Tuesday ,21 September 2021
Последни:

Атлетика

Завировски со антологискиот дрес на ФК Вардар низ улиците на Битола (ФОТО)

241745348_381013763538838_7624004426190728725_n

Викендов во Битола се одржа трката “Трчај бе“, од  АК Вардар боите ги бранеше Петре Завировски. Оваа трка имаше одлична организација и исклучително тешка патека. Патеката долга 21.097км мината за 1:30:00 минути, во дресот на ФК Вардар со логото на Комити  Запад (87), што не остана не забележано, па така чести беа реакциите на публиката и повремени свирежи добиваше нашето ... Read More »

Завировски во недела атакува на полумаратонот во Битола

received_364819708654421

Во недела низ улиците на Битола ќе се одржи атлетската манифестација “Трчај Бе”. на програмата се три дисциплини односно трки на 5км, 10км и 21км. Во склоп на трката на 21км ќе се одржи и балканското првенство во полумаратон. Се очекува масовност од околу 1000 натпреварувачи и квалитетна стартна линија. Стартот е закажан во 8 часот пред Градскиот часовник. Завировски ... Read More »

Завировски: “Подготвен сум за полумаратонот во Битола”

224116931_374549924101381_6025134336021523713_n

На 12 септември во Битола ќе се оддржи атлетската манифестација „Трчај Бе“. На програмата се 3 дисциплини. 5км, 10км и полумаратонот 21км. Во склоп на полумаратонската трка ќе се оддржи и балканското првенство во полумаратон. Тоа значи дека исклучително силни атлетичари од земјите членки на балканската федерација која брои 22 земји ќе застанат на стартната линија. Натпреварот ќе се оддржи ... Read More »

Завировски на победничкиот подиум

235392253_6269392673072644_5266739213858693616_n

По повод 18 август денот на Армијата на Република Македонија во среда на 11 август се оддржа атлетска трка во должина од 6км. На истата настапи нашиот Петре Завировски. Тој покажа фантастичен перформанс и покрај катастрофалните амбиентални услови. Патеката долга 6км ја мина за 21 минута и 43 секунди. Од прв до последен метар трчаше со Мајор, Игор Јакимовски и ... Read More »

Завировски ќе настапи на атлетска трка по повод денот на АРМ

received_206297701448249

На 11 август со почеток во 10 часот по повод денот на Армијата на Република Македонија, 18 Август ќе се организира атлетски крос во должина од 6км. Во 9 часот на воениот стадион во Скопје ќе биде свеченото отварање. Овој настан покрај за припадниците на АРМ ќе биде отворен за сите лојални граѓани на Армијата. Своето учество го потврди нашиот ... Read More »

Завировски е во добра форма

217973532_10219087085597868_2729215064765645457_n

На националната арена „Филип Втори Македонски“ нашиот атлетичар Петре Завировски забележа нова трка. Овој пат на патеката долга 3.000 метри забележа резултат од 9-55 минути, со што ја потврди својата добра форма во пресрет на продолжение на сезоната. Завировски најави свое учество на националното првенство на Македонија во планинско трчање кое е закажано за 8 Август на Пелистер. Исто така ... Read More »

Завировски на 3.000м стартува во сабота

petre

Согласно календарот за атлетски натпревари атлетската федерација на Македонија во сабота со почеток во 09-30 часот ќе го организира националното првенство за млади младинци. Но надвор од конкуренција дозволен е настап на сениори. Ова претставува одлична можност за атлетичарите да ја проверат својата форма. Покрај, Петре Завировски кој потврди свое учество ќе настапат, други веќе докажани атлетски имиња како Игор ... Read More »

Завировски ќе трча 21.км на јулскиот Скопски пекол

petre

 Викендов , поточно во недела на 4 јули на кејот на реката Вардар ќе се одржи маратонска и полумаратонска трка. Нашиот атлетичар Петре Завировски ќе настапи на полумаратонската трка 21.097км. Натпреварувачите ги очекуваат катастрофални амбиентални услови ако се земе во предвид екстремно високите температури на воздухот во овој период на годината во нашата метропола. Ова ќе биде 10 настап за ... Read More »

Лазаровска од ЖРК Вардар дел од мак.селекцијата на Европското тимско првенство во атлетика

66666666666666666666-660x330

Репрезентацијата на Македонија во атлетика имаше свој настап на Европското тимско првенство од 3. лига во Лимасол во Кипар, а финишираше на 10. позиција со вкупно 268 поени. Дел од овој настан беше и нашата  ракометарка, играчот на првиот тим на црвено-црните, Михаела Лазарoвска. Нашиот бек кој има речиси 2.метра висина и е една највисока ракометарка во лигата настапи во ... Read More »

Одличен прв дел на сезоната за Завировски

petre

Гордоста на атлетскиот клуб Вардар, Петре Завировски имаше фантастичен прв дел од сезоната. Во кариреата единство сезоната 2014 и 2016 беа посилни од оваа. Но земајки го во предвид неговиот налет, може да се очекува за брзо да ги надмине неговите најдобри резултати во кариерата. Сезоната за вардарецот започна на 18 февруари со трката на армијата на Република Македонија тука ... Read More »