Thursday ,21 November 2019
Последни:
Home > ЖРК Вардар (page 31)

ЖРК Вардар

Среќен роденден Ангела Гроздановска

grozda

Денес својот 17-ти роденден го прославува “специјалистот“ за одбрана во редовите на  ЖРК Вардар, талентираната и одлична ракометарка пред која е блескава иднина,  Ангела Гроздановска. Девојка која пред се игра во дефанзивата, вреден работник на теренот, неуморен борец, не така често се сретнува во нашите текстови поради тоа што стручниот штаб претежно ја користи за зајакнување на “бедемот“ пред црвено-црниот гол. Позиција на ... Read More »

(Фотогалерија) Пионерките на Вардар со 8/8 во лигата, падна и Металург пред нашите налети

6

Вчера во големата сала при СЦ “Јане Сандански“ во Скопје во рамки на  8.коло од пионерската лига односно првото пролетно коло на домашен терен пионерките на ЖРК Вардар ја пречекаа екипата на Металуг во дербито.  Со доминанта игра  вардарки ја потврдија лидерската позиција со висока побеа од 13 гола предност, тие триумфираа со 26-13. Read More »

Пионерките на Вардар со “ракометна лекција„ за Металург, победа со двојна предност

c4-2

Денес во 8.коло од пионерската лига односно првото пролетно коло на домашен терен пионерките на ЖРК Вардар ја пречекаа екипата на Металуг во дербито на првиот и вториот тим од табелата. Вардарки ја “забетонираа“ лидерската позиција со висока побеа од 13 гола предност, девојките на Анжела Платон доминираа и триумфираа со 26-13. Противникот поведе од пенал со 0-1, ние веднаш ... Read More »

Среќен роденден Ивана Џатевска

3-2

Денес својот 16-ти роденден го прославува пикерот на женскиот ракометен клуб Вардар, Ивана Џатевска. Станува збор за играч кој се одликува со голема цврстина во дуелите, девојка која оваа полусезона често играше повредена сепак тоа не ја спречуваше и  даваше максимум за тимот.  Талентот кај неа е повеќе од очигледен, тимски играч  со “храбро срце“, безкропулозен борец во одбраната и немилосрден ... Read More »

Женската пионерско/кадетска екипа викендов со нови дуели, кадетите на Вардар ќе играат в вторник

291

Викендов активни од младите категории е само тимот на Анжела Платон и Марија Папуџиева. Пионерскиот тим на ЖРК Вардар ќе одигра домашен дуел во својата конкуренција, и конечно по две слободни кола ќе го одигра првиот дуел во кадетската лига во недела.  Кадетите поради настапот на репрезенацијата генерација 2002 на ЕХФ турнир во Унгарија дуелот од својата конкуренција ќе го ... Read More »

Среќен роденден Драгана Ристова

b

Денес свој роденден прославува помошник тренерот во сениорската екипа на ЖРК Вардар, Драгана Ристова (Пецевска).  Она што денес е сениорска екипа на црвено-црните пред се “костурот“ на нејзината селекција која претходно успешно ја водеше во пионерската и кадетската конкуренција.  Таа изврши селекција на тимот и го надоградуваше од година во година. Моментално е на трудничко отсуство поради приновата која ја ... Read More »

Преглед 7.коло! Пионерките на ЖРК Вардар со максимални 21 бодови итаат кон Ф-4

jj

Викендов се комплетираше 7.коло во женската пионерска ракометна лига, каде тритте екипи кои на врвот на табелата остварија победи во соочувањето со ривалите. Во нашата група PK Делчево победи на гостувањето кај “фенерџијата“ тимот на  ГРК Гостивар, а пак Металург дома лесно и сигурно го совлада тимот на ЖРК Куманово. Пионерките на Вардар  исто така ја продолжија победничката низа во пионерската ... Read More »

(Фотогалерија) ЖРК Вардар лесно победи во гости кај Ѓорче во пионерската средба

18f

Вчера, пионерките на Вардар  ја продолжија победничката низа во пионерската конкуренција, каде дојдоа до седмата победа од исто толку мечеви.  Предвреме тие обезбедија Ф-4 со убедливата победа  против Ѓорче Петров. Девојките  на Анжела Платон и Марија Папуџиева триумфираа со двоцифрена предност 30 : 12 (14 : 4). Во продолжение погледнете 40-сетина фотографии кои ги изработи капитенот на тимот, Коловска Александра која поради повредата не настапи, но ги ... Read More »

Пионерките на Вардар веќе се на Ф-4, убедлива победа со 18 гола в гости кај Ѓорче

s-2

Пионерките на Вардар  ја продолжија победничката низа во пионерската конкуренција тие веќе обезбедија Ф-4 со убедливата победа денес во Волково. На мечот од 7-мото коло против Ѓорче Петров, избраничките на Анжела Платон и Марија Папуџиева триумфираа со двоцифрена предност 30 : 12 (14 : 4). Доминиравме во сите аспекти на ракометната игра на оваа средба, тргнавме со два врзани гола ... Read More »

„Јуниор Лига“ : Победи за екипите на Урдаревски и Будимир, кај генер. 2006/07

1

Денес во големата сала на С.Ц. Јане Сандански се одиграа нови натпревари во ракометната „Јуниор Лига“. На програмата беа и два меча кај генерацијата родени 2006/07, по еден во машка и женска конкуренција. Во машкиот дел се сретнаа екипите на Карпош и Урдаревски, меч кој им припадна на Урдаревски кои славеа со резултат 21:26. Се играше гол за гол се ... Read More »