Wednesday ,18 September 2019
Последни:
Home > РК Вардар > Прв Тим (page 4)

Прв Тим

Вардар загуби во Запорожје, Чупиќ промаши пенал за реми, а Дисингер се повреди

rkv

Вардар одигра слаб натпревар денеска во Запорожје и заслужено го загуби натпреварот од Мотор. Недостастуваше организација во нападите бидејќи Скубе го немаше во составот, а во одбраната иако Кугис имаше добар натпревар и двоцифрен ефект на одбрани, сепак, со 32 примени погодоци тешко се добива натпревар. Првиот дел мина во знак на домаќинот, кој во некој моменти од дуелот имаше и ... Read More »

Вардар гостува кај Мотор Запорожје, по нови бодови во СЕХА-лигата

69357298_10158420446925348_4121157176486002688_n

Денес не очекува нов натппревар во рамките на 2. коло од ракометната СЕХА-лига. Вардар гостува во Украина, кај екипата на Мотор Запорожје. Црвено-црните отпатуваа на овој меч без неколку играчи, кои ќе недостасуваат на овој дуел. Покрај веќе отсутните Стоилов и Толедо, тренерот Давид Писонеро за дуелот со Мотор Запорожје нема да може да смета на услугите на Калифа Гедбан, ... Read More »

Сорока: Вардар е фаворит, но играме на домашен терен и сакаме да го победиме Европскиот Шампион

resourceimage

Вардар веќе се наоѓа во Украина каде утре ќе го одигра натпреварот од 2.коло во СЕХА-лигата во кое гостува на екипата на Мотор Запорожје. Во пресрет на овој меч, своите очекувања ги сподели играчот во редовите на Мотор, се работи за рускиот интернационалец, Игор Сокора кој признава дека Вардар е фаворит, но гледа шанса за изненадување поради домашниот терен и ... Read More »

Без Скубе и Гедбан во составот, но со Калараш за дуелот против Мотор Запорожје

69758076_10158410756885348_6520879791309062144_n

Утре на програмата е второто коло во СЕХА-лигата, во кое Вардар гостува кај екипата на Мотор Запорожје. Вардарци утрово заминаа за Украина, каде утре ќе го одиграат мечот против дебитантот во ова натпреварување, но и екипа која е наш противник во групната фаза од Лигата на Шампионите. Тренерот Писонеро за овој дуел се соочува со проблеми околу составување на екипата. ... Read More »

Монпелје без искусните, но со неколку нови имиња го „напаѓа” Вардар

rkv-monpelier-vardarfans

Некогашниот владетел на Европа, тимот на Монпелје е првата пречка за европскиот шампион на стартот од новата сезона во ракометната Лига на шампиони. Овој дуел предвидено е да се одигра идниот викенд, (во сабота) во Монпелје со почеток од 17.15 часот. Тимот на Монпелје сигурно дека ќе сака оваа сезона да го поправи впечатокот по онаа минато годишната катастрофална и раната елиминација ... Read More »

Писонеро и Дибиров: Мечот со Мотор Запорожје е добра подготовка пред дуелот со Монпелје

vardarfans-izjavi

Вардарци утрово заминаа за Украина, каде во сабота ги очекува натпревар од 2.коло во СЕХА-лигата, против екипата на Мотор Запорожје. После триумфот против Пекинг Спорт, црвено-црните ќе имаат можност да играат против уште еден дебитант во СЕХА-лигата. Тренерот Писонеро потенцира дека на тимот му се потребни квалитетни натпревари пред стартот во ЛШ, а токму утрешниот дуел против Мотор Запорожје е ... Read More »

Гедбан со најмногу одбрани, Кизиќ со најдобар процент на одбранети удари, после првото коло во СЕХА-лигата

69448197_10158420447280348_5406531920563535872_n

Вардар со победа ја стартуваше новата сезона во СЕХА-лигата, откако на домашен терен убедливо ја совлада екипата на Пекинг Спорт. Што се однесува до статистичките податоци после одигрување на првото коло, Вардар ги има најдобрите голмани. Најмногу одбранети удари во првото коло имаше токму Калифа Гедбан, вкупно 13 интервенции за вардаровиот голман, што го стави на првото место по оваа ... Read More »

Мотор Запорожје – Вардар со директен пренос на МРТ и Арена Спорт 3

69747664_10158420447210348_4970057204842364928_n

Во сабота со почеток од 16:15 часот, екипата на Вардар гостува во Украина, кај екипата на Мотор Запорожје, во рамките на второто коло од СЕХА-лигата. Двете екипи со победа ја стартуваа сезоната, Вардар на домашен терен немаше големи проблеми, убедливо да го совлада тимот на Пекинг Спорт (37:23), додека Мотор Запорожје ја запиша својата дебитантска историска победа во СЕХА-лигата, откако ... Read More »

Гјединг и Хансен судии на дуелот во Монпелје

sudii

Мартин Гјединг и Мадс Хансен од Данска се делегирани да го судат воведниот натпревар од Лигата на шампионите во Франција, на кој се среќаваат некогашниот европски шампион тимот на Монпелје и бранителот на тронот, тимот на Вардар. Делегатот на овој натпревар ќе доаѓа од Шпанија, а тоа е Висенте Брето Леон. Очекуваме фер и корекно судење од оваа искусна судиска двојка, која на ... Read More »

Вардар доби нова шампионска инсталација во Келн

vardar-vo-keln-dobi-nova-shampionska-instalacija-21470

Неколку месеци по освојувањето на шампионската титула во Келн, двојниот европски првак Вардар повторно беше во центарот на вниманието откако ЕХФ ја претстави втората инсталација во “Ball od Fame” пред Ланксес Арената. Ова е вторпат за три години Вардар да биде во центарот на вниманието во Келн и тоа пред почетокот на сезоната кога се одржува традиционалната работилница со сите ... Read More »