Thursday ,19 April 2018
Последни:
Home > РК Вардар > Прв Тим (page 10)

Прв Тим

Кокшаров со Дибиров и Шишкарев на тест-дуелот против Македонија во април

vardarfans-dibirov

  Спортскиот директор на РК Вардар и селектор на ракометната сениорска репрезентација на Русија, Едуард Кокшаров, го објави списокот на  репрезентативци за подготовките во Скопје во неделата на ЕХФ.   За време  на овие подготовки ( 1-9.април) момците од “зборнаја“  ќе одиграат и еден тест-дуел  со репрезентацијата на Македонија. На списокот на  селекторот Кокшаров се најдоа  и двајцата ракометари на Вардар, руските ... Read More »

Кањелас во составот на Шпанија, за пријателскиот натпревар против Тунис

vardarfans-kanjelas

За време на ЕХФ неделата, пријателски натпревар ќе одигра и актуелниот Европски шампион, тоа е репрезентацијата на Шпанија. Селекторот на фуријата, Жорди Рибера го објави составот за дуелот против Тунис, а тоа е речиси истиот кој успеа да ја освои Европската титула. Меѓу повиканите ракометари е и играчот на Вардар, Жоан Кањелас, додека единствено кои нема да настапат на дуелот ... Read More »

Циндриќ и Карачиќ во составот на Хрватската репрезентација, за контролните натпревари против Шведска

vardarfans-reprezentacija-2

Селекторот на хрватската ракометна репрезентација, Лино Червар го објави списокот од 18 ракометари, на кои ќе смета за претстојните пријателски натпревари против Шведска, во рамките на ЕХФ неделата. Хрватска на 5 и 7-ми април силите ќе ги одмери со селекцијата на Шведска, на која ќе има можност да и врати за поразот од Европското првенство кое се одигра токму во ... Read More »

Вардар доминира во СЕХА-лигата, најмногу победи, најдобар напад и одбрана во регуларниот дел

vardarfans-pregled-seha-liga

Вардар го финишираше регуларниот дел од сезоната во СЕХА-лигата и тоа убедливо на првото место на табелата, со голема бодовна предност пред останатите екипи. Црвено-црните го срушија рекордот на Веспрем од пред две сезони, кога унгарците имаа скор од 16 победи, 2 нерешени резултати и ниту еден пораз. Затоа е тука нашиот шампион, кој постави нов рекорд во ова натпреварување, ... Read More »

(ВИДЕО) СЕХА: Одбраната на Милиќ дел од најдобрите пет во 17.коло

dzambo

Голманот на Вардар, Страхиња Милиќ  ги одигра сите 60 минути на последниот СЕХА-натпревар за македонскиот првак против екипата на хрватски РК Нексе Нашице. Џамбо максимално ја искористи минутажата и беше еден од најистакнатите во дуелот во кој дојдовме до  победата од 29-25. Со тој триумф  вардарци испишаа историја во СЕХА регионалната лига. *Една негова одбрана и погодокот во продолжение ( ... Read More »

ЕХФ топ-10: Вардар ќе се пласира на Ф-4, но не е фаворит за титула

19105965_1409587725773614_2106800885474602504_n

Европската куќа на ракометот повторно го лиферуваше редовното рангирање  на најдобрите 10 клуба во Лигата на шампионите. Истото е направено  по комплетирањето на фазата по групи, на новото рангирање нашиот РК Вардар забележа нов пад. Европскиот првак сега според рангирањето  е четврти во Европа, според експертите ангажирани од ЕХФ да ги анализираат и рангираат најдобрите екипи. Во четирите пролетни кола ... Read More »

(ВИДЕО) Вардар стигна до 17 победи и постави нов рекорд во СЕХА-лигата

vardarfans-rk-vardar

Нексе беше последната “жртва“ на Вардарци во регуларниот дел од сезоната во СЕХА-лигата. Иако противникот од Хрватска даде силен отпор на крајот мораше да се помири со поразот (29:25). Ова беше вкупно 17-сета победа за црвено-црните, со која го срушија рекордот на Веспрем според бројот на освоени бодови. Погледнете ги најинтересните моменти од дуелот со Нексе. Read More »

Марсениќ: Најважно ни беше никој да не се повреди и сите да бидат здрави

vardarfans-marsenic

Вардар со победа го заврши регуларниот дел од сезоната во СЕХА-лигата. Црвено-црните триумфираа против Нексе (29:25) и со 17 победи поставија нов рекорд во ова натпреварување. Без пораз го завршивме регуларниот дел од сезоната на првото место. После завршување на дуелот, Марсениќ истакна дека најважно е што никој не се повредил и што сите се здрави. -Беше тежок натпревар, на ... Read More »

Гонзалез и Карачиќ: Сега ни останува да се одмориме, а потоа да се подготвуваме за Ф4 турнирот во СЕХА

vardarfans-pres

Вардар ќе биде запишан во историјата на СЕХА-лигата, како екипа која постави нов рекорд според бројот на освоени бодови и победи во ова натпреварување. Вечерашниот триумф беше вкупно 17-ти оваа сезона во СЕХА,со кој го срушија достигнувањето кое го држеше екипата на Веспрем. На прес-конференцијата после завршување на дуелот со Нексе, тренерот Гонзалез истакна дека најважна е победата. -Нексе денеска ... Read More »

Вардар против Брест Мешков и ППД Загреб против Целје, се полуфиналните двојки на Ф4 турнирот во СЕХА

vardarfans-seha-liga

Познати се полуфиналните двојки на завршниот турнир во СЕХА-лигата, кој во периодот од 13-15-ти-април ќе се одигра во С.Ц. Јане Сандански. Вардар во полуфиналето силите ќе ги одмери со екипата на Брест Мешков, додека во другото полуфинале ќе се сретнат екипите на ППД Загреб и Целје П.Л. Ова е епилогот од вечерашните одиграни натпревари, на кои Брест Мешков на домашен ... Read More »