Thursday ,28 May 2020
Последни:
Home > Останати спортови > Атлетика (page 5)

Атлетика

Атлетика: По 7 месеци пауза Завировски се враќа, “воинот“ ги победи повредите

petre

Овој викенд, поточно во cабота на 8.декември со почеток во 8-30 часот ќе се оддржи 16-тата воедно последна трка од “Најк Лигата“ во трчање за оваа 2018 година. По пауза од 7 месеци поради повреда на оваа трка враќање на патеката најави вардарецот, Петре Завировски. Поради повредите долго вардаровиот атлетичар беше “надвор од стројот“, тој пред 1 месец започна со ... Read More »

Завировски: Загубив многу време, се враќам на атлетската патека

petre2

По долга пауза од шест месеци и неколку не успешни обиди за враќање на тренинг. Поради проблеми со повреда на десното колено кои константно го оневозможуваа, вардарецот, Петре Завировски конечно  започна со лесни тренинзи. Да потсетиме сезонава атлетичарот на АК Вардар, Завировски имаше само два настапи. Првиот беше на полумаратонот “Трчаме кон целта” на 31.март, тогаш на истиот тој  го ... Read More »

(ФОТО) Федерацијата му додели благодарница на АК Вардар

43241555_2101125780216980_1277399518089838592_n

Минатата недела, на свечен начин беше одбележан редок спортски јубилеј, 70 години од формирањето на Атлетската федерација на Македонија. Овој свечен  настан го отвори Крсто Серафимовски, претседател на Атлетската федерација на Македонија, а присусвуваа и директорот на Агенцијата за млади и спорт, Дарко Каевски и претседателот на МОК, Васил Тупурковски.                 За големиот придонес во развојот на атлетскиот спорт, на ... Read More »

Атлетика! Завировски: Одлучен сум, ќе трчам маратон

petre

 Атлетичарот на АК Вардар,  Петре Завировски долг период е надвор од патеката поради повреда. Сега е во процес на рехабилитација со лесни тренинзи. Пред него сега претстои период за враќање на нивото на кое што беше. Ако се земе во предвид дека за да се истрча маратон потребни се најмалку 6 месеци подготовка. Тогаш пред Завировски претстои долг период на ... Read More »

Вардарова историја: Моментално дури 19 “Национални рекорди“ се во сопственост на АК Вардар

ak

АК Вардар е еден од најстарите црвено-црни колективи тој е формиран 1947 година заедно со ФК Вардар. Во минатото важеше за расадник на атлетски таленти кои потоа стануваа врвни атлетичари. Голем број на Репрезентативци излегоа од црвено-црниот дрес.  Истите ја креваа резултатската “летвичка“ со нови Национални рекорди. Сеуште недопрени стојат дури 19 рекорди во сите категории. Далечната 1950 година во ... Read More »

Ателетика: Завировски се подготвува за Маратон 42,195км

petre2

Нашиот атлетичар Петре Завировски најави дека започнува со подготовки за маратон (42.195км). По неколку месеци ќе има официјална потврда кога и каде, ќе се обиде да ја собори пеколната 42 километарска делница. Подолг период тој е надвор од патеката поради повреда. Но најави дека неговото враќање на патеката ќе биде на Маратон. Да потсетиме Завировски досега има истрчано 2 маратони. Пред половина ... Read More »

Прилог од историјата на АК Вардар! Ангеловски Александар и Партизанската Олимпијада во Фоча…пишува проф.М.Бошковиќ

xm

Во следниот текст ќе ве запознаеме со еден фрагмент од  големата историја на  атлетски клуб. Станува збор за партизнаската Олимпијада во Фоча и учеството на Ангеловски Александар.  Авторот на овој прилог е  долгогодишен атлетски работник и член на АК Вардар. Станува збор за проф. Мирослав Бошковиќ кој во Вардар фанс веќе има сработено шест продолженија од историјата на АК Вардар. ... Read More »

ЛИВОРНО 1968 – ГОЛЕМО ПРИЗНАНИЕ ЗА АТЛЕТИЧАРИТЕ НА ВАРДАР…пишува Проф.М.Бошковиќ

ak1-660x330

Во текстот  со наслов “ИСТОРИЈА НА AK “ВАРДАР” (6) ЕКСКЛУЗИВНО: СО И ЗА ТАСЕВСКИ ЗОРАН – АТЛЕТСКИ ШАМПИОН И РЕКОРДЕР…“ кое може да го прочитате на нашиот сајт ОВДЕ, авторот сметаше дека мора истото да се надополни со еден значаен дел “Ливорно, 1968 година“ кое нетреба да се пропушти.      Авторот:            Во  продолжение број-6, ненамерно испуштив да го ... Read More »

Историја на АК Вардар- МАЧЕВ ИСМАИЛ – “ВЕЛИКАН НА ВАРДАР”..пишува: Проф.М.Бошковиќ

a4

Авторот: Во декември 2007 година, спортското друштво Вардар на достоинствен начин, го одбележа јубилејот, 60 години од формирањето на друштвото. На свеченоста беа доделени повеќе признанија на најзаслужните спортисти, тренери и функционери кои дадоа свој удел во афирмација на друштвото и на сите клубови, од големото семејство Вардар. Со одлука на СД “Вардар” беше востановено признание “Bеликан на Вардар” кое ... Read More »

Историја на АК Вардар- ЖЕНСКАТА АТЛЕТИКА НИЗ ИСТОРИЈАТА НА АК “ВАРДАР”..пишува: Проф.М.Бошковиќ

Роза Вацева (горе, лево), Весна Вацева (долу, десно), 1974 година, Скопје

Професорот Мирослав Бошковиќ во своите пензионерски денови неуморно не води низ историјата на Вардар.               Иако во својата долга и успешна историја , АК “Bардар” своите успеси воглавном ги темелеше  врз успесите на атлетичарите, сепак имаше  и неколку извонредни атлетичарки, кои биле македонски рекордерки и членови на репрезентацијата на Македонија.                 Најпознатото име на ... Read More »