Friday ,19 July 2019
Последни:

Атлетика

Атлетика: Завировски 6ти на „Охрид ТрчаТ“

62229341_2326021157444802_3909389759507595264_n

Во  неделата, на  2 јуни со почеток во 9-00 часот по трет пат се одржа атлетската манифестација “Охрид Трчат”. На оваа манифестација имаше одлична организација на трка на 10км и 5км. За време на трката имаше многу силен дожд.  Нашиот атлетичар, Петре Завировски настапи на трката на 5км. Неговиот трет настап сезонава го заврши на 6-тата позиција. Во масовна конкуренција, но не ... Read More »

Атлетика: Завировски ќе настапи на „Охрид ТрчаТ”

66a

 Во недела, 2.јуни со почеток во 9-00 часот ќе се оддржи по трет пат атлетската манифестација Охрид Трчат.  На истата ќе има преставник и од црвено-црниот атлетски колектив. Стартот на трката е на плоштадот СВ. Климент Охридски потоа се трча по улиците: Македонски Просветители, Партизанска, Јане Сансански, Димитар Влахов, Македонски Просветители, Туристичка, Абаз Емин, Кирил и Методи, Илинденска, Коста Абраш, ... Read More »

Атлетика: Завировски по успешното враќање, се подготвува за настап на “Скопски маратон“ и “Охрид ТрчаТ“

petre

Неделава видовме успешното враќање на патеката на нашиот атлетичар, Петре Завировски. Вардарецот ја заврши штафетната трка со  освоениот сребрен медал на “Трчаме Кон Целта“- трка која се одвиваше во Скопје. Младиот атлетичар по 11.месеца пауза успешно се врати, па сега  се подготвува за следните свои настапи. Тој најави дека следен негов настап ќе биде на „Виз Ер Скопскиот Маратон„ на ... Read More »

Атлетика: Завировски, Цаневски и Ристовски “сребрени“ на “Трчаме кон целта“

hh2-3

Вчера, 6.април, сабота  се одржа   традиционалниот полумаратон “Трчаме Кон Целта”. На трката која започна во 8-30 часот наутро вардаровиот атлетичар Петре Звировски настапи во екипа со Момчило Ристовски и Јованче Цаневски. Оваа “тројка“ беше на висина на задачата и го освоија сребрениот медал на штафетниот полумаратон 3х7километра. Трката како “прва замена“ ја започна  црвено-црниот атлетичар Петре Звировски. Тој своите 7 ... Read More »

Атлетика: Завировски по единаесет месеци се враќа

petre

Младиот атлетичар на Атлетскиот клуб Вардар и повремен македонски репрезентативец, Петре Завировски повторно на патеката. Тој овој викенд, поточно  во сабота на 6-ти април со почеток во 08:30 часот ќе настапи на полумаратонската трка “Трчаме кон целта”. Црвено-црниот атлтичар ќе настапи на штафетниот полумаратон 3х 7км. Во неговиот тим ќе настапат уште двајца момци, станува збор за Момчило Ристовски и ... Read More »

Завировски: Повелете на престижниот “Гази Баба Челинџ“

zr

Во, недела на 3 март ќе се оддржи престижниот Гази Баба Челинџ. На истиот ве повикува за настап нашиот атлетичар Петре Завировски. Завировски е медалист на овој престижен Крос Кантри. Воедно тука ја истрча својата најдобра крос кантри трка во кариерата во 2017г. Освојувајќи го сребрениот медал. Своевремено тука настапуваа и Европски Шампиони меѓу кои Митко Ценов. Во целост ви ... Read More »

Завировски: Во успехот треба да се остане скромен, во неуспехот треба да ја сочуваме вербата

pz-660x330-660x330-660x330-660x330

Минатата 2018 година по многу тоа е за заборавање за атлетичарот на АК Вардар, Петре Завировски. Одлично се спремаше, имавме големи очекувања по одличната и трофејна 2017 година, но повредите се испречија како “кинески ѕид“ пред црвено-црниот момче. Сепак пред нас е нова година, и нови надежи и трки. Како се подготвува за истите и што очекува проитајте во следното ... Read More »

Завировски: Ќе бидам уште подобар кога ќе се вратам

petre

 Атлетичарот на АК Вардар,  Петре Завировски денеска потврди дека успешно се враќа на тренинг и дека ќе настапува следната сезона. Завировски поради повреда не настапува дури од месец мај. Тој ја обнови повредата на десното колено по што имаше компликации во процесот на рехабилитација. Имам многу самодоверба. Кога ќе се вратам ќе бидам многу мотивиран за успех. Веројатно како никогаш ... Read More »

Атлетика: Завировски по изгубената 2018, се подготвува за враќање на “старите патеки“ во новата година

petre

По долга пауза од шест месеци и неколку не успешни обиди за враќање на тренинг. Поради проблеми со повреда на десното колено кои константно го оневозможуваа, вардарецот, Петре Завировски пред повеќе од месец и половина  започна со лесни тренинзи. Да потсетиме  во сезоната 2018  атлетичарот на АК Вардар, Завировски имаше само два настапи. Првиот беше на полумаратонот “Трчаме кон целта” на 31.март, тогаш ... Read More »

Прилог од историјата на АК Вардар! Ангеловски Александар и Партизанската Олимпијада во Фоча…пишува проф.М.Бошковиќ

xm

Во следниот текст ќе ве запознаеме со еден фрагмент од големата историја на атлетски клуб. Станува збор за партизанската Олимпијада во Фоча и учеството на Ангеловски Александар. Авторот на овој прилог е долгогодишен атлетски работник и член на АК Вардар. Станува збор за проф. Мирослав Бошковиќ кој во Вардар фанс веќе има сработено многу продолженија од историјата на АК Вардар. Авторот: ... Read More »