Thursday ,21 November 2019
Последни:
Home > ЖРК Вардар (page 29)

ЖРК Вардар

ЖРК Вардар со добра игра на гостувањето во Куманово, сепак без бодови на контото

d4-2-660x330

Вардарки гостуваа во Куманово кај истоимената екипа во плеј-офот. На средбата која се одигра попладнево домаќинот, ЖРК Куманово дојде до победа со резултат 32-28. Ние одигравме квалитетно во поле, се боревме во поголем дел од дуелот, имаше чудни судиски одлуки како што веќе е “традиција“ на овие гостувања. Домаќинот победи со 32-28, кај нас се истакна голманскиот двоец Грујовска-Трајкоска според ... Read More »

РК Вардар против Еурофарм, ЖРК Вардар со Стружанка, ќе се борат за големото финале во купот на Македонија

vardar-metalurg-plejof-29-04-2019-202121

Познати се полуфиналните двојки во купот на Македонија, откако денес во просториите на ракометната федерација беа извлечени двојките. Кај мажите, Вардар за противник во полуфиналето ја доби екипата на Еурофарм Работник, додека во другото полуфинале ќе се сретнат екипите на Металург и Бутел. Завршниот турнир ќе се одигра во Куманово, на 10 и 11.мај. Вардар е бранител на трофејот и ... Read More »

Пионерките на Вардар со два домашни дуели, Вардар фанс и Спорт.видео Македонија ќе ви донесат видео од најинтересните моменти

gh-660x330-660x330

Пролетнот дел претежно младите девојки од пионерско/кадетската екипа на ЖРК Вардар го минаа по гостувања, поради специфичниот распоред. Утре и задутре избраничките на Анжела Платон и Марија Папуџиева ќе бидат домаќни во двете конкуренции. Мечевите стандардно ќе се играат во нашиот дом, Спортскиот центар “Јане Сандански“ во Скопје.  Ова најмлада вардарова генерација игра со голем успех на двата фронта во ... Read More »

Вардар утре гостува кај ЖРК Куманово во дуел од плеј-офот

10z

По крајот на празничната недела во која немаа свои дуели, сениорската екипа на  ЖРК Вардар  ќе одигра натпревар од Плеј-офот во Супер лигата. Црвено-црните дами на Симовски, Ристова и Царчев гостуваат кај екипата на ЖРК Куманово во истоимениот град. Натпреварот се игра, утре, петок, 3.мај со почеток во 19 часот и 30 минути. Точно пред месец на 3.април ние бевме ... Read More »

Преглед 13.коло! Кадетките на Вардар со победа над директниот конкурент Алушовски блиску до пласман на Ф-4

a3

Кадетките на ракометниот клуб Вардар стигнаа и до втората пролетна победа, откако  успеаа да ја совладаат екипата на РК Алушовски во рамките на групата 2 од кадетската лига. На мечот кој се одигра во С.Ц. Форца, славеше Вардар со резултат 21:24. Со оваа победа над директниот конкурент успеаа да си создадат голема прилика за пласман на Ф-4. Младиот тим на ... Read More »

На 6.мај ЖРК и РК Вардар ќе ги дознаат ривалите за Куп 1/2-финалето

4e

Ракометната федерација на Македонија на нивата веб страница објави информација за ждребувањето за дуелите во Купот, во истата се вели: На ден 06.05.2019 год. (понеделник), во просториите на РФМ со почеток во 12:00 часот, ќе се изврши жребање на полуфиналните двојки во машка и женска конкуренција за КУП на РМ 2019. Како што претходно во донесовме на завршниот турир во ... Read More »

ЖРК и РК Вардар ќе ги бранат Куп-круните во Куманово од 9 до 11.мај

433-660x330

Женскиот ракометен тим и машкиот ќе ги бранат ланските Куп-круни на почетокот на идниот месец во Кумано. По повод 90-годишнината од формирањето на ЖРК Куманово, како и 500-годишнината од основањето на град Куманово, Ракометната федерација му ја додели организацијата на овој град на завршните турнири во Купот во двете  конкуренции. Истиот ќе се игра од 9 до 11 мај. Федерацијата   со ... Read More »

(ВИДЕА) Од домашните дуели на ЖРК Вардар против Металург и Пелистер

vardarki-kje-prezimat-na-vrvot-vo-mladinska-konkurencija-144591-660x330

Завчера, во  големото дерби од Плеј-офот, лидерот на табелата ЖРК Металург гостуваше кај Вардар во “Јане Сандански“. Вардарки кој се помлади тим од ривалот влегоа во костец, од минута во минута се бореа, постојано изедначувајќи и поведувајќи по секоја серија на сино-белите. На крајот одигравме реми големо како триумф, дури на 24-24 во последните моменти “гредата“ го спаси ривалот од пораз. Од денес па ... Read More »

PЕМИ РАМНО НА ПОБЕДА, ХРАБРИОТ И ПОМЛАД ЖРК ВАРДАР ГО СОПРЕ ЛИДЕРОТ НА ТАБЕЛАТА МЕТАЛУРГ

58373773_898637460486616_1277685223609335808_n-2

Во големото дерби од Плеј-офот, лидерот на табелата ЖРК Металург гостуваше кај Вардар во “Јане Сандански“. Вардарки кој се помлади тим од ривалот влегоа во костец, од минута во минута се бореа, постојано изедначувајќи и поведувајќи по секоја серија на сино-белите. Дуелот забрши реми, но како победа бидејќи Вардар покажа дека може да се бори за секоја топка против секого. ... Read More »

Преглед 9.коло! Пионерките на Вардар царуваат во лигата, конкурентите на минус 8 бода

vardarfans-sampioni-660x330

Вардарки газат во пионерската лига, тие имаат максимални 27.бода по 9.одиграни кола. Останува ова одлична екипа само да дојде до десет побед пред настапот на Ф-4 каде одамна е пласирана. Девојките на Платон и Папуџиева играат феноменална сезона. Во 9.коло тимовите на Металуг и РК Делчево Вардар дојдоа до нови победи по кој ја продолжуваат битката за Ф-4. Тие се ... Read More »