Friday ,19 January 2018
Последни:
Home > РК Вардар > Прв Тим

Прв Тим

Вардаровото трио во Хрватска дојде до нова победа, Марсениќ со Србија повторно впиша пораз

s00_8130_28403_5a611352a5

Вчера почна вториот круг од ракметното европско првенство во Хрватска, на програмата беа дуели од групата-1. Се одиграа два дуели, и во двата настапија играчи на црвено-црниот тим. Хрватска играше со Белорусија, апак Србија се сретна со селекцијата на Норвешка. Хрватскиот тим се врати на победите, тие ја совладаа Белорусија со резултат 25-23 (15-12).  Уште од првата шанси Хрватска поведе ... Read More »

(Видео Стрим) Следете ги дуелите на кадетите во Унгарија, во 12-30 со Локомитива во 17-10ч. со ППД Загреб

aa51-660x330

Кадетите на РК Вардар кои  предводени од Андријана Будимир се во Веспрем каде од вчера,  четврток, 18 јануари до 20 јануари ќе учествуваат на еден од најпрестижните ракометни турнири во регионот Балатон куп, што се одржува во Унгарија. Вчера го одигравме првиот дуел со домаќинот Веспрем во кој бевме минимално поразени. Денес, 19 јануари играме два дуела, истите може да ги ... Read More »

(ВИДЕО) Уште еден “херојски“ натпревар на Македонија

Kiril Lazarov during the EHF EURO Croatia 2018 - Preliminary round -  Group C - Germany vs Fyr Macedonia in Arena Zagreb, Zagreb, Croatia, 17.1.2018, Mandatory Credit © HRS / Nebojsa Tejic

Уште еден одличен натпревар за ракометната репрезентација на Македонија, која успеа да остане непоразена и на третиот натпревар во рамките на групата Ц. Херојско реми против Германија (25:25), со што во следната групна фаза ќе пренесеме три бодови. Од играчите на Вардар, Стоилов постигна три, додека еден гом имаше и Мартин Поповски. Погледнете ги најинтересните моменти од дуелот помеѓу Македонија ... Read More »

(ВИДЕО) Стоилов без гледање, со “шрауба“ удар успеа да постигне гол

Filip Kuzmanovski during the EHF EURO Croatia 2018 - Preliminary round -  Group C - Germany vs Fyr Macedonia in Arena Zagreb, Zagreb, Croatia, 17.1.2018, Mandatory Credit © HRS / Nebojsa Tejic

Македонија и Германија ги поделија бодовите, во рамките на третото коло од групата Ц, играјќи со нерешен резултат 25:25. Најубавиот гол на натпреварот дефинитивно го постигна капитенот на Вардар, Стојанче Стоилов кој со “шрауба“ удар и без гледање го погоди голот на Германците. Стоилов успеа а постигне три гола, но овој се најде во центарот на вниманието на лицата кои ... Read More »

Стоилов со емотивна порака после нерешениот резултат против Германија

vardarfans-stole

  Македонија успеа и во третиот натпревар на ЕП да остане непоразена. После двете победи против Словенија и Црна Гора, избраниците на Раул Гонзалес одиграа со нерешен резултат во дуелот со Германија. На тој начин завршивме на првото место во нашата група и во следната фаза ќе пренесеме три бодови. По завршување на натпреварот, на својот фб профил со емотивна ... Read More »

МАКЕДОНИЈА ОСТАНУВА НЕПОРАЗЕНА, СО ТРИ БОДА ОДИМЕ ВО СЛЕДНАТА ФАЗА, ОДИМЕ ВО ПОЛУФИНАЛЕ, САМО ХРАБРО!

during the EHF EURO Croatia 2018 - Preliminary round -  Group C - Germany vs Montenegro in Arena Zagreb, Zagreb, Croatia, 13.1.2018, Mandatory Credit © HRS / Nebojsa Tejic

Репрезентацијата на Македонија на ЕП во Хрватска остана непоразена, во еден инфаркт натпревар за жал Стоилов промаши зицер за победа, потоа и Германија неискористи напад па така натпреварот заврши нерешено 25-25 (11-12). Во следната фаза Македонија пренесува три бода што се одлични. Браво за нашите момци! Првите 30. минути нашата селекција ги одигра добро иако имаше еден гол негатива. Почетните ... Read More »

(ВИДЕО) Чупиќ на неверојатен начин се врати во репрезентацијата на Хрватска

vardarfans-cupic-2

Изненадувачки селекцијата на Хрватска, беше поразена во рамките на третото коло од групата, од селекцијата на Шведска, која со максимални четири бодови ќе ја започне следната групна фаза на ЕП. Десното крило на Вардар и хрватската репрезентација, Иван Чупиќ беше најдобар стрелец на својата селекција, успевајќи да постигне седум голови. Еден од неговите голови се најде во изборот за најубави ... Read More »

Ниту седум голови на Чупиќ не беа доволни за победа на Хрватска, Марсениќ со Србија се пласира во следната фаза на ЕП

vardarfans-cupic

Се одигра и третото коло во групите на А и Б, на Европското првенство во Хрватска, по што се познати репрезентациите кои се пласираа во следната фаза, како и селекциите кои предвреме мора да го напуштат натпреварувањето. За нас е интересна групата Б, во која настапуваа играчите на Вардар и тоа во селекциите на Србија и Хрватска. Интересно репрезентацијата на ... Read More »

Стоилов: Очекувам добар меч и многу борба со Германија

vardarfans-stoilov

Репрезентацијата на Македонија е вистински хит овие денови во Загреб. Нашите ракометари предводени од Гонзалез запишаа две победи од исто толку натпревари и тоа против моќната Словенија и против селекцијата на Црна Гора. Денеска играчите имаат одмор а утре ги очекува нов дуел, против Германија во борба за првото место и пренесување на нови бодови во следната фаза. На денешната ... Read More »

Вардарци “газат” во Хрватска, Циндриќ со најмногу постигнати голови досега

stojance-stoilov-francija-600x330

Ракометарите на Вардар со успешност настапуваат на ЕП во Хрватска. Црвено – црните играчи се едни од главните во својте репрезентации, посебно тоа важи за Стоилов и Циндриќ кои ги водат своите  репрезентации кон важни победи. Според постигнатите погодоци по овие две одиграни рунди, Циндриќ е прв стрелец кај вардарци со 11 постигнати погодоци, следуваат Карачиќ и Чупиќ со по шест ... Read More »