Thursday ,28 May 2020
Последни:
Home > Останати спортови > Атлетика (page 4)

Атлетика

Атлетика: Завировски, Цаневски и Ристовски “сребрени“ на “Трчаме кон целта“

hh2-3

Вчера, 6.април, сабота  се одржа   традиционалниот полумаратон “Трчаме Кон Целта”. На трката која започна во 8-30 часот наутро вардаровиот атлетичар Петре Звировски настапи во екипа со Момчило Ристовски и Јованче Цаневски. Оваа “тројка“ беше на висина на задачата и го освоија сребрениот медал на штафетниот полумаратон 3х7километра. Трката како “прва замена“ ја започна  црвено-црниот атлетичар Петре Звировски. Тој своите 7 ... Read More »

Атлетика: Завировски по единаесет месеци се враќа

petre

Младиот атлетичар на Атлетскиот клуб Вардар и повремен македонски репрезентативец, Петре Завировски повторно на патеката. Тој овој викенд, поточно  во сабота на 6-ти април со почеток во 08:30 часот ќе настапи на полумаратонската трка “Трчаме кон целта”. Црвено-црниот атлтичар ќе настапи на штафетниот полумаратон 3х 7км. Во неговиот тим ќе настапат уште двајца момци, станува збор за Момчило Ристовски и ... Read More »

Завировски: Повелете на престижниот “Гази Баба Челинџ“

zr

Во, недела на 3 март ќе се оддржи престижниот Гази Баба Челинџ. На истиот ве повикува за настап нашиот атлетичар Петре Завировски. Завировски е медалист на овој престижен Крос Кантри. Воедно тука ја истрча својата најдобра крос кантри трка во кариерата во 2017г. Освојувајќи го сребрениот медал. Своевремено тука настапуваа и Европски Шампиони меѓу кои Митко Ценов. Во целост ви ... Read More »

Завировски: Во успехот треба да се остане скромен, во неуспехот треба да ја сочуваме вербата

pz-660x330-660x330-660x330-660x330

Минатата 2018 година по многу тоа е за заборавање за атлетичарот на АК Вардар, Петре Завировски. Одлично се спремаше, имавме големи очекувања по одличната и трофејна 2017 година, но повредите се испречија како “кинески ѕид“ пред црвено-црниот момче. Сепак пред нас е нова година, и нови надежи и трки. Како се подготвува за истите и што очекува проитајте во следното ... Read More »

Завировски: Ќе бидам уште подобар кога ќе се вратам

petre

 Атлетичарот на АК Вардар,  Петре Завировски денеска потврди дека успешно се враќа на тренинг и дека ќе настапува следната сезона. Завировски поради повреда не настапува дури од месец мај. Тој ја обнови повредата на десното колено по што имаше компликации во процесот на рехабилитација. Имам многу самодоверба. Кога ќе се вратам ќе бидам многу мотивиран за успех. Веројатно како никогаш ... Read More »

Атлетика: Завировски по изгубената 2018, се подготвува за враќање на “старите патеки“ во новата година

petre

По долга пауза од шест месеци и неколку не успешни обиди за враќање на тренинг. Поради проблеми со повреда на десното колено кои константно го оневозможуваа, вардарецот, Петре Завировски пред повеќе од месец и половина  започна со лесни тренинзи. Да потсетиме  во сезоната 2018  атлетичарот на АК Вардар, Завировски имаше само два настапи. Првиот беше на полумаратонот “Трчаме кон целта” на 31.март, тогаш ... Read More »

Прилог од историјата на АК Вардар! Ангеловски Александар и Партизанската Олимпијада во Фоча…пишува проф.М.Бошковиќ

xm

Во следниот текст ќе ве запознаеме со еден фрагмент од големата историја на атлетски клуб. Станува збор за партизанската Олимпијада во Фоча и учеството на Ангеловски Александар. Авторот на овој прилог е долгогодишен атлетски работник и член на АК Вардар. Станува збор за проф. Мирослав Бошковиќ кој во Вардар фанс веќе има сработено многу продолженија од историјата на АК Вардар. Авторот: ... Read More »

Среќен роденден Завировски

pz-660x330-660x330-660x330

Денес својот роденден го слави еден од членовите на големото црвено – црно семејство, атлетичарот Петре Завировски. Тој е член на Атлетскиот клуб Вардар и ги брани неговите бои цела своја кариера. Редакцијата на Вардар Фанс му посaкаува успех во оваа година и  среќен роденден  на нашиот Завировски! Read More »

ПРОШЕТКА НИЗ ИСТОРИЈАТА НА АК ВАРДАР, СЕЌАВАЊЕ НА СОТИР ГАВРИЛОВСКИ…пишува: проф. Мирослав Бошковиќ

Сотир Гавриловски (лево) и авторот на статијата, на Водно, 1969 година

Како што ви ветивме ви носиме нов  дел од големата историја на С.Д. Вардар, поточно со неговиот атлетски клуб. На почетокот голема благодарност до авторот кој е  долгогодишен атлетски работник и член на АК Вардар. Станува збор за проф. Мирослав Бошковиќ, кој својте пензионерски денови ги подреди на тоа да создава “мемоари“ за Вардар кој ќе беше жално ако не се запишани и ... Read More »

ПРОШЕТКА НИЗ ИСТОРИЈАТА НА АК „ВАРДАР„ СО МОМЧИЛО ТРАЈКОВСКИ.. пишува: проф. Мирослав Бошковиќ

Трајковски Момчило е добитник на поголем број медали, дипломи и признанија

Ви носиме дел од големата историја на С.Д. Вардар, поточно со неговиот атлетски клуб. На почетокот голема благодарност до авторот кој е  долгогодишен атлетски работник и член на АК Вардар. Станува збор за проф. Мирослав Бошковиќ, кој својте пензионерски денови ги подреди на тоа да создава “мемоари“ за Вардар кој ќе беше жално ако не се запишани и објавени. По подолг период повторно ги ... Read More »