинот на овој турнир Крим Меркатор со резултат 32-29. Домаќинот се носеше со Вардар само едно полувреме, по првиот дел Крим имаше предност од еден гол 17-16, во вториот дел Вардарки ја покажаа цела своја сила додека ... Read More »

Претстојниов викенд започнува третата сезона на ракометната “Јуниор“ лигата, со натпревари во Скопје, Тетово и Прилеп

116-660x330

Претстојниов викенд започнува третата сезона на ракометната “Јуниор“ лига. Машките екипи кои се дел од академијата на Вардар ќе се натпреваруваат во генерациите родени 2002/03, 2004/05 и 2006/07 година, додека женските екипи се генерациски родени  2004/05 и 2006/07, Најмладите дечиња кои ќе играат во Јуниор лигата ќе бидат оние родени 2008 година, кои ќе се натпреваруваат во мини ракомет. Во ... Read More »

ЖРК Вардар денеска против Крим Меркатор во регионалното натпреварување

vardarfans-ristovska-660x330

Нашиот  женски црвено-црн колектив,  Вардар овој викен во Љубљана ќе настапи на вториот турнир во рамките на регионалната лига. Првиот натпревар за избраничките на Дибирова на програмата е денеска од 18 часот и 45 минути. Во истиот македонските шампионки ќе се соочат со домаќинот Крим Меркатор,  вториот дуел го играме во  недела од 16-00 часот. Ривал во истот  ни е  ... Read More »