Sunday ,17 February 2019
Последни:
Home > РК Вардар > Прв Тим (page 20)

Прв Тим

Веспрем со 200 свои навивачи доаѓа во Скопје, за дуелот со Вардар

vardarfans-fanovi

Во месец февруари, тимот на Вардар го очекуваат останатите четири натпревари во рамките на најсилната група А од Лигата на Шампионите. На 16. февруари во С.Ц. Јане Сандански ќе гостува екипата на Веспрем. На официјалната страна на Веспрем излегоа со соопштение дека за нивните навивачи ќе бидат обезбедени 200 билети, за дуелот во Скопје против Вардар и цената на истите ... Read More »

Вардар го очекуваат четири пеколни меча во ЛШ, распоред и саатници за истите

vardarfans-rk-vardar

Ракометниот клуб Вардар по 10.кола во есенскиот дел во елитната ЕХФ Лига на Шампионите на “зимување“ замина како второпласиран. Тешка ќе биде пролетната мисија да се задржи истото место кое носи предност  пред почетокот на 1/8-финалните мечеви. Идниот месец по СП во Германија не очекуваат три меча, а на почетокот од март не очекува последниот дуел дома со шампионот Монпелје. ... Read More »

(ФОТО) Кристијан Дисингер слободното време го користи за релаксација и читање на книга

vardarfans-disinger

Моментално актуелни се подготовките за настап на Светското ракометно првенство кое од 10.јануари ќе стартува во Германија и Данска. Познато е дека дел од играчите на Вардар се со своите репрезентации, додека дел од нив одмараат во својата родна земја. Најновото засилување на црвено-црните, Кристијан Дисингер кој пристигна од Кил не доби повик од селекторот Прокоп за настап во репрезентацијата ... Read More »

Влез слободен за битката на Стоилов и Поповски против Милосављев, Македонија-Србија вечер во 20ч.

y

Денес македонската ракометна репрезентација во подготовките за Светското првенство во Германија овој месец ќе го одигра својот прв тест-натпревар. Вечер со почеток во 20-00 часот црвено-жолтите во Спортскиот центар “Борис Трајковски“ во Скопје ја пречекуваат селекцијата на нашиот северен сосед, Србија. Во двете селекции има три ракометари на црвено-црниот клуб, Столе Стоилов, Мартин Поповски и во противничкиот табор, голманот Дејан ... Read More »

Стоилов и Поповски го промовираа новиот национален дрес

vardarfans-stole-i-popovski

Ракометната репрезентација на Македонија денес го промовираше новиот дрес, со кој ќе настапи на претстојното Светско првенство кое ќе се одигра во Германија и Данска.  Официјалниот партнер на селекцијата „Д-спортска опрема“ ги отвори своите простории за да се направи промоцијата на новата опрема. Стоилов и Поповски кои ќе бидат единствените вардарци во селекцијата на Македонија го претставија новиот дрес. Read More »

Марсениќ: Се радувам што доаѓам повторно во Скопје, град за кој ме врзуваат убави спомени

vardarfans-marsenic

Играчот кој три сезони беше дел од шампионската генерација на Вардар, Мијајло Марсениќ повторно се враќа во Скопје. Пикерот кој настапува за екипата на Фуксе Берлин е дел од составот на српската репрезентација, која утре и во сабота ќе одигра два контролни натпревари против селекцијата на Македонија, како подготовка за СП во Германија и Данска, кое стартува од 10.јануари. Во ... Read More »

СЕХА-јубилеи во 2018 година, Дибиров, Карачиќ, Чупиќ, Кристопанс…..

vardarfans-cupic

Во 2018 година, екипата на Вардар успеа да го одбрани трофејот во СЕХА-лигата, кој беше вкупно четврти за црвено-црните во ова натпреварување. На завршниот турнир кој се одигра во Скопје, Вардар во големото финале беше подобар од тимот на ППД Загреб. Изминатата година ја одбележаа повеќе јубилеи во СЕХА-лигата, меѓу нив се најдоа и играчите на Вардар. Иван Чупиќ успеа ... Read More »

Милосављев со 5 одбрани и еден седмерец, во победата на Србија над Тунис

srbija_tunis_smederevo

Српската ракометна репрезентација за која настапува Дејан Милосављев одигра подготвителен натпревар, во пресрет на Светското првенство, кое од 10. јануари ќе стартува во Германија и Данска. Избраниците на Ненад Перуничиќ за противник ја имаа селекцијата на Тунис, која успеаа да ја совладаат со резултат 29:25, на натпревар кој се одигра во Смедерево. Во најголем дел од мечот, Србија имаше предност ... Read More »

(ВИДЕО) Спектакуларниот Ф4 во “Ј.Сандански“ и нашата одбрана на пехарот се најмоменти во СЕХА за 2018

35659844_1308558962580174_5814141015786782720_n

Медија тимот на регионалната СЕХА Гаспром лига направи видео од највпечатливите моменти во изминатата 2018 година. Нормално неодминлив дел беа мечевите и успесите на СЕХА шампионот нашиот ракометен клуб Вардар. Најмомент е дефинитивно спектакуларниот Ф-4 СЕХА турнир кој се оддржа во Спортскиот центар “Јане Сандански“ во Скопје. Кој беше најдобро организиран и најсодржаен досега во регионалното натпреварување. Вардар беше домаќин ... Read More »

(ВИДЕО) Гарсија Парондо е прогласен за најдобар тренер, за месец декември во СЕХА-лигата

vardarfans-parondo

Во последниот месец од 2018 година, медија тимот на СЕХА-лигата го избра најдобриот тим за месец декември. За  најдобар тренер на месецот во СЕХА-лигата е прогласен Гарсија Парондо. Црвено-црните во декември одиграа четири натпревари и сите ги добија во своја корист. Во идеалниот тим се најдоа уште и Игор Чуприна ( Татран Прешов), Милош Грозданиќ ( Војводина), Александер Шпенде ( ... Read More »